2024. július 17., szerda

Még nem telt be a pohár?

Tíz évvel ezelőtt, amikor az emberek kivonultak az utcára, nagyságrendekkel nagyobb volt az ipari termelés az országban, mint ma. Csaknem háromszázezerrel több ember dolgozott valamely ipari ágazatban, mégis azt mondjuk: jobban élünk, mint tíz évvel ezelőtt. Ha viszont őszinték akarunk lenni, egyáltalán nem élünk jobban. Sőt, véleményem szerint sokkal nehezebben keressük meg a napi betevőt, csak éppen a körülmények mások, továbbá demokrácia van.

Hogy mit jelent ez a demokrácia annak a csaknem egy millió embernek, aki ebben a pillanatban is éhezik, nem tudom. Azt tudom, hogy a háború, majd az abból való kilábalás, ami még ma is tart, igencsak megtépázott mindannyiunkat. A magánosítás, a globalizáció, a rossz döntések sorozata, a minden szinten uralkodó káosz és korrupció következményeit ma népkonyhák alapításával – amelyeknek nem tudnak elegendő pénzt biztosítani a működéshez –, nevetséges szociális programokkal próbálják orvosolni, velünk pedig azt próbálják elhitetni, hogy a dinár azért ilyen erős, mert jönnek a külföldi befektetők és a gazdasági helyzet stabilizálódni látszik. Az emberek pedig, akik tegnap még büszkén, felemelt fejjel sétáltak az utcán, ma kihasználtnak, megalázottnak, kisemmizettnek érzik magukat.

A szabadságért a Szabadság térre! Ezzel a mondattal próbálták meg az utcára csábítani a polgárokat a szabadkai Sever kisrészvényesei, akik arra kértek mindenkit, aki hasonlóan kisemmizettnek érzi magát, csatlakozzon hozzájuk. Lett volna kinek eljönnie. Legalább ötezer tüntetőnek kellett volna a téren állnia, büszkén, felemelt fővel, hiszen a vállalatokat nem ők lopták szét és tették a földdel egyenlővé.

Azért lehettek volna legalább ennyien, mert az ötezer annak a munkásrétegnek a fele, akik az elmúlt egy évtizedben elveszítették állásukat.

Szabadkán az elmúlt kicsivel több mint tíz évben többek között a következő vállalatokat sodorta teljesen a tönk szélére a magánosítás vagy a rossz üzleti politika: a November 29., a Fidelinka, az Azotara, a Zorka, az Agrokombinat, a Partizan kerékpárgyár, a Bratstvo vagongyár, a Sever villamosgépgyár, a Medoprodukt, a Solid, a Panonija, a Palicsi Pincegazdaság. De ezek közé sorolhatnánk a valamikor több száz vagy ezer szabadkait foglalkoztató Slavica, Mladost, Március 8., Chemos, Željezničar, Minerva, Livnica, Aurometal vagy Állatorvosi Intézet vállalatot is. Hiszen a hetvenes-nyolcvanas években a November 29-ben csaknem 2000, a Fidelinkában több mint 600, az Azotarában csaknem 1000, a Zorkában 1500, a Partizanban 1000, az Agrokombinatban több mint 600, a Bratstvo vagongyárban 1700, a Severben 6000, a Solidban 1500 munkás dolgozott. Amennyiben csak ezeket a számokat vesszük figyelembe, akkor láthatjuk, hogy csaknem 15 000 ember dolgozott ezekben a vállalatokban.

Ma a November 29., a Zorka, a Palicsi Pincegazdaság, a Partizan, az Agrokombinat nem működik, a Fidelinkában mintegy 300-an, az Azotarában mintegy 250-en, a Bratstvóban mintegy 350-en, a Severben kevesebb mint 800-an dolgoznak. A többi vállalatban 100-200 munkás dolgozik, s az említettek között is vannak olyan vállalatok, ahol a munkások alig és csak néha kapják meg bérüket, járulékaikat pedig évek óta nem fizetik.

Vállalatok

Alkalmazottak száma a ’80-as, ’90-es években

Alkalmazottak száma 2011-ben

November 29-e

cca. 2000

0

Zorka

cca. 1500

0

Partizan

cca. 1000

0

Sever

cca. 6000

cca. 800

Bratstvo

cca. 1700

cca. 350

Fidelinka

cca. 1000

cca. 350

Azotara

cca. 1000

cca. 300

Agrokombinat

cca. 600

cca. 30

Solid

cca. 1500

cca. 250

Željezničar

cca. 1500

cca. 150

A magánosítás megbukott. Hiába ad jó, csaknem jeles osztályzatot a gazdasági minisztérium államtitkára, Nebojša Ćirić a magánosításra, ha ebből az emberek semmi pozitívat sem éreznek. Mintegy száz társadalmi vállalat maradt még hátra, amelyet az év végéig magánosítanának. Eddig 2100-at vettek meg magánszemélyek, konzorciumok, ebből 507 szerződést felbontottak, mert a tulajdonosok nem tartották tiszteletben a benne foglaltakat. A probléma csak az, hogy van még olyan vállalat, amelyeknek munkásai, kisrészvényesei hasonlóan szerződésbontást követelnek, hiszen egyértelműek a vállalaton belüli visszaélések – ilyen helyzetben vannak a Sever volt és mostani alkalmazottai és kisrészvényesei. De hasonlóan rossz a helyzet az Azotarában is, ahol csaknem egy éve zárolták a vállalat számláját, nem kevesebb mint 543 136 707 dináros tartozás miatt.

Az eddig tönkretett vállalatok esetében, mint már több helyen elmondták és hangsúlyoztuk, a forgatókönyv hasonló. A vállalatot megveszi valaki, annak vagyonát jelzáloggal terheli, több millió eurós tételekről beszélünk – ennek a következményeit szenvedi most a szabadkai Fidelinka –, a pénz pedig külföldi számlákon landol. Bizonyítást nem nyert egy esetben sem az említett forgatókönyv, a gonosz pedig ebben az esetben nem nyeri el méltó büntetését.

A héten megtartott szabadkai tüntetésen alig voltak háromszázan. Azok, akik tíz évvel ezelőtt megdöntötték a miloševići hatalmat, ma már nem mennek az utcára. Gondolom, úgy látják, ennek az egész harcnak nincsen semmi értelme. Pontosan a fent felsoroltak miatt, amiatt, mert látják, a gonoszt nem büntetik meg.

Amilyen szerencsétlenek vagyunk mi, a hatalom legalább annyira szerencsés. Az ország tele van megtört, csalódott, erejét vesztett emberekkel, akiket senki és semmi nem tud meggyőzni arról, hogy van értelme utcára menni. Marad az egyik napról a másikra élés művészete, a pengeélen táncolás. Ez a nép vagy túlságosan megtanult abszurdabbnál is abszurdabb, nehéz és tarthatatlan helyzetekben helytállni és mindent megoldani, vagy még mindig nem telt be az a bizonyos pohár.