2024. november 25., hétfő

Motiváló erőként hathat a tagjelöltség

A CeSID programigazgatója szerint biztosíthat bizonyos számú szavazatot a DP-nek a kedvező brüsszeli döntés – A választási koalíciókról egyes pártok csak ezután döntenek

Befolyásolhatja az előttünk álló választások eredményét a tagjelölt-státus elnyerése – állapította meg keddi nyilatkozatában Đorđe Vuković , a Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ (CeSID) programigazgatója. Vukovićszerint a választások kiírásának két nappal történő elhalasztásában nincs semmi különös, hiszen teljesen normálisnak számít, hogy a hatalom, a kormány stabilitásának bizonyítása érdekében, igyekszik az utolsó pillanatig kitolni a szavazás időpontját. Úgy fogalmazott: a tagjelöltség elnyerése nem akképp hat majd ki a választások eredményére, hogy rontja bizonyos pártok teljesítményét, hanem úgy, hogy jelentős ténynek számít majd a Demokrata Párt köré csoportosult blokk számára. Fontos lehet e siker a párt szimpatizánsai nagy részének is, akik ezáltal, s a kampánynak köszönhetően, megfelelő motivációt kapnának a választásokon való részvételhez, s ahhoz, hogy végül a DP-re voksoljanak – magyarázta Vuković.

Mint ismeretes, a köztársasági és helyhatósági választásokat a korábbiakban bejelentettekkel ellentétben nem március 11-én, hanem 13-án írják ki, s ezt az információt megerősítette Slavica Đukić-Dejanović, a köztársasági képviselőház elnöke is. Nem lehet tudni egyelőre a választások megtartásának pontos idejét sem, a legvalószínűbb időpontként április 29-ét vagy május 6-át emlegetik.

Bár az esetek többségében már sejteni lehet, hivatalosan még nem minden pártnál erősítették meg, kikkel indulnak majd a választásokon. Az Új Szerbia, a Szerbiai Szocialista Párt és a Szerbiai Szociáldemokrata Párt illetékesei úgy nyilatkoztak, hogy bár valószínűsíthető, még nem teljesen bizonyos, mely pártok lesznek a leendő partnerek.

Velimir Ilić, az ÚSZ elnöke biztosnak nevezte a Szerb Haladó Párttal, a Szerbia Ereje Mozgalommal és a Szocialista Mozgalommal való együttes fellépést, nem zárta azonban ki annak lehetőségét sem, hogy további pártok csatlakozzanak ehhez a koalícióhoz. A közszolgálati tévének adott nyilatkozatában a pártelnök elmondta, soraikba várnak még tekintélyes polgárokat, szakszervezetek ágazatait, menekültek helyzetével foglalkozó egyesületek képviselőit, földműves-egyesületeket is.

Dušan Bajatović, az SZSZP alelnöke elmondta, hogy a párt a mostani választásokon is a négy évvel ezelőtti koalíció keretében, azaz az Egységes Szerbiával és a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártjával közösen fog indulni. Mint mondta, az Egységes Szerbiával már megállapodtak erről, de a százalékokról és a minisztériumi helyekről még nem tárgyaltak, majd a választások után lesz csak szó az efféle kérdésekről. A SZENYP értéke a koalíción belül a legnagyobb – fogalmazott, majd hozzátette: e pártnak kell meghoznia a végső döntést. Az SZSZP nyitott mindenféle megbeszélésre, de nem hajlandó elviselni semmilyen nyomásgyakorlást sem a SZENYP vagy bármelyik másik párt részéről – közölte Bajatović. Szerinte az sem lenne csapás, ha a szocialisták önállóan indulnának a választásokon, hiszen – mint mondta – a párt támogatottsága folyamatosan növekszik.

A Szerbiai Szociáldemokrata Párt számára a szakszervezetek jelentik az elsődleges partnereket – közölte Neven Cvjetičanin, a párt politikai tanácsának elnöke. Hozzátette, hogy a hasonló beállítottságú szervezetekkel és a balközép politikai pártjaival is készek az együttműködésre. Nem pontosította, melyek azok a szakszervezetek, amelyekkel közös fellépésről gondolkodnak. A médiában potenciális partnerként emlegetett Szerbiai Egyesült Régiók pártról annyit mondott, hogy „megértik” ennek a pártnak az önálló indulásról meghozott döntését. Úgy fogalmazott, hogy a szociáldemokraták készek kezet nyújtani minden olyan politikai erőnek, amely készen áll a komoly reformok elindítására.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás