A legutóbbi, januári incidensek után megpróbáltuk több szemszögből megvilágítani ezt a témát, hátha átfogóbb képet kaphatunk a temerini viszályok hátteréről. Úgy hallottuk, hogy a legutóbbi eset, amikor nemzeti türelmetlenséget szító plakátok jelentek meg a helységben – ami igencsak felborzolta a kedélyeket Temerinben – büntetlenül marad, ugyanis az ügyész úgy vélekedett, hogy nem gyűlöletkeltő a plakát tartalma.
Először a nemrégiben Temerinben járt ombudsman-helyetteshez fordultunk.
– Itt van például a temerini fiatalemberek esete, akiket elvertek, az elkövetők tízezer dináros büntetést kaptak ezért. Szerintem az ilyenfajta büntetés éppen az ellenkező hatást váltja ki az elkövetőkből, mint amit kellene. Ha a nemrégiben megjelent plakátszövegek esetét nézzük, az ügyész azt mondta, hogy szó sincs nemzeti türelmetlenség szításáról. Pedig a szövegnek van egy része, amelyet sehogy máshogy nem lehet értelmezni, csakis a türelmetlenség szításának, és ez büntetendő cselekmény, akárhogy is fordítják. Az a véleményem, hogy nem elég szabálysértési eljárásokat folytatni, nem lehet szelektíven alkalmazni a törvényt. El kell gondolkozni például azon a megoldáson, hogy mi lenne akkor, ha példát statuálnánk egyszer-kétszer ezeknél az incidenseknél. Ennek köszönhetően lehet, hogy majd máskor meggondolnák a potenciális elkövetők, hogy mit tesznek. Azt hiszem, hogy a gondolkodásmódra is pozitívan hatna egy példaértékű eljárás lefolytatása. Mi minden eszközt kihasználunk annak érdekében, hogy ez megtörténjen, mert itt az emberi jogok megcsorbításáról van szó.
Milyen lépéseket tettek?
– Én mint ombudsman-helyettes úgy éreztem, hogy reagálnunk kell ezzel kapcsolatban. Persze, mivel nem avatkozhatunk bele az ügyészség munkájába, nem azt mondtuk, hogy ez és ez bűncselekmény, hanem azt mondtuk, hogy a nemzeti gyűlölet szítása szerintünk bűncselekmény, és fölhívtuk az ügyészséget a következő lépésre. Az ombudsmannak kötelessége vigyázni arra, hogy a törvény alkalmazása ne legyen diszkriminatív – mondta el Vukašinović.
Mi lenne a megoldás a temerini helyzetre?
– A temerini iskolaigazgatók felhívták a figyelmünket arra, hogy a gyerekek nagy része a családból hozza az agresszivitást. Éppen ezért jó lenne a szülőket is bevonni ebbe a programba, persze kérdés, hogy ki akar bekapcsolódni egy ilyen projektumba, de ezt is kigondoljuk majd. Ezenkívül megtudtam, hogy két általános iskola működik Temerinben. A magyar osztályok nem mind abban az iskolában vannak, ahová a gyerekek hivatalosan járnak, hanem különválasztották őket fizikailag egy iskolába. Ily módon például nem is ismerik meg a szerb gyerekek a magyarokat, és fordítva.
Stojan Tintor, a Szerb Radikális Párt temerini községi választmányának elnöke a helyi incidensekkel kapcsolatban elmondta, hogy ők minden ilyenfajta incidenst eleve elítélnek.
– Annak okát, hogy miért történnek ezek az incidensek, nem községi, hanem állami és tartományi szinten kellene keresni. Akik hatalmon vannak már egy ideje, azok kellene, hogy tegyenek ennek érdekében valamit.
Ön szerint miért járnak a temerini általános iskolások külön osztályokba?
Az Önök pártja igen befolyásos a temerini szerb lakosság körében. Nem gondoltak valami akciót indítani annak érdekében, hogy javuljon a légkör Temerinben?
– De igen, kedden találkoztak a községi pártok képviselői a polgármesterrel, és hozzáláttunk egy közös akció kidolgozásához. A találkozón jelen volt a temerini rendőrfőnök is, aki ismertette az eddigi eredményeket. Azt azonban el kell mondanom, hogy míg a nyomozások nem fejeződnek be, nem jó a politikusoknak túlságosan beleavatkozni ezekbe az ügyekbe – vélekedett Tintor.
Egyértelmű volt számunkra, hogy az üggyel kapcsolatban a temerini rendőrfőnökkel is beszélni kell, mert a rendőrséget még nem szólítottuk meg, pedig igen fontos szereplői ennek a történetnek. Miskolci Lajost, a temerini rendőrség parancsnokát arról kérdeztük, mit ajánlana azoknak, akiket támadás ér és megsérülnek, kihez forduljanak először.
Mikor reagálnak ezekre az incidensekre?
– Mi mindjárt reagálunk az esetekre, legyenek azok lakossági bejelentések vagy saját forrásaink alapján kapott információk. Abban az esetben, ha feltételezzük, hogy valamiféle összetűzés történhet, akkor alkalmazhatunk civilbe öltözött rendőröket is.
Esténként van elég járőr az utcán?
– Természetesen.
Hol történnek ezek az incidensek?
Az elkövetők temeriniek?
– Ezekben az esetekben temeriniekről van szó.
Ön szerint mi a fő okozója ezeknek az incidenseknek?
– Nézze, minden agressziónak az a fő oka, hogy az emberek nem fogadják el a másik felet olyannak, amilyen. Ezeknek az eseteknek a 80 százalékában az alkohol is hozzájárult ahhoz, hogy megtörténjen a baj. A fiataloknak olyan szórakozóhelyeket kellene biztosítani, ahol valami érdemlegessel tudnának foglalkozni.
Úgy hallottam, hogy külön szórakozóhelyekre járnak a fiatalok, ez Ön szerint jó?
– Szerintem minden megosztottság rossz. De ez nem rajtunk múlik.
Az incidenseket kezdeményezők csoportok, vagy egyénekről van szó?
– A rendőrség számára nagyon fontos, hogy meg tudjuk pontosan állapítani, hogy miből indult ki egy verekedés, a nemzeti hovatartozás számunkra ekkor lényegtelen. Azt is fontosnak tartanám megjegyezni, hogy jó lenne, ha a média sem félinformációkat közölne, mert ezzel nagy mértékben megnehezítik a mi dolgunkat is.
Ezekről a januári esetekről egyes médiumok azt közöltek, hogy a kizárólagos okuk az volt, hogy az egyik magyar volt, a másik pedig szerb. Ha megnézzük ezeknek a verekedéseknek a résztvevőit, akkor láthatjuk, hogy nem egészen úgy van ez. Voltak itt vegyes házasságokból származóak is, horvátok is. Tehát lehet nemzeti alapon történt incidenseknek is nevezni, de nem okvetlenül. A lényeg az, hogy ezt az agresszivitást kellene leállítani. Egy ilyen közösségben, mint amilyen Temerin, ahol a lakosság 70 százaléka szerb, 30 százalék pedig magyar, előfordulhatnak ellentétek. De ezeket kordában kell tartani. Mi mindent megteszünk, hogy elkapjuk a vétkeseket, de az ügy további része már a bíróságra tartozik.
Önök felvették a kapcsolatot a tartományi és a köztársasági ombudsmannal is.
– Igen, rendszeresen értekezünk, és mi is részt veszünk majd abban a projektumban, amelyet a tartományi ombudsman-helyettes készít el Temerin számára.
Gusztony András polgármester elmondta, hogy ő hívta össze az önkormányzatban működő parlamenti pártok elnökeit.
Milyen konkrét lépéseket tesznek még?
– Megpróbáljuk a vendéglátóipari objektumokkal betartatni a nyitvatartási időt, odafigyelni arra, hogy a különféle trafikok, amelyeknek erre nincs engedélyük, ne áruljanak alkoholt. De elsősorban nevelni kell, és elsősorban a családban kell nevelni a gyermekeket.
Ha már a nevelésről van szó, mi a véleménye arról, hogy külön iskolákba járnak a magyar és a szerb gyerekek?
– Az iskolákban minél többet kell, hogy együtt legyenek a gyerekek, közös rendezvényeket kell szervezni, közösen kell sportolni. Van egyfajta visszahúzódás a magyarok részéről is, ezt nem kell eltitkolni. Tudjuk, hogy a kilencvenes évek elején kisöpörték a magyarokat az állami intézményekből, a rendőrségen és a bíróságon alig maradtak. Erre az volt a válasz, hogy a magyar gyerekek elkezdtek nem tanulni szerbül. Én most veszem észre a fiatalabb generációkon, beleértve a saját fiatalabbik gyermekemet is, hogy mennyire nehezen beszélik a szerb nyelvet. Én nem azt mondom, hogy nekik jobban kell beszélniük szerbül, mint magyarul, de ebben a környezetben nem tudjuk magunkat másként megértetni. Így elkezdődtek a szétválások, a magyar gyerekek nagyon keveset sportolnak, az utóbbi időben azt is látni, hogy a vendéglátó-létesítményekben is kevesen vannak.
Tudom, hogy a nemzeti tanács Észak-Bácskában szerb tanfolyamokat szervez, nem tudom, hogy itt, Temerinben szükség van-e ilyesmire, de hogy így nem jó, az biztos.
Mennyire vannak megelégedve a közbiztonsággal Temerinben?
– A rendőrség egy sajátos állami szerv, nem mindig értünk egyet, de nekünk alapjában véve nincs gondunk a temerini rendőrség munkájával. Ők a tetteseket nagyjából előállították, persze, hogy abból lett-e bírósági per, az már nem rajtuk múlott.
Mi a véleménye a nemrég megjelent plakátokról?
– A Temerinben megjelent plakátok egyértelműen uszító szöveget tartalmaztak. A tartományi ombudsman is így gondolja, de az ügyész úr már sajnos nem így vélekedik.
„Važno je da budemo i mi organizovani i ako napadnu nekog Srbina, sledeći put, budemo spremni da brzo reagujemo i zaštitimo se. Mislite o tome, i mislite na svog brata, ukućanina, komšiju, prijatelja, kuma ili bilo kog drugog Srbina kome se može sutra da se desi da bude napadnut!” A kérdéses szövegrész, amely a plakáton volt található – az ügyész szerint szó sincs a nemzeti türelmetlenség szításáról. |