A tartományi kormány és parlament épületét is vissza kell származtatni (Fotók: Ótos András)
A múlt hét végén megérkezett Újvidékre a Köztársasági Vagyonigazgatóság értesítése, mely szerint a Báni palota, a Sutjeska utcai bíróság, a vajdasági felügyelőségek által használt Mihajlo Pupin sugárút 6. szám alatti, továbbá a városrendezési és földmérési hivatalok által használt Vasút utca 6. szám alatti épületeket a tartomány sajátjaként bejegyeztetheti a kataszteri hivatalban. A szóban forgó „tulajdonosváltás” meglehetősen nagy lépést jelent az egykor vajdasági tulajdonban állt vagy vajdasági pénzen létesített vagyon tartományra való átruházásának, visszaszármaztatásának folyamatában. Ennek részleteiről Bojan Kostreš t, a közvagyonról szóló törvény kidolgozásával megbízott egykori munkacsoport vezetőjét, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga elnökhelyettesét kérdeztük.
Mely fontos lépések képezik a vajdasági vagyon visszaszármaztatásának folyamatát?
A Báni palota és más épületek átruházása nemrégiben megtörtént. Mikorra várhatóak a következő, hasonló kimenetelű döntések?
– A miniszterelnökkel megkötött egyezség értelmében visszaszármaztatandó vagyonnal kapcsolatban várhatóan már január végén vagy február elején döntést hoz a kormány – elfogad egy határozatot, melynek értelmében elindulnának a konkrét átruházások. Tudok róla, hogy a Pénzügyminisztérium és a vajdasági közszolgálati média képviselői között már most intenzív megbeszélések folynak arról, pontosan mekkora az a vagyon, amelyet vissza kell kapnia a vajdasági rádiónak és tévének, beleértve az épületeket és a műsorszóráshoz elengedhetetlen felszerelést is.
Gyors fejlemények várhatók az előbbiekben első szintként említett vagyon visszaszármaztatásának kérdésében is. Az utcák, terek, utak, közvállalati épületek átruházása pedig majd olyan ütemben fog haladni, amilyen gyorsan a helyi önkormányzatok átadják az erre irányuló kérelmeiket. Végső soron a törvényben, statútumban meghatározott vagyon is olyan ütemben kerül majd vissza a tartományhoz, amilyen gyorsan a vajdasági kormány reagálni tud, s amilyen ütemben adja majd ki a vagyonigazgatóság az ezzel kapcsolatos végzéseket.
Az elmondottak megvalósulása mennyiben függ a közelgő választások eredményeitől?
– Szerbiában minden lehetséges, mégsem lenne szabad negatív fordulatnak történnie, hiszen e vagyon visszaszármaztatását a törvény határozza meg. El kell mondanom, hogy a választásokat követően sem számítok változásra a hatalmon lévő pártok felállása tekintetében, de még ha be is következne egy ilyen változás, a törvény pontosan fogalmaz. Ha tehát az új kormány is tartja magát a jogszabályhoz, teljesen mindegy, ki lesz hatalmon.