2024. november 25., hétfő

Csodálatos őssejtek

(fotó: Dávid Csilla)


Az emberi szervezet több millió sejtből épül fel. A sejtek többsége csak bizonyos testrészek működéséért felelős, egyesek a szívért, mások az agyért vagy a tüdőért. Az őssejtek azonban különböznek az összes többi sejttől. Képesek arra, hogy alkalmazkodjanak minden testrész sejtjéhez, ennek a tulajdonságuknak köszönhetően pedig átvehetik akármelyik sejt feladatát az emberi testben. Az őssejtek feladata az emberi test felépítése és működtetése, valamint a test regenerálása.

Szerbiában több vállalat foglalkozik az őssejtek tárolásának a biztosításával, a CORD iPS is közéjük tartozik, ők a németországi Seracell vállalat képviseleteként működnek Kamenicán. A Seracell őssejtbankja a németországi Rostockban van, az itteni képviseletnek köszönhetően pedig a szerbiai családoknak is módjuk van arra, hogy gyermekük születésekor az őssejteket megvigyázzák és biztonságban tárolják. Az őssejtek kiválasztását, fuvarozását és tárolását a németországi vállalat már évek óta sikerrel végzi. Mivel Szerbiában nem létezik őssejtbank, így ez jó megoldás lehet azok számára, akik az őssejt megőrzését fontolgatják.

Vladimir Ješić, a CORD iPS vállalat igazgatója szívesen fogadott bennünket, és elmagyarázta, miben segíthetnek az őssejtek, hogyan és hol tárolják őket.

– Az őssejteket az emberi szervezet különböző részeiből nyerhetik, a köldökzsinórból lehet a legtöbbet szerezni. Természetesen a köldökzsinór csak a születésnél használható fel, így ha valakinek a későbbiek folyamán van szüksége őssejtekre, azt máshonnan kell előteremteni. Őssejteket találhatunk még a gerincvelőben is, habár ez a módszer kerülendő, hiszen meglehetősen fájdalmas a kiválasztásuk. A köldökzsinórban élő őssejtek fiatalok, nem érte őket még semmiféle betegség, ezért a legéletképesebbek. A gerincvelőből származó őssejtek már több betegségen átestek, idősebbek, egyesek megváltoztak. Sokan beszélnek ma arról, hogy a tejfogakból is nyerhetők őssejtek, de ezek orvosilag megalapozatlan híresztelések, mert nagyon kevés a felhasználható mennyiség.

Hogyan használják az őssejteket a gyógyításnál?

– Kamenicán például az orvos a gerincvelőből kiválasztja az őssejteket, elküldi hozzánk. Mi átdolgozzuk, megtisztítjuk, és két milliliter koncentrált őssejtet visszaküldünk a kórházba. A sebész az elhalt szívszövetre, a szívizomra ráfecskendezi az őssejtkoncentrátumot, az őssejteknél beindul az osztódás és átveszik a szívizom sejtjeinek a feladatát, regenerálják a szívszövetet. Ez manapság már nem minősül különösebben bonyolult sebészeti beavatkozásnak. Az őssejtekkel való gyógyítás sikeresen működik, egyes kórházakkal állandó az együttműködésünk. Mi előkészítjük az őssejtmintát, és a kórházakba szállítjuk, ahol az orvosok átveszik.

Hogyan tárolják az őssejteket?

– Az őssejtek tárolását nagyon szigorú német előírások szerint végezzük. Rendelkezésünkre állnak úgynevezett „tiszta szobák”, ezekben a levegő A minőségű. De mit is jelent ez? A műtőtermekben a levegő például B minőségű, ezeknek a helységeknek speciális szellőztetési rendszerük van, a személyzet steril öltözékben dolgozik és szkafandereket viselnek, és minden két percben mérjük a patogén részecskéket a levegőben. Ez azt jelenti, hogy az őssejtek tárolásának a folyamatában nem történhet semmiféle szennyeződés – mondta Ješić.

Kihez fordulhat az, aki őssejtet szeretne megőriztetni?

– Ha valaki őssejtet szeretne tárolni, az a legegyszerűbb, ha felhívják a hívóközpontot, itt megadnak minden szükséges információt a további teendőkhöz. Amikor a szülők hozzánk fordulnak, érdeklődnek, mi tájékoztatót küldünk számukra, amelyben az őssejt tárolásának minden lépése le van írva, valamint tartalmazza az együttműködésünkhöz szükséges minden további információt. Az őssejteket minimum 20 évig tároljuk, ez az első fázisa az együttműködésnek, de ezt persze meg lehet mindig hosszabbítani. Az őssejtek arra az esetre is biztosítva vannak, ha a vállalat csődbe menne, tehát semmi rossz sem történhet velük. Szerződésünk van több németországi laboratóriummal is, és csőd esetén ők átveszik az őssejtek tárolását.

Amikor a szülők úgy határoznak, hogy őssejtmintát szeretnének tárolni, kiküldünk egy tárolási csomagot, amely a legszigorúbb németországi sztenderdek alapján lett kidolgozva. A csomag például óvja az őssejtet az extrém időjárási viszonyoktól és az ütésektől, továbbá a biztonsági doboz ideális hőmérsékletet biztosít. A doboz minden egyes eleme és tartozéka vonalkóddal van megjelölve, nem lehet őket összekeverni. Ezenkívül a dobozban egy hőmérséklet-ellenőrző is működik, ez a műszer minden 15 percben digitális jegyzetet készít az aktuális hőmérsékletről. A rostocki laboratóriumban ezt leolvassák, így tudják pontosan, megfelelő volt-e a hőmérséklet. Ez fontos, mert a csomagot repülőgépen szállítják Németországba, a poggyásztérben a hőmérséklet gyakran −50 fokra csökken.

Amikor elérkezik a várva várt nap, az őssejtek tárolására kapott biztonsági dobozt magukkal viszik a szülészetre, és átadják a nőgyógyásznak. Abban a pillanatban, amikor a köldökzsinórt leválasztják, egy tű segítségével a köldökzsinórból kiszívják az összes vért abba a speciális tárolóba, amelyet előzőleg megkaptak a szülők. Az őssejteket mi a vérplazmával együtt vigyázzuk meg, mert ez az őssejtek a természetes környezete. Ekkor becsomagolják az őssejttárolót a biztonsági dobozba, és ezt átveszi a futárszolgálatunk.

Mennyi idő alatt ér célba?

– A biztonsági doboznak 72 napon belül Németországba, Rostockba kell érni, ahol egy speciális laboratóriumban átvizsgálják. Megmérik, mekkora az őssejtek aktivitásának a százaléka, ha nem éri el a 85 százalékot, nem alkalmas a tárolásra, de megvizsgálják az őssejtek esetleges szennyeződését is. Ha minden rendben van, egy bizonylatot állítunk ki, amely alapján a tulajdonos megtudhatja, mennyi őssejttel rendelkezik. Az utolsó lépés a lépcsőzetes fagyasztás fázisa, az őssejteket addig hűtjük, amíg le nem áll a biológiai aktivitásuk, ami −150 fok körül történik meg.

Mi van akkor, ha valakinek szüksége van a lefagyasztott őssejtekre?

– Abban az esetben, ha valakinek szüksége van az őssejtekre, két munkanapon belül megérkeznek, arra címre, amelyet az őssejtekkel megbízott orvos megjelöl.

Hányan éltek ezzel a lehetőséggel Szerbiában?

– Újvidéken és környékén az utóbbi két évben hozzávetőleg hatszázan használták ki az őssejtek tárolásának a lehetőségét, de növekvő tendenciát mutat az érdeklődés. Elmondhatom, hogy Szerbiában például nagyobb sikere van az őssejttárolásnak, mint Spanyolországban. A mostani folyamatok azt mutatják, hogy Szerbiában a szülések két százalékánál döntenek a tárolás mellett.

Léteznek nyilvános és privát őssejtbankok egyaránt. A nyilvános bankokban átadjuk donorként a gyermekeink őssejtjeit, de ez nem azt jelenti, hogy ha szüksége lesz rá, visszakaphatja, mert ha másnak szüksége van rá, az is hozzájuthat. A privát őssejtbankoknál a családok teljes mértékben rendelkeznek gyermekeik őssejtjével, tehát ha a gyermekének tartja fent, azt is megteheti, de ha a rokonának szeretné felajánlani (feltéve, ha kompatibilis), akkor az is módjában áll. A magán őssejtbankok teljes szolgáltatáscsomagjának az ára 1800-2000 euró körül mozog, valamennyien csak akkor fizettetik meg az őssejt tárolását, ha az sértetlenül és teljesen használhatóan érkezik meg hozzájuk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás