A határrendészet székhelye egy ideig Palánkán volt, ez azonban nem számított kifizetődő megoldásnak, többek között azért sem, mert a foglalkoztatottak jó része Újvidékről utazott a munkahelyére. Ugyanabban az épületben kapott helyet a rendőrség dokumentumok kiadásával foglalkozó újtelepi kirendeltsége is, s ebben az épületben dolgozik majd az a nyolcvan rendőr is, aki az újtelepi rendőrőrs alkalmazottjaként felügyel a kiképzés befejezésétől, legkésőbb 2012 végétől a városnegyed biztonságára.
A központ megnyitását követően az okmányok kiadásában újév körül kialakult tumultusokról szólva Ivica Dačić belügyminiszter elmondta, a helyzet mára normalizálódott, s a rendőrség a jövőben is határozottan fog reagálni minden, a dokumentumok kérelmezésére vagy felvételére várók sorszámait érintő visszaélésre. Arra a kérdésre válaszolva, hogy vajon szükségét érzi-e annak, hogy elnézést kérjen a polgároktól a közelmúltban szinte megszokottá vált éjszaki várakozások, sorban állások és tumultusok kellemetlenségei miatt, Dačić elmondta, a rendőrszakszervezet már elnézést kért a sztrájk okozta kellemetlenségek miatt, most pedig maga is elnézést kér a polgároktól a történtekért. Hozzátette: a lakosságnak nem szabad megéreznie a sztrájk miatti vagy a munka rossz megszervezéséből eredő gondokat. Le kell vonni a megfelelő következtetéseket annak érdekében, hogy a problémák ne ismétlődhessenek újra meg – húzta alá a belügyminiszter.
ÉRTENI A KÖRNYEZET NYELVÉT
A temerini történésekről szólva Dačić hangsúlyozta, a nemzetiségek közötti incidensek száma csökkent az elmúlt évek adataihoz képest. Elmondta, hogy a tartományban jelenleg megfelelő a közbiztonság. Mint közölte, gyakorlattá vált, hogy incidensekkor közösen vesznek részt a kedélyek csillapításában a tartományi, a helyi önkormányzati szervek és a rendőrség.
A belügyminiszter arról is beszámolt, hogy a rendőrség továbbra arra törekszik, hogy a kisebbségi közösségekhez tartozók minél nagyobb számban vegyenek részt a rendőrség munkájában. Ennek érdekében ezt a célt szolgáló külön álláspályázatokat hirdetnek majd meg a Vajdaság területén található községekben, a rendőrség létszámának bővítése tehát nem az eddigi, úgynevezett egységesített, azaz országos munkaerő-felvétel alapján történik majd.
– A rendőrség munkájának sikere összefügg azzal, hogy milyen mértékben értik és ismerik a rendőrök a környezetet, ahol dolgoznak. Mindenképp ide tartozik a nyelvismeret is, melynek tökéletesítése érdekében, mint ismeretes, kurzusokat is szerveztünk a rendőrségen belül – mondta el Ivica Dačić.
„FELKUTATNI ÉS MEGBÜNTETNI”
A határrendészet újvidéki központjának megnyitóján jelen volt Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke és Aleksandar Jovanović, a városi képviselő-testület vezetője is. A Dačićtyal folytatott megbeszélésekről szólva Egeresi elmondta, leginkább a vajdasági parlament és a Belügyminisztérium közösen folytatott tevékenységeit érintették, s a miniszterrel egyetértettek abban, hogy folytatni fogják a vegyes nemzetiségi összetétellel rendelkező helységek felkeresését. A következő úticél Petrőc lesz.
Egeresi szerint a megtörtént incidensek jelentőségét sem eltúlozni, sem lebecsülni nem szabad, s az elkövetőket minden alkalommal fel kell kutatni és kellőképpen meg kell őket büntetni.
Közélet
(fotó: Ótos András) A horvátországi határvonal ellenőrzésével megbízott határrendészet regionális központját nyitották meg tegnap Újvidéken az Újtelep városnegyedben. Ami azonban a polgárok szemszögéből bizonyára ennél is fontosabb, az az, hogy megnyitották a személyi okmányok és rendszámtáblák kiadásával foglalkozó tolóablakokat is. A szatelliti piac mellett található rendőrőrsön az év végéig mintegy nyolcvan rendőr kezd majd el dolgozni, így az újtelepi rendőrállomás létrehozásának évtizedes problémája végre rendeződhet.