2024. július 18., csütörtök

Nincs örökre szóló személyi igazolvány

Szabadkán a polgárok felének van új személyi okmánya

Ha az eddigi tempóban halad a személyi igazolványok kiadása, akkor mire az utolsó személy is megkapja, az elsőknek már lejár, kezdődik a sor elölről


A régi személyi igazolványok a törvény szerint ez év július 27-ig érvényesek, vagyis addig mindenkinek kötelessége kiváltani új személyi okmányát. Azoknak is, akiknek korábban tartós érvényességű igazolványt adtak ki, újat kell kérniük. Mint azt Ljubiša Zectől, a szabadkai rendőrség közigazgatási részlegének megbízott vezetőjétől megtudtuk, a személyi okmányok kiadása folyamatos, ám ez idáig az igazolványok kiadásával még csak félúton tartanak.

– Az úti okmányokból 2010 végéig megközelítőleg 90 ezret adtunk ki, míg a személyi igazolványokból 2008-tól 2010 decemberéig 45 971-et. Ebből is látszik, hogy az úti okmányok iránt nagyobb volt az érdeklődés. Éves lebontásban pedig 2008-ban 4515, 2009-ben 18 192 és 2010-ben 23 264 új személyi igazolványt adtunk ki a polgároknak. Mint láthatjuk, az érdeklődés egyre nagyobb az új személyi okmányok iránt – emelte ki Ljubiša Zec. A belügyi titkárság szabadkai részlegének adatai szerint Szabadka, Topolya és Kishegyes területén összesen mintegy 80-100 ezer személynek kell lecserélni személyi dokumentumát, vagyis eddig csupán a polgárok fele rendelkezik új okmánnyal.

Elmondta, hogy jelenleg másfél-két hetet kell várni, hogy a polgárok átadhassák kérvényüket az új igazolványra.

– Naponta 100-110 kérvényt dolgozunk fel, illetve 80-100 polgár veheti át új dokumentumát, amire a kérvény átadása után általában egy hetet, tíz napot kell várni. Ki kell emelnem, hogy időpontot nem szükségszerű személyesen kérni, megteheti azt egy családtag is, ha felmutat minden szükséges dokumentumot: vagyis az anyakönyvi kivonatot és az állampolgársági igazolást. Tavaly egy új törvény lépett életbe, ami szerint aki tavaly március 7-e után váltotta ki piros űrlapú, hologramos anyakönyvi kivonatát, annak már nem kell újat kiváltania, mert az tartós érvényességű. Ugyanakkor az állampolgársági kivonat nem lehet 6 hónapnál régebbi – emelte ki Zec. Rámutatott, minden 16 évnél idősebb polgár köteles kiváltani a személyi igazolványt.

2008-ban többen igényeltek csippel ellátott biometrikus személyi igazolványt, ma már megközelítőleg egyforma mennyiségű igényt nyújtanak be egyik, vagy a másik fajta igazolványra.

– Sokan kérdezik, mi a csippel ellátott és az e nélküli igazolvány között a különbség. Azok, akik gyakran változtatják lakhelyüket, mondjuk, ha nincs saját ingatlanjuk, jobb, ha csipes biometrikus igazolványt váltanak ki, ugyanis a lakhely bejegyzésének megváltoztatása nem igényel bonyolult eljárást. A rendőrségen csupán az új lakhelyről szóló dokumentumra, két űrlapra és 210 dináros kezelési költségről szóló befizetési igazolásra van szükség. Vagyis nem kell új igazolványt csinálni. Ezzel szemben a csip nélküli igazolványokon fel van tüntetve a polgár lakhelye, emiatt ilyen esetekben új dokumentumot kell csináltatni – mutatott rá Ljubiša Zec.

Akik nem jelentették be állandó lakhelyüket (és adataik szerint a polgárok 15 százaléka esetében van így), illetve nem eszközölték ki a szükséges változtatásokat, minél hamarabb tegyék meg. Viszonylag olcsó (210 dinár) és egyszerű az eljárás. Ugyanakkor ha nem teszik meg, és a rendőrség által végzett ellenőrzés során ez kiderül, akár 30 ezer dinár büntetést is kaphat az illető.

Elmondta, kezdetben, elsősorban a bankokban jelentett gondot a csippel ellátott igazolványok leolvasása, ám ma, amikor 20 euróért lehet ilyen leolvasót venni, információi szerint már egyik intézetben sem okoz gondot.

Megtudtuk továbbá, hogy a rendőrség alkalmazottai nem hivatottak arra, hogy a nevek esetén eldöntsék, hogy cirill vagy a kisebbség nyelvén alkalmazott írásmód szerint írják ki a nevet. Ők a kiadott anyakönyv szerint kötelesek azt feltüntetni az igazolványon.

– A polgár egyedül az anyakönyvi hivatalban kérheti, hogy a nevét magyarul vagy horvátul tüntessék fel az anyakönyvi kivonaton. Minden polgárnak joga van, hogy a nevét a kisebbség nyelvén tüntessék fel ezen, illetve az állampolgársági bizonylaton. Nálunk már nem választhat. De mondhatom, sem a horvát, sem pedig a magyar kisebbség neveinek írása nem jelent gondot. Az albán nyelvű anyakönyvekkel van fennakadás, amikor a polgár nem albánul, hanem cirill betűvel, vagy fordítva szeretné a nevét feltüntetni a személyes okmányában. Ezeket a polgárokat visszautaljuk az anyakönyvvezetőhöz, hogy jelezzék változtatási igényüket – magyarázta Ljubiša Zec. A korábbiakhoz képest változott a személyi igazolványok érvényességi ideje is. Az idős személyeknek, akik eddig tartós érvényességű igazolvánnyal rendelkeztek, új dokumentumot kell csináltatniuk, ami úgyszintén öt évig lesz érvényes.

– Már jelezték, hogy változásokra számíthatunk, ám most csak 5 éves érvényességű személyi igazolványokat adhatunk ki, ezeknek az idős személyeknek is. Igaz, az adminisztrációs tevékenységeink így igencsak megnőnek, viszont a hosszabbítás esetén már sokkal egyszerűbb folyamatban zajlik majd a személyes dokumentumok kiadása – tette hozzá. A mozgásképtelen személyek ügyét már bejáródott rendszer alapján oldják meg. Ilyenkor az alkalmazottak ingyen kiszállnak a helyszínre.

– A legközelebbi rokonnak, vagy a gondviselőnek kell jeleznie az új igazolvány elkészítésének szándékát. El kell hozniuk az anyakönyvi kivonatot és az állampolgárságról szóló bizonylatot, és megbeszéljük az eljárást. Kiszállunk a helyszínre, egyedül a fotóst kell megszervezniük, aki elkészíti majd a szükséges fényképet – mondta Zec.

Azoknak, akik külföldön születtek, a jelenlegi lakhelyükhöz tartozó anyakönyvi hivatalban kell bejelentkezniük, hogy miután ott bejegyezték őket, kiválthassák a szerbiai anyakönyvi kivonatukat. Személyi igazolványt ugyanis csak szerbiai okmányok alapján adhatnak ki.