2024. november 25., hétfő

Vagy tájékozatlan, vagy hazudik

Wolfram Maas bírálta Vojislav Koštunica nézeteit – A német nagykövet szerint, ellentétben az Európa-ellenes véleményekkel, a gazdasági fejlődés és identitásmegőrzés egyetlen garanciája az un

– Remélem, hogy Szerbia eleget fog tenni azoknak az előfeltételeknek, amelyek szükségesek a tagjelöltség elnyeréséhez – jelentette ki tegnap Wolfram Maas belgrádi német nagykövet, majd hozzátette: ő maga nem számít optimistának ebben a kérdésben.

– Nem vagyok éppen optimista, igaz, pesszimista sem. Két hónap telt el (december 9-e óta) és még messze állunk attól a megállapítástól, hogy Szerbia teljesítette a feltételeket – fogalmazott Maas a német nagykövetségen megtartott egyetemista-fogadáson.
Megismételte, hogy ezek a feltételek nem számítanak újnak, s könnyen teljesíthetők. Mint mondta, a Prishtinával kötött korábbi megállapodások tiszteletben tartásáról, az EULEX- és KFOR- mandátum Koszovó egész területén történő gyakorlásának szavatolásáról és Koszovó regionális fórumokon történő megjelenésének megoldásáról van szó.
A német nagykövet úgy fogalmazott, hogy Szerbiától soha senki nem kérte Koszovó függetlenségének az elismerését, vagy azt, hogy bezárja az észak-koszovói iskolákat és kórházakat. Hozzátetette: Németországnak is vannak iskolái más országokban. Legfőképpen pedig azt nem kérte Szerbiától senki sem, hogy álljon el a 1244-es határozattól – folytatta Maas –, hiszen e határozat az ENSZ dokumentuma, így egyedül e szervezet mondhat le róla.
– Sem az EU, sem más nem kérte Szerbiától Koszovó elismerését. Természetesen, ez számítana a legegyszerűbb megoldásnak, de számunkra jól ismert Szerbia érzékenysége e tekintetben, ezért nem is kérjük a függetlenség elismerését – nyilatkozta a nagykövet.

„VILÁGOS, HOGY MEGÉRI”

Maas bírálta Vojislav Koštunicát, a Szerbiai Demokrata Párt elnökét azon véleménye miatt, mely szerint Szerbia csak veszít a stabilizációs és a társulási megállapodás alkalmazásával.
– Aki ilyesmit állít, az vagy tudatlan, vagy egyszerűen hazudik. A szerbiai kormány adatai szerint a szerződés alkalmazásának elmúlt három évében Szerbia ötszázmillió eurót veszített el a vámilletékeken, de másfél milliárd eurót nyert az EU-országokba kiszállított áru révén. Világos, hogy Szerbia nyert – hangsúlyozta Maas.
Hozzátetette, hogy a külföldi támogatások 78 százaléka az Európai Unióból érkezett Szerbiába, ha pedig ehhez hozzáadjuk az Egyesült Államokból, Svájcból, Norvégiából és Japánból érkezett segítséget is, akkor 97 százalékig jutunk el.
– Koštunica Oroszországot tartja Szerbia legnagyobb segítőjének, holott teljes kormányfői mandátuma alatt egy dinárt sem jött onnan Szerbiának. Három évvel ezelőtt Oroszország egymilliárd eurós hitelt ígért. Később már egymilliárd dollárról beszéltek, ami húsz százalékkal kevesebb. Végül, két éve, 200 milliót hagytak jóvá, a többiről pedig azóta is csak tárgyalnak és tárgyalnak. Az EU Szerbiának minden évben ad 200 millió eurót, nem hitelként, hanem támogatásként, ez azonban nem téma a médiában – fogalmazott Maas.
Kifejtette, hogy nem igazak azok az állítások sem, amelyek szerint az EU-hoz való csatlakozás nem kifizetődő lépés, s azok sem, amelyek identitásvesztésről beszélnek a csatlakozás esetén. Úgy fogalmazott, hogy az EU-tagság éppen az egyedüli módja az identitás megőrzésének, vagyis annak, hogy a kis európai nemzetek ne tárgyai, hanem részesei legyenek a nagyhatalmak döntéseinek. Túl kicsik az európai nemzetek ahhoz, hogy egyedülállóan tudjanak döntéseket hozni a jövőben, melyben a nagyhatalmak lesznek a meghatározók – közölte. Ezek a csatlakozás ideológiai okai, mondta, majd hozzátette: aki kételkedik abban, hogy megéri-e, nézze át a gazdasági számadatokat, ismerje meg a tényeket.

„MAAS KÉRJEN BOCSÁNATOT”

Vojislav Koštunica közleményben reagált a Maas által elmondottakra. Szerinte a nagykövet visszaélt a szerb állam bizalmával, s ezért bocsánatot kell kérnie.
– Kérdezem, hogy engedheti meg németként magának Maas azt a szabadságot, hogy rólam, egy szerb ellenzéki párt elnökéről azt mondja, „nem tudja miről van szó, vagy pedig hazudik.” Nem fog Szerbiában Németország és nagykövete hatalomként viselkedni, s egy ellenzéki vezetőről, volt miniszterelnökről és elnökről ekképp beszélni – fogalmazott Koštunica.
– Németország nagy állam, de a képviselői nincsenek és soha nem is lesznek hatalmon Szerbiában – közölte az SZDP elnöke. Maasnak meg kell tanulnia az alapvető rendet, vagy máskülönben el is hagyhatja Szerbiát – írja Koštunica a német nagykövet kijelentése után kiadott közleményben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás