Pénteken a bajsai jégvédelmi központban került sor a Hailnet projektum nyitókonferenciájára. Az elnevezés egy közös magyar–szerb jégelhárítási rendszer kiépítését takarja, mely jelenleg a megvalósíthatósági tanulmányok elkészítésnek fázisában van. Szerbiában már 45 éve működik jégelhárítás, s az itteni tapasztaltok, valamint a bajsai radarközpont segítségével Bács-Kiskun megyében 844 ezer, Csongrád megyében pedig 426 ezer hektárnyi területet tudnának megvédeni a jégkároktól.
A bajsai találkozón jelen volt Đorđe Babić, a szerbiai Belügyminisztérium rendkívüli helyzetekkel megbízott részlegének vezetőhelyettese, Bányai Gábor, a Bács-Kiskun megye önkormányzatának elnöke, Bacskulin István, a Vajdasági Magyar Gazdák Szövetségének elnöke, Tomislav Stantić tartományi önkormányzati és regionális együttműködési titkár, valamint Đorđe Kardun, a projektum szerbiai illetékese.
Đorđe Babić elmondta, hogy Magyarország és Szerbia közös IPA projektumáról van szó. Szerbiában több mint 45 éve működik a jégvédelem, amelynek ma 63 és 74 százalék között van a hatásfoka, és amelyet 2011 áprilisában a Belügyminisztérium átvett a Köztársasági Hidrometeorológia Intézettől. A jégfelhők nem ismerik a határokat, és ez szükségessé teszi a határon átívelő jégvédelmi rendszer létrehozását. Ennek Magyarország és Szerbia is hasznát fogja látni, és a projektum rövid időn belül eredményes lesz – véli Babić.
Bányai Gábortól megtudtuk, hogy ebben a témában 3 éve volt az első megbeszélés, szintén Bajsán. Akkor még azt hitték, hogy a projektum 1 év alatt megvalósítható, de Isten malmai Budapesten és Belgrádban is lassan őrölnek – mondta el az elnök. Most az reméli, hogy 2015-ig Magyarországon fel fogják lőni az első jégvédelmi rakétát. Bányai a magyar–szerb IPA projektumok közül a legerősebbnek nevezte a Hailnetet, és úgy véli, Szerbia számára jó lépés lesz az EU-csatlakozás szempontjából is.
A hallgatóság soraiban jelen volt Fremond Árpád, a VMSZ mezőgazdasági ügyekkel megbízott köztársasági képviselője is, aki elmondta, hogy mindenképp támogatni fogják ezt és az ehhez hasonló a projektumokat. Fremond arra is felhívta a figyelmet, hogy az EU főként regionális együttműködési projektumokat támogat, s ebből a szempontból kedvező lenne egy vajdasági jégvédelmi központ létrehozása.