2024. november 23., szombat

Félnek az olvadástól

Nagyradanovácon kitisztították az árkokat – A sok hó még okozhat gondokat

(fotó: Molnár Edvárd)


A talajvizet és a vízelvezetést tekintve Szabadkán az egyik legkritikusabb terület a nagyradanováci helyi közösség. Az esőzések alkalmával néhány alacsonyabban fekvő utcában az udvarokat ellepi a víz, a régi vályogházak a nedvességtől megroggyannak, összedőlnek, az emésztőgödrök kiöntenek, a kutak vize pedig ihatatlanná válik.

Tavaly a magas talajvízszint több család életét is megkeserítette, az idén pedig az elmúlt hetekben lehullott hó indul olvadásnak hamarosan, s ez újabb árral fenyeget. A magas talajvíz nem új keletű probléma, tíz évvel ezelőtt is több ház összedőlt, egy éve pedig néhány épület megsüllyedt, dőlésnek indult, vagy megrepedtek a falai. A helyi közösség akkori vezetősége kihívta a DTD Vízgazdálkodási Közvállalat embereit, akik kitisztították a vizesárkokat, az önkormányzat illetékes szerveitől azonban hiába próbáltak segítséget kérni, hetekig nem reagáltak a válsághelyzetre. A nyomásgyakorlás végül csak hozott némi eredményt, időközben ugyanis rendbe tették a vízelvezető árkokat, és az önkormányzatnak köszönhetően a károsultak közül néhányan egyszeri, harmincezer dináros segélyben részesültek.

Kókai Zoltán, a helyi közösség előző elnöke elmondta, a Rét utca, illetve a Pálma és a Peščara utcák kereszteződése, valamint a környékük a legkritikusabb pont Nagyradanovácon, de a Testvériség–egység, a Kert, a Peščara és a Gesztenye utcák lakói is szenvednek a talajvíztől. A Rét utcában van egy 800 méteres vízgyűjtő árok, ahonnan a víz a Pálma utcai zárt csatornába folyik, majd a Pálma és Radanováci utcák kereszteződésénél lévő Tápsó kanálison keresztül távozik.

– Mintegy három kilométer hosszú nyitott és zárt csatornánk van, amelyik elvezeti a vizet, és majdnem minden leaszfaltozott utcában van árok. Tavaly az összes meglévő árkot kitisztították és kimélyítették, s ennek eredménye két-három napon belül észrevehető volt. Sajnos a Gesztenye utcából, az egyik legalacsonyabban fekvő pontról nem lehet árkokkal elvezetni a vizet, ezért kértük, hogy fektessenek le csöveket, és kössék össze őket az északi kanálissal. Erre az ősz folyamán került sor, de nagyobb mennyiségű csapadék esetén a vizet át kell majd pumpálni, mert a csőnek nincs meg a megfelelő esése. Erre valószínűleg már a mostani olvadáskor szükség lesz. Remélem, az idén jobban fel van készülve a város egy ilyen eshetőségre, és azzal, hogy az árkokat rendbe tettük, jobb helyzetben van a helyi közösség. Ha nem lesz intenzív esőzés, nem kell akkora problémával számolni, mint tavaly. Az árkok viszont csupán ideiglenes megoldást jelentenek, hiszen valójában a szennyvízcsatorna kiépítése orvosolná ezt a problémát – mondta Kókai, és hozzátette, a fővezeték tervdokumentációja már három éve elkészült, de pénz híján nem tudni, mikor fognak hozzá a kiépítéséhez.

A környéken lakók tartanak az olvadástól és az előttük álló hetektől. A Peščara utcában lakó Fehér Mária azt mondja, családja a szerencsésebbek közé tartozik, mert hiába laknak az utca alacsony pontján, magát a házat magasabbra építették, erős alapokon nyugszik, és megfelelő a szigetelése is, ezért az olvadás valószínűleg nem tesz kárt az épületben, ettől függetlenül viszont biztosan sok gondjuk lesz a hó miatt.

– Így is eléggé megnehezítette az életünket a hó, de akiknek nem elég erős a házuk, több bajuk is lesz. Nálunk az emésztőgödör biztosan megtelik, már most magasabban áll a szintje. A föld szomjas, úgyhogy a víz egy részét elnyeli, de szerintem mindet nem bírja.

A szomszédos telken a régi, vályogtéglás épület hátsó része egy éve összedőlt, most oszlopokkal támasztották alá a tetőt. Szerencsére a telken álló másik ház lakható, s bár a víz ihatatlan, a fürdőszobát még használják.

– A várostól harmincezer dinár értékben kaptunk építőanyagot, de egyelőre nem használtuk fel, mert az épület többi része, ahol a dédnagyanyám élt, szintén nagyon rossz állapotban van, és ha elolvad a hó, valószínűleg az egész dől tovább. Majd tavasszal megpróbáljuk megmenteni – mondja Kollár Edit. – Most igyekszünk a tetőt megszabadítani a hótól, és hordjuk ki az utcára, de nem hiszem, hogy ez sokat segít. Ez a rengeteg hó ugyanannyi problémát fog okozni, mintha esett volna. Hiába van kiásva az árok, ha nincs összekötve a többivel, és nem tud hová elfolyni a víz.

Túri István a Piros utcában lakik. Ezen a környéken is igen sokan szenvednek a magas talajvíztől, és az olvadás miatt nem sok jóra számítanak.

– Szerintem ugyanakkora víz lesz megint, mint tavaly. Talán a vizesárkok kitisztításával javult a helyzet, de néhány embernek biztosan megint sok gondja lesz. Szerencsére a mi házunk magasabban fekszik, de a velem szemben lévő terület tavaly víz alatt állt, és most is hasonlóval számolok, mert az árok nem bírja az összes csapadékot elnyelni.

Árpás József, a Rét utca egyik lakója szerint megint áradás lesz, mert az árok nem lesz képes elvezetni a vizet.

– Kértük, hogy az erdő alatti kanálissal kössék össze az árkot, de inkább a palicsival kötötték össze, az meg nem bír el ennyit. A talajvíz miatt a ház egyik fele kidőlt már, de nem kaptam hozzá segítséget a várostól, hiába mondták, hogy adnak építőanyagot. Tavaly aztán ezt a részt fölfalaztam, de hiába, a falak tovább repednek, pedig elég száraz nyarunk volt. Szerintem a ház többi része is veszélyben van, szigetelni kellene, de a kisnyugdíjból nem futja ilyesmire, úgyhogy nem sok jóra számítok.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás