2024. november 25., hétfő

Lakatlan az új autóbusz-állomás

Folytatódik a botrány-sorozat, az üresen álló épület havonta kétmillió eurós kárt jelent a tulajdonosának
(Ótos András felvételei)

Még mindig nem tudni, mi lesz a sorsa Újvidéken annak az új autóbusz-állomásnak, amelynek ötlete még 2006-ban, az akkori radikális városvezetés és a hozzá közel álló ATP Vojvodina szállítócég tulajdonosának, Ilija Devićnek a fejében fogant meg. Az autóbusz-állomás felépült, szép is, nagy is, meg modern, csak éppenséggel sohasem működött teljes kapacitással.

Egy ideig két autóbusz-állomás működött Újvidéken, a járatok zöme azonban a régi, városi főállomást használta. Az új, amelyet az ATP Vojvodina szállítócég tulajdonosa épített, nem bírta a konkurenciát, adósságba verte magát, és egy idő után a lízingre vásárolt autóbuszokat is elvették tőle. Az új autóbusz-állomás 2008 decemberében csődbe jutott.

Időközben a székvárosban hatalomváltás történt, és kiderült, hogy ahhoz, amit még a radikálisok sem mertek megcsinálni – nevezetesen, hogy egy jól működő, közlekedési szempontból ideális helyen található városi buszállomást bezárjanak, és helyette egy magáncégnek adják át a forgalom lebonyolítását –, a demokratáknak végleg nem fűlik a foguk. Az üvegpalota kong az ürességtől, az állomást pár hónapig működtető cég – a valamikor legnagyobb vajdasági utasszállító vállalat –, az ATP Vojvodina csődbe ment, dolgozói munkanélkülivé váltak. Tulajdonosa a városvezetéssel pereskedik, annak reményében, hogy talán a jog az ő oldalán áll.

De hogy is történt mindez?

Az egész az ATP Vojvodina utasszállító vállalat magánosításával kezdődött, amelyet 2004-ben a radikális párthoz közeli Ilija Dević vásárolt meg. Akkoriban azt mesélték a városban, hogy a városi főpályaudvar havonta egymillió eurót keres a peronok bérbeadásából. Az újdonsült üzletembernek nyilván erre a jövedelemre fájt a foga, amikor a nem túl jó állapotban lévő céget megvásárolta. Úgy gondolta ugyanis, hogy a Vojvodina cég joga a pályaudvar üzemeltetése is.

2006. május 8-án Dević az akkori városi hatalommal aláírta az új autóbusz-állomás megépítéséről a szerződést, amelyben az állt, hogy a peremvárosi közlekedés átköltözik az új állomásra, amint az megkapja a működési engedélyt. A város részéről az aláíró az akkori polgármester, Maja Gojković volt. A szerződés alapja a 2006-ban kidolgozott általános városépítési terv volt, amelynek alapján az új autóbusz-állomást az Észak gyárnegyed területén tervezik megépíteni, azzal a lehetőséggel, hogy föld alatt is összekötik a vasútállomással. Az akkori terv összhangban van a Dević által kiválasztott parcellával, ahol megépítette az új állomást.

A tulajdonos 2007-ben megkapta az összes engedélyt az állomás működtetésére, de a város és a Városi Közlekedési Vállalat nem teljesített semmit a szerződésben vállalt kötelezettségeiből. Azt is érdemes megemlíteni az üggyel kapcsolatban, hogy 2007 áprilisában tiltakozó felvonulást szervezett a közlekedésben dolgozók szakszervezete. Azt követelték az önkormányzattól, valamint a tartományi és a köztársasági kormányoktól, hogy tegyék lehetővé a vasútállomás mellett lévő buszállomás további működését, és hogy vizsgálják felül azt a városi döntést, amellyel megtiltották a menetrend szerint közlekedő helyközi autóbuszoknak a Felszabadulás sugárút és még néhány útvonal igénybevételét. A döntést azóta módosították, így a helyközi autóbuszok újra a sugárúton járnak.

Az Újvidéki Gazdasági Bíróság újabb tárgyalást jelentett be február 17-ére, mivel Ilija Dević, az ATP Vojvodina tulajdonosa kártérítést követel azért, mert az új autóbusz-állomás annak ellenére sem kezdte meg működését, hogy az erre vonatkozó szerződést még négy évvel ezelőtt aláírták a város akkori vezetőivel.

Az eljárást azért indították újra, mert a Belgrádi Fellebbviteli Bíróság tavaly decemberben elutasította az Újvidéki Gazdasági Bíróság ATP Vojvodinát terhelő döntését. A Felső Bíróság megállapította, hogy az új autóbusz-állomás nem működése miatt keletkezett kár havonta kétmillió eurót tesz ki, de ebben nincs benne az elmaradt bevételből származó jövedelemkiesés.

A Felső Bíróság döntésében az áll, hogy az új tárgyaláson többek között azt is meg kell állapítani, miért hozott a város mint alapító három olyan döntést, amelyek alapján a Városi Közlekedési Vállalat peremvárosi részlegének ki kell költöznie az új állomásra. Mindezek után a város 2007-ben egy új, teljesen ellentétes döntést hozott az új állomással kapcsolatban.

Tavaly márciusban a Korrupcióellenes Ügynökség kérésére Igor Pavličić mostani polgármester egy átiratot küldött, amelyben az állt, hogy a város és az ATP Vojvodina közötti szerződés még hatályos, valamint az, hogy a város nem perelte be az ATP Vojvodina vállalatot. A polgármester továbbá azt is közölte az ügynökséggel, hogy a Városépítési Intézet 2007-ben olyan döntést hozott, amelynek alapján az ATP jogellenesen használja azt a földterületet, amelyen felépült az új állomás, és ez a döntés még érvényben van, habár a VKV átadta a legalizálási kérelmet. A várostól kapott csütörtöki kurta közleményben az áll, hogy az ATP Vojvodina vállalatnak nincs felhatalmazása az új autóbusz-állomás üzemeltetésére. Minden további információt csak a bírósági tárgyalás után hajlandók adni. A történetnek tehát még nem látszik a vége, a folytatásáról természetesen beszámolunk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás