A tegnapi tárgyalásokon Dušan Mrakić energiaügyi államtitkár, Dragomir Marković, a Szerbiai Villanygazdaság vezérigazgatója és a szakszervezet képviselői vettek részt, de a találkozó nem hozta meg a várt eredményt. Ennek következtében a munkások a sztrájk folytatása mellett döntöttek. Dragoslav Ljubičić, a szakszervezet vezetője elmondta, hogy a dolgozók a hetes blokkban található teremben tartózkodnak, s nem is szándékoznak távozni onnan, amíg követeléseiket nem teljesítik. A váltásmunkát elvégzik mindaddig, amíg arra pszichofizikai állapotuk lehetőséget nyújt – a tiltakozás ideje alatt ugyanis aludni sem fognak. A csütörtöki tárgyalásokkal kapcsolatban elmondta, hogy az államtitkár megalapozottnak nevezte a követeléseiket, de azt mondta, azok teljesítésére még nem érkezett el a megfelelő pillanat. Ljubičić beszámolója szerint a sztrájkoló váltásmunkát végzők jelenlegi alapfizetése 53 691 dinár, s követeléseik teljesítése esetén a személyenkénti bérmassza évente mintegy egyhavi átlagkeresettel lenne magasabb.
A Függetlenség vegyipari, energiaügyi és bányászati ágazati szakszervezete is támogatásáról biztosította a TENT sztrájkoló dolgozóit. A szakszervezet szerint az áramellátás közel hetven százalékát biztosító hőerőmű dolgozóinak tiltakozása ékes bizonyítéka a villanygazdaság és a dolgozók közötti szociális párbeszéd hiányának. Az ágazati szakszervezet felszólította a villanygazdaság vezetőségét és az illetékes minisztériumokat, hogy haladéktalanul kezdjék meg a párbeszédet a munkások sztrájkbizottságával, melynek eredményeképp újra aláírnák az adósságok kifizetését, továbbá az éjszakai műszakért és váltásmunkáért járó juttatásokat szabályozó szerződéseket.
Milivoje Mihajlović, a kormány médiakapcsolatokkal megbízott irodájának vezetője azt nyilatkozta a kormány tegnapi ülését követően, hogy azon nem foglalkoztak a hőerőmű dolgozóinak munkabeszüntetésével. A sztrájkolók arra számítottak, hogy a nap folyamán az illetékes miniszterrel, Milutin Mrkonjićtyal is tárgyalhatnak majd. Erre a találkozóra azonban mégsem került sor, ehelyett az infrastrukturális és energiaügyi minisztérium egy olyan közleményt adott ki, melyben hangsúlyozzák: nem illetékesek a hőerőmű váltásban dolgozó munkásainak sztrájkját illetően. Más vállalatoknál is vannak hasonló gondok a váltásmunka fizetése körül, s ezeket bírósági úton, munkajogi eljárások során szokták rendezni – áll a közleményben.
Maga Mrkonjić azt nyilatkozta: tájékoztatták korábban arról, hogy a TENT dolgozói beperelték a vállalat vezetőségét a váltásmunka megfizetésének kérdése miatt, de nem nyerték meg ezeket a pereket. Hozzátette: mivel a bérmassza növeléséről és munkajogi kérdésről van szó, világos, hogy nem az infrastrukturális és energiaügyi tárca az illetékes abban, hanem más állami szervek.
A TENT dolgozói már 2011. november 29-e óta tiltakoznak a hőerőmű kapacitásának éjszakai csökkentésével – ezzel szavatolják, hogy a polgárok ne érezzék a sztrájk jeleit, azaz a villanyáram hiányát. A hőerőmű vezetősége szerint a munkások eddigi sztrájkja nem veszélyeztette az ország áramellátását, ám amennyiben bekövetkezne a sztrájk további szigorítása, gondok merülhetnének fel a hőerőmű működésében. A hivatalos adatok szerint a villanygazdaság által termelt áramkészletek hatvan százalékát adja a Nikola Tesla Hőerőmű.
A TENT vezetőségének adatai szerint a sztrájk január 18-i radikalizálása sem ingatta meg a villanyáram-termelést. A hőerőmű szerdán 67 millió kilowattóra áramot termelt, ami a villanygazdaság által előállított áram több mint felét jelenti, hiszen az 133,9 millió kilowattórát tett ki ugyanezen a napon.
Milutin Mrkonjić energiaügyi miniszter arra emlékeztetett, hogy a kormány decemberi megállapítása alapján a villanygazdaság köteles szavatolni a zökkenőmentes áramellátást a TENT sztrájkja esetén is. Mint mondta, számára nem kétséges, hogy a villanygazdaság tiszteletben fogja tartani a kormány véleményét.
Közélet
(Fotó: tent.rs) Szerda este, eddigi tiltakozásuk szigorításaként, zárlat alá helyezték a hőerőmű igazgatósági épületét az obrenovaci Nikola Tesla Hőerőmű (TENT) váltásban dolgozó munkásai. A foglalkoztatottak az éjszakai műszakkal és váltásmunkával összhangban meghatározott béremelést követelnek – jelentette be a sztrájkoló dolgozók szakszervezete csütörtökön. A TENT összesen mintegy 2300 személyt foglalkoztat, ebből 660-an vesznek részt a jelenlegi sztrájkban. Az illetékesekkel folytatott első megbeszélések eredmény nélkül értek véget.