2024. július 17., szerda

Tehenet hitelbe

A Szabadkai Tejgyár hét évre kamatmentesen ad üszőket a tejtermelő gazdáknak
A Szabadakai Tejgyár 1890 családi gazdasággal áll szerződésben (Fotók: Molnár Edvárd)

A Szabadkai Tejgyár egyedülálló módon segíti a tejtermelőket: azok a gazdaságok, amelyek a tejgyárnak adják át a tejet, kamat nélküli hitel gyanánt vemhes üszőket kaphatnak, öt vagy hét évre. Egyedüli kötelességük pedig, hogy a lejárt időtartam után ugyanannyi üszőt adjanak vissza a tejgyárnak. Az állatokat aztán más gazda kapja meg. A tejgyár ezzel eléri célját: növeli a tejtermelést.

Goran Stoparić, a Szabadkai Tejgyár nyersanyag részlegének igazgatója kiemelte, a program nem új, 20–30 éves gyakorlat, az érdekessége abban rejlik, hogy a Szabadkai Tejgyár ezt nem szüntette meg, hanem továbbra is népszerűsíti. Véleményük szerint ugyanis ma is nagy szükség van az effajta segítségre.

Goran Stoparić


– A Szabadkai Tejgyár az elmúlt 20–30 évben sok vemhes tehenet vásárolt. Ma 1150 ilyen tehén van a velünk dolgozó gazdáknál. Ezeket a termelők a tejtermelés növelése céljából kapják, a feltételek pedig, amelyeknek eleget kell tenniük, hogy a tőlünk kapott üszőkkel együtt a gazdának legalább 15 tehene kell, hogy legyen. Ez azt jelenti, hogy ha például jelenleg öt tehenük van, akkor legalább tíz üszőt kell kapniuk tőlünk. Természetesen felmérjük a gazdánál lévő állapotokat, van-e elegendő hely, tisztaság, hogy a minimális feltételeknek eleget tesznek-e. A szerződés leteltét követőena gazdáknak vissza kell adniuk annyi tehenet, amennyit kaptak, körülbelül hat hónapos vemhesen. Ha azonban látjuk, hogy jól működik a farm, akkor nem kérjük vissza a teheneket azonnal, mert a célt tulajdonképpen így is elérik: növelik a tejtermelést – magyarázta Stoparić.

A Tejgyár évente körülbelül 120–130 üszőt kap vissza a gazdáktól és adja azokat tovább. Tavaly az üszők szinte mindegyike azoknál a termelőknél kötött ki, akik addig a felvásárlóközpontokba vitték a tejet, vagyis kistermelőknek számítottak. Ezeknek nagy része ma már családi vállalkozást vezet, ezáltal pedig magasabb árat – hat dinárral többet kap a tej literjéért.

– Az üszők piaci ára most 1300 euró körül mozog. Tehát, ha tíz üszőt adunk a termelőnek, akkor az a Tejgyárnak mintegy 13 000 eurós befektetés. Az emberek nagyon nehezen döntenek ma hitelfelvétel mellett, tehát ez nagy segítségnek számít. Bizonyítja ezt az is, hogy háromszor annyian fordultak hozzánk üszőért, mint ahány állatot ebben a pillanatban biztosítani tudunk. Ha lenne most 200 üszőnk, három nap alatt mindnek akadna gazdája. Sokszor egy évet is várnak a kérelmezők az üszőkre.

Csak azok kaphatnak hitelbe tehenet, akinek van már legalább öt fejőstehene

Stoparić szerint Szerbiában nincsenek ennél megfelelőbb feltételek egy tehén megszerzésére. A Tejgyár immár harminc éve él ezzel a lehetőséggel – voltak Tejgyárak, amelyeknél szintén gyakorlatnak számított az effajta segítség, de ma már nem alkalmazzák – , bár előfordulhat, hogy ha jön egy új tulajdonos, akkor amellett dönt, hogy eladja ezeket az üszőket és pénzt csinál belőlük.

– Lehet, hogy eljön a pillanat, amikor az effajta segítségre nem lesz szükség. Ha a Tejgyárnak lesz 200–300 vagy akár 400 családi farmja, ahonnan 300 000 liter tejet fel tud vásárolni, akkor valószínűleg már nem lesz érdekes a fentebb vázolt gyakorlat. Ma 190 családi gazdasággal dolgozunk és további 80 felvásárlóközpontba megyünk el naponta a szükséges tejmennyiségért Zombor, Kerény, Szivác, Verbász, Bácsfeketehegy, Bácspetrőc, Óbecse, Mokrin határig, vagyis ebből a körzetből jelentkezhetnek nálunk azok a gazdák, akik érdeklődnek a program iránt – magyarázta Stoparić.

Balázs Piri Róbert királyhalmi termelő családi gazdaságában ma 14 tehén van, ezeket ő egyedül látja el. Nyolc évvel ezelőtt a helyi kistermelőkkel létrehozták a felvásárlóállomást, ide hordják a hűtőmedencékbe naponta a 430 liternyi tejet.

– A Tejgyár, illetve személyesen Goran Stoparić ajánlotta fel nekem körülbelül két évvel ezelőtt, ha szeretném fejleszteni az állományt, akkor kaphatok négy tehenet, hogy az akkori napi száz liternyi termelést növeljem körülbelül 160-ra, aminek köszönhetően többet is fizetnének a mennyiség után. Így most átlagosan naponta 160 litert fejek. A minőséggel eddig nem volt gond, kiválónak számít, aminek nagyon örülök. Nagyon jó lehetőségnek tartom ezt a segítséget, igaz, hogy a nagyobb termelőknek segít elsősorban, ők fel tudják fejleszteni az állományt, a kisebb termelőkkel pedig mi is együttműködünk – magyarázta Balázs Piri.