2024. november 25., hétfő

Baj van a névjegyzékekkel

A kisebbségek közül eddig csak a magyarok gyűjtöttek elegendő aláírást
Korhecz Tamás az aláírásgyűjtést a vajdasági kisebbségek érettségi vizsgájának nevezte (Ótos András felvétele)

Válságosnak nevezte a nemzeti tanácsok megválasztásához szükséges névjegyzék összeállításának eddigi eredményeit Bojan Pajtić, a tartományi kormány elnöke, ugyanis tegnapig csak a magyar kisebbség gyűjtött össze elegendő aláírást, míg a többieknek bő három hetük maradt arra, hogy ezt megtegyék. Korhecz Tamás tartományi kisebbségügyi titkár a nnak ellenére, hogy a magyarok esetében már összegyűlt a szükséges mennyiségű aláírás, felhívást intézett azon magyar nemzetiségű polgárokhoz is, akik még nem iratkoztak fel, hogy tegyék ezt meg.

Bojan Pajtić, a tartományi kormány elnöke nyilvános felhívást intézett a vajdasági kisebbségekhez, hogy szabadon iratkozzanak fel a névjegyzékre, mert így közvetlenül is hozzájárulhatnak saját jövőjük alakításához. Pajtić elmondta, hogy a magyarokon kívül egy kisebbség sem gyűjtötte össze eddig a megkövetelt számú aláírást, a többieknél a legjobb esetben a szükséges szám fele van meg. Hozzátette, hogy a választói névjegyzékre történő feliratkozás előfeltétele a nemzeti tanácsok közvetlen úton történő megválasztásának. Azon kisebbségek esetében, amelyek nem tudják összegyűjteni a szükséges mennyiségű aláírást, marad a korábbi elektori rendszer. – Az állami szerveknek is aktívabban be kellene kapcsolódni ebbe a kampányba, mert úgy néz ki, nem megfelelő az érdeklődés a kisebbségek köreiben a névjegyzékre való féliratkozás iránt – mondta Pajtić. Hozzáfűzte, nem kell attól félni, hogy ha esetleg feliratkoznak erre a névjegyzékre, akkor nem vehetnek részt más választásokon, ez csupán még egy jog arra vonatkozóan, hogy jobban működhessenek a kisebbségek intézményei az országban.

Ana Tomanova-Makanova tartományi tájékoztatási titkár elmondta, hogy a nemzeti tanácsokról szóló törvénnyel a kisebbségek intézményrendszere erős jogi keretet kapott, ami biztosan hozzájárul a szerbiai kisebbségek helyzetének javulásához. Hozzátette, hogy fontos a média aktívabb szerepvállalása ebben az ügyben.

Korhecz Tamás tartományi jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségügyi titkár a névjegyzékhez szükséges aláírások összegyűjtését a vajdasági kisebbségek érettségi vizsgájának nevezte.

– Az alkotmány meghozatala után három évvel végre megszületett a nemzeti tanácsokról szóló törvény. A szerbiai kormány megtette a magáét, most a vajdasági kisebbség térfelén pattog a labda. Most meg lehet mutatni, ki mennyire szervezett – mondta Korhecz. Hozzátette, hogy sajnos a névjegyzékre való föliratkozást elősegítő kampány későn indult be, és a civil szervezetek sem végeztek elégséges munkát e téren.

– Március 9-ig össze kellene gyűjteni a másik felét is a szükséges szavazatoknak, ezért a tartomány pénzeszközökkel szeretné serkenteni ezt a folyamatot, amelyet azok az aktivisták kapnak majd, akik a terepen dolgoznak a névjegyzék összegyűjtésén. Korhecz elmondta még, hogy a városokban sokkal kevesebb a jelentkező, mint a kisebb településeken, amit természetesnek ítélt meg, mert a városokban sokkal nehezebben lehet elérni az embereket, és a hír is nehezebben terjed. Azt is megemlítette, hogy az úgynevezett „nemzeti” médiák keveset foglalkoztak a nemzeti tanácsok megválasztásával, és ezért sok ember nem eléggé tájékozott erről a folyamatról. Korhecz felhívást intézett a vajdasági nemzeti kisebbségekhez, hogy iratkozzanak fel a névjegyzékre. Annak ellenére, hogy a magyarok esetében már összegyűlt a szükséges mennyiségű aláírás, felhívást intézett azon magyar nemzetiségű polgárokhoz is, akik még nem iratkoztak fel, hogy nem késtek el. Annál inkább, mert azon kisebbségek esetében, akiknél összegyűlik a szükséges százalék március 9-ig, a feliratkozást nem zárják le, a névjegyzék folyamatosan nyitott lesz, és akármikor fel lehet majd rá iratkozni. Korhecz a kampány késésével kapcsolatban elmondta még, hogy nem a szerbiai törvényekkel van gond, hanem azok végrehajtásával. A nemzeti tanácsok megválasztási folyamatával a köztársasági kisebbségügyi minisztérium, az önkormányzatok és a nemzeti tanácsok foglalkoznak, a tartományi kisebbségügyi titkárságnak ebben a folyamatban nincsenek szervezési felhatalmazásai, ezt a törvény nem irányozza elő, a törvény előkészítésében azonban aktívan részt vett.

– A helyzet azonban nem dramatikus, van még bő három hét a hiányzó aláírások összegyűjtésére – mondta Korhecz, aki jó példaként a magyarokat hozta fel, akik három hét alatt összegyűjtötték a szükséges mennyiségű aláírást.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás