2024. július 17., szerda

Élet május hatodika után

Március 11-én írják ki minden szinten a szerbiai választásokat, mégpedig május 6-ra – jelentette be Slavica Đukić-Dejanović a köztársasági parlament elnök asszonya. Ez a törvényesen előírt utolsó nap, amikor erre sort kell keríteni és már önmagában ez is elmond bizonyos dolgokat a jelenlegi kormányról.

A következő hónapok során szinte mindenki, a politikum, a civil szféra, a média, az átlagemberek, a kormány elmúlt négyéves regnálásának eredményeit fogják elemezni. Azzal, hogy a kormány a törvény által engedélyezett legeslegutolsó nap legeslegutolsó órájáig uralkodni kíván, már magában üzen a választópolgároknak: legnagyobb sikerének azt tartja, hogy 2000 után elsőként sikerült nekik a teljes négyéves mandátumot „kihúzni”, nem buktak bele egyetlen rázós ügybe sem. A legfontosabb célkitűzés az ország uniós tagjelölti státusának elnyerése e pillanatban még nem ismert – hála annak, hogy Brüsszel az erre vonatkozó döntést decemberben elhalasztotta – viszont ez már nem veszélyeztetheti a fenti „sikert”.
Szinte csak formalitás, hogy a házelnök bejelentéséből megtudhattuk, hogy a választási kampány márciusban indul, hisz még a Bodri kutya is tudja (hiszen egyik nap sárga, másnap kék, harmadnap meg piros csontot kapott), hogy az már legalább fél éve dübörög, útépítő gépek és szalagok átvágására szolgáló ollók segítségével. A kormány tagja a Szerbiai Szocialista Párt is, ők meg igazán tudják, hogy a választópolgárokat a hasukon és a zsebükön keresztül lehet megfogni. Ennek szellemében a kenyér ára lakat alatt van, a dinár árfolyama hasonlóan (bár a Nemzetközi Valutaalap már gyanút fogott), most pedig a miloševići időszak kedvelt kampánytermékeinek: az étolaj, a cukor, liszt árát is rögzítették adminisztratív intézkedésekkel.
Javában megkezdődött a helyezkedés is, a legerősebbek már kalkulálnak, kivel kellene szövetkezni már a választások előtt, kivel utána. Egy-két kombináció már ismert, magyar szempontból tudjuk, hogy a VMSZ önállóan indul, a négy másik párt pedig a Magyar Fordulat névre keresztelt koalíció keretében. Hogy milyen közös irányelvek mentén szövetkeztek/szövetkeznek, mit kínálnak, mit csinálnának másképp, jobban, ma még nem tudni, remélhetőleg hamarosan ismertetik. Nenad Čanak a kikopott autonomista és ügyeletes „antifasiszta” biztosra megy, ezúttal is odasimul a legerősebb kormánypárthoz, a demokratákhoz. Érdekes kombinációk is kialakulnak, az LDP és Drašković megújhodói jelezték, szövetségre lépnek, ezzel létrejöhet egy jobboldali csetnik–liberális koalíció. A nyugdíjas párt még várja a megfelelő ajánlatot, illetve az egyik szakszervezet is jelezte indulási szándékát, ők is azt várják, „ki veszi meg őket”. Emellett még számtalan komolyabb és komolytalanabb szövetség alakul majd, amelyek kizárólagos célja a mérleg nyelvének lenni és ezzel kedvező pozícióba kerülni.
E napokban kapta fel a média a hírt, miszerint megtörténhet, hogy a jelenlegi ötszázalékos bejutási küszöböt felemelik 7-8 esetleg 10 százalékra. Ezzel csökkenne a kis pártok helyezkedési lehetősége. Teljes mértékben két pártnak felelne meg egy ilyen megoldás: a demokratáknak és a haladóknak. Tudva azonban, hogy szakértők óvnak attól, hogy választási évben módosítsanak választási törvényeket, erre valószínűleg nem kerül sor.
Egy fontos újításra azonban sor kerülhet az idei voksolás alkalmával. Milan Marković államigazgatási miniszter bejelentette, amennyiben nem idő előtt kerül sor a választásokra – márpedig a jelek szerint nem –, akkor már az új elektronikus névjegyzék alapján bonyolítják azokat le. Ez azt jelenti, hogy egyrészt végre naprakész lesz az adatbázis és nem szerepel benne több tízezer ember, aki már nincs az élők sorában, másrészt nem leszünk helyhez kötve, szavazhatunk ott, ahol éppen tartózkodunk. Persze, a szerbiai viszonyokat ismerve, várjuk ki a végét.
Mindenesetre a pártok már megkezdték a csatározást, májusig számukra minden a szavazatszerzésről szól, aztán május 7-én és a rákövetkező hetekben kiderül, kinek milyen élete lesz a következő négy évben. Ennél sokkal fontosabb kérdés azonban, hogy milyen élet vár a szavazópolgárokra május 6-a után.