2024. július 18., csütörtök

Feketetó fekete napjai

A falu körül és a kertekben áll a víz – Házak rogynak össze, miközben az adóhatóság a vízlecsapolási járulék kényszermegfizettetésével fenyeget – A tíz éve halott polgárok is felszólítást ka
A romhalmaz nem is olyan régen még lakóház volt, itt vezetik ki az utcára a kertekben álló vizet, mutatja Sava Stojanović (Gergely József felvételei) A fogyatkozó lélekszámú kis bánáti falucska, Feketetó felett fekete fellegek gyülekeznek. A rengeteg, ezer millimétert is meghaladó tavalyi csapadék nyomán nem csak a falu környéke vált fekete tóvá, nem csak a termőföldeket károsítja a makacs belvíz. A falu alacsonyabban fekvő részein egyre komolyabb gondot jelent az átázott talaj, a régebbi építésű, vert falu házak sorra adják meg magukat a víznek.

Eddig már vagy tíz ház dőlt össze és számos melléképület szenvedett súlyos károkat a belvíz miatt. A vizes falakat a fagy egyszerűen szétmállasztja.

A gazdátlan ház vége az utcára dőlt



Miközben a kis falu polgári küzdenek a természeti csapással felérő belvízzel, a csókai adóhivataltól sorra érkeznek a felszólítások az elmaradt, kifizetetlen lecsapolási járulékok mielőbbi törlesztésére. Különösen az háborította fel a szerény körülmények között élő feketetói polgárokat, hogy olyan személyeknek is küldtek fizetési felszólítást, akik már régen távoztak az evilági életből. Akár fekete humornak is felfoghatnánk a fenyegető hangú, kényszermegfizettetést kilátásba helyező adóhatósági felszólításokat. De a feketetóiaknak nincs kedvük humorizálni, amikor a belvízzel kell megküzdeniük.


Halott adós, fizess!

A feketetói Sava Stojanović,a községi képvizelő-testület képviselője a kkt múlt heti ülésén erélyesen szót emelt a községi adóhatóság példátlanul arrogáns viszonyulása ellen.

– Falunk az egyik legtöbbet szenvedett települése Csóka községnek, egyéb munkalehetőség hiányában a lakosság mezőgazdaságból próbál megélni, de hiába az igyekezet és szorgalom, a földművelők tavaly a termésnek csak egy részét tudták betakarítani. A területeket elöntő belvíz miatt sok búza, kukorica, napraforgó maradt kint a határban. A kevesebb takarmány miatt tovább csökkent a jószágállomány, tovább szegényedett a falu.

Víz alatt a gazdasági udvarok

Mindennek tudatában a kkt ülésén ahelyett, hogy a bajba jutott feketetói polgárok megsegítéséről beszélnénk, mellékes dolgokra fecséreljük az időt és az energiát. A bajokat még tovább súlyosbítja az adóhivatal fenyegetőzése, hogy a lecsapolási járulékot kényszerítő eszközökkel fizettetik meg. Hogy mennyire embertelen az adóhatóság eljárása, ékesen bizonyítja, hogy olyan személyeknek is postázták a felszólításokat, akik már régen jobblétre szenderültek. Például a Dózsa György utca 5-ös számra, Szabó M. Rozália Rózsa címére is küldtek értesítést, miszerint 1453,60 dinár vízlecsapolási illetékkel tartozik. Ha nem fizet a szerencsétlen asszony, az adóhatóság megindítja ellene a járulék kényszerbehajtását: leütik az összeget a bankszámlájáról, vagy lefoglalják az adóköteles ingóságait vagy ingatlanját. Mindezeket a fenyegetéseket egy tíz esztendővel ezelőtt, 81. életévében elhunyt asszonynak címezte az adóhivatal – mondta felháborodva Stojanović.

De nem ez az egyedüli eset a Dózsa György utcában, ugyanis „hanyagsága” miatt az 1999-ben elhunyt Lazar Vujin is kapott felszólítást, hogy most már végső ideje lenne törleszteni a lecsapolási járulékot, mert különben bekeményít az állami hivatal, és így vagy úgy, de kikényszerítik belőle a Vajdaság Vizei közvállalatot megillető tartozást.

Hasonló tartalmú felszólítást kapott szinte minden feketetói lakos, mindenki, aki földműveléssel vergődik és a birtokában megművelhető földterület van, annak ellenére, hogy Feketetó határában a felhalmozódott belvíz és az eltömődött vízelvezető csatornák és kanálisok miatt a termés jelentős része kárba veszett. Az embereknek Bánátban elegük van az állam, a hatóságok arroganciájából, akik nem látják, vagy nem akarják látni a valós állapotokat.

Tisztítják a vizes árkokat Mélyítik az utcai vízelvezető árkot

Hogy a múlt heti kkt ülésen elhangzott erélyes felszólítás volt-e hatással a csókai önkormányzatra, nem nyilatkoztak az illetékesek, de tény, hogy a község építkezési igazgatósága a helyszínre irányított egy kanalas árokásó gépet és a faluban tett szerdai látogatásunk alkalmával már javában tisztították a főutca vízelvezető árkait, felszedték a kapubejáratok előtt eldugult átereszeket, mélyítik a víz útját. A cél, hogy a főutcára néző házak udvaraiban és kertjeiben tavaly nyár óta pangó vizet valahogyan elvezessék.

A peremcsatornák mélyítésére kaptunk támogatást a mezőgazdasági titkárságtól



Nerandzsity Gabriella
, a helyi közösség tanácselnöke a halott falubeliek adófelszólításával kapcsolatban csak annyit mondott, hogy mindaddig lesznek ilyen tévedések, amíg az örökösök nem rendezik a hagyatékot, nem íratják a nevükre a földterületeket.

– Az égi áldásból bőséggel kijutott Feketetónak, ezért jogos a falu felháborodása, miért fizessenek a lecsapolásért, amikor azt látják, hogy a mindent elborító belvíz elveszi a termésüket, elönti a kertjüket és veszélybe sodorja házaikat.

Feketetó tavaly nyár óta szó szerint tóvá változott, egy nagy tó közepén érezhetjük magunkat. A falut körülveszi a víz, a kertekben és udvarokban több mint fél éve áll a víz. A talaj annyira át van ázva, hogy ha valaki beleszúrja az ásót, feljön a víz. Az ásott kutakból már kifolyik a víz. Tavaly július 23-án óriási felhőszakadás zúdult a falura és környékére, két óra alatt több mint száz liter csapadék esett négyzetméterenként. A faluban általában is magas a talajvíz, egész nyáron hétről hétre esett az eső, a talaj már annyira átázott, hogy nem volt képes elnyelni a vizet. Sok termés maradt kint a határban, nekem is két lánc kukoricám leszedetlen, vízben áll.

Augusztus 13-án újabb nagy zivatar vonult át felettünk, minden víz alá került. Felszólítottuk a falu polgárait, hogy mindenki tisztítsa ki maga előtt a vízelvezető árkot és az átfolyókat. Csak a főutca egy kilométer hosszú, a mellékutcákkal hat kilométer csatornát kellett volna kitisztítani és kimélyíteni, de ezt önerőből nem tudtuk megoldani. Sok az idős háztartás, az üres és lakatlan ház, vannak olyan utcák, amelyekben kétszáz méteren nincs lakó vagy túl öreg ahhoz, hogy lapátot és ásót ragadjon.

Benyújtottunk egy pályázatot a tartományi mezőgazdasági titkársághoz. Kétmillió dinárt hagytak jóvá a falu körüli peremcsatornák kitisztítására és mélyítésére. A munkálatok azonban majd csak a fagyok elmúltával kezdődnek meg. Megpróbáljuk a rétbe vezetni a vizet, bár előtte még egy magasabb terepszintet kell leküzdeni. Kelet felé, az Arankába nem tudjuk elvezetni a belvizet. Az Arankában rég nem látott vízbőség van, a románok is engedik bele a vizet és a folyóvá duzzadt kanális szintje jelenleg egy méterrel meghaladja az utcai árkok szintjét. Bezzeg, amikor szárazság volt, Romániából egy csöpp vizet sem kaptunk, az Arankát át lehetett ugorni, egyes szakaszok pedig ki is száradtak.

A csókai út meg a falu közti területen áll a legtöbb víz, a peremcsatornák kimélyítésével ezt próbáljuk levezetni. A főutcán jelenleg folyó munkálatokat az önkormányzat pénzeli és a község építkezési igazgatósága végzi. Az utcai árok mélyítésével talán sikerül elvezetni a belvíz egy részét. Sajnos a vert falú házak közül sok már megroggyant vagy kidől az oldala. A gazdasági épületek egy része és a szérűn rakott kazlak, széna, szalma, lucerna is víz alá került – mondta a tanácselnökasszony.

Feketetó, szebb napokat is látott a jobb sorsa érdemes falu

Sajnos Feketetó sok tekintetben az enyészet jeleit mutatja: tönkrement a szövetkezet, semmilyen munkalehetőség nincs a faluban, a fiatalok elmennek. A helyi járulék bevezetésének nincs sok értelme. Hiába vettek nagy erőfeszítések árán számítógépet és pénztárgépet, az egyik helybeli fiatal pedig kitanult gyógyszerésznek, még sem működik a falu patikája, mindössze hetente egy alkalommal nyit ki. Orvos hetente két alkalommal látogat ki Feketetóra.