2024. november 24., vasárnap

Elismert, de nem támogatott

A bácskossuthfalvi Napsugár óvoda ünnepei és hétköznapjai

A Debrecenben megtartott IV. Református Jótékonysági bál belépőjegyeinek árából, a támogatók felajánlásaiból, valamint a tombolából összesen kétmillió forint gyűlt össze, amit a bácskossuthfalvi református óvodának adnak. Ez az első és egyetlen református óvoda, amely államilag elismert Szerbiában, de ennek ellenére nem részesül állami támogatásban.

A hétvégén éppen hatodik születésnapját ünnepli az intézmény, melybe idén 53 gyermek jár, legtöbbjük 3 és 5 év közötti, de közülük öten iskola-előkészítősök, tehát ebből az óvodából kerülnek iskolába.

Móricz Árpád református lelkipásztor


– A vasárnapi istentisztelet keretében ünnepeljük a Napsugár óvoda hatodik születésnapját, melyen a gyerekek is szolgálnak. 2005. március elsején indultunk. Láttuk a jó példát, a szomszédos faluban, Pacséron, ahol akkor már néhány éve működött a református játszóház. Néhány kossuthfalvi család oda vitte a gyerekeket, jómagam is, és a szülőkkel való beszélgetésből kiderült, hogy itt is volna ilyen igény. 19 gyermekünk lett az első beiratkozáskor – kezdi az emlékezést Móricz Árpád református lelkész, és büszkén folytatja, hiszen minden évben nőtt a létszám, és szépen felívelt, harminc fölött két csoportot alakítottak, jelenleg két óvónő és két dada foglalkozik a gyerekekkel.

Hogyan tudják biztosítani a működés anyagi hátterét?

– Folyamatosan keressük a forrásokat, számtalan helyen pályáztunk már, nyertünk is, támogatókat keresünk, a Magyar Nemzeti Tanácsot említeném, de a Szülőföld Alap, a Balassi Intézet stb. is támogatott bennünket. Kezdetben, amikor visszakaptuk az egyházi földeket, akkor még használatra az önkormányzat jóvoltából, ebből a megnövekedett jövedelemből tudtunk gazdálkodni. Az alkalmazottak fizetése sohasem érte el az állami intézményekben dolgozókét. Mi nem vagyunk magánintézmény és állami intézmény sem. Nehéz bármiféle állami támogatáshoz jutni, bár ellátunk egy közfeladatot azzal, hogy óvodát működtetünk, de ehhez nem társul anyagi háttér. Magyarországon ez elképzelhetetlen, merőben más az alaphelyzet. Van egy olyan kategória, hogy az iskola-előkészítősöket a köztársaság pénzeli, de adminisztratív okok miatt az az öt gyermek után sem kapjuk, egyébként az óvodák eltartása önkormányzati feladatkör, és lehetőségeihez mérten támogatott is bennünket az elmúlt években a község.

Február 18-án, Debrecenben jótékonysági bált tartottak, melynek bevételét a Napsugár óvoda kapja.

– A teljes bevétel kétmillió forint. Nagyon szép dolog, hogy az anyaországi református egyház így gondolkozik. A jótékonysági bálon befolyt összegből minden évben határon túli intézmények részesülnek. Tavaly a rozsnyói Református Alapiskola, korábban a nagyberegi, nagydobronyi, a péterfalvi és técsői Református Líceum, valamint az erdélyi, nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium részesült az adományokból.

Egy reklámfilm és rövidfilm is készült az óvodában folyó munkáról.

– Három napon át filmet forgattak a gyülekezetben, a templomban, az óvodában, és ennek eredményeként a magyarországi közmédiában is társadalmi célú felhívást közvetítettek, illetve egy szűk tízperces bemutatófilm is készült, melyet a bálon levetítettek. Mi négyen képviseltük az eseményen az intézményünket.

Uzsonna előtti imádkozás a bácskossuthfalvi református óvodában



Nagyon komoly előkészület előzi meg a bált, ahol az egész Kárpát-medence, sőt a nyugati emigráció is képviselve van, idén 360-an voltunk.

Mire lesz elég a mostani kétmillió forint?

– Ez nekünk az idei iskolaév lezárásához lesz elegendő. Egy egyszeri támogatás sajnos az alapvető kérdést nem oldja meg. További erőfeszítéseket tettünk annak érdekében, hogy megtaláljuk a helyünket egy rendszeres és folyamatos támogatási rendszerben, erről tárgyaltunk és beszéltünk, de még nem tudok nyilatkozni. Ennek a jótékonysági bálnak a hozadéka, hogy reményeink szerint óriási figyelmet kapunk, sokan megismerték a gondjainkat, és én úgy érzem, hogy az emberek által szívesen támogatott cél érdekében dolgozunk – mondta végül Móricz Árpád.

Az idei iskolaévnek még az ad külön jelentőséget, hogy a sikeres egyházi vagyon-visszaszármaztatást követően az egyik csoportjuk az egykor elvett, ma is óvodaként működő épületben dolgozhat. Csomortán Melinda vezető óvónőtől afelől érdeklődtünk, hogy mi jellemzi elsősorban a Napsugár óvoda munkáját.

– A hitoktatás, mi a hitre alapozunk. A tiszteletes úr minden hétfőn elmeséli a kiválasztott bibliai történetet, ha úgy adódik, keresztyén gyermekéneket tanulunk, s erre a témára építkezünk a hét folyamán, kiemeljük a mondanivalót, a tanulságot, és ezt alátámasztjuk, ha csak lehet népi mondókával, népi gyermekjátékkal, népmesével. Az anyanyelvápolás, a szép magyar beszéd a másik, ami fontos számunkra, és a harmadik dolog, amire alapozunk, az a nevelés. A fiatal anyukáknak besegítünk, hogy ne féljenek nevelni a gyermekeiket. Sokan úgy vannak vele, hogyha neveli, akkor az bántás. Példával járok elöl, elmagyarázom, megmutatom, közösen megcsináljuk, s utána elengedem, hogy egyedül próbálkozzon a kicsi gyermek, s mikor sikerül neki, akkor biztatom, bátorítom, hogy legyen sikerélménye.

A hat év alatt nagyon sok mindent értünk el, 19 gyerekkel indultunk, szinte a semmiből, most már felszaporodtunk 53-ra, s várólistán is vannak tízen. Akkor még a gyülekezeti termet választottuk le, vizes gócunk, választófalunk sem volt, a szülők, a helyi egyház segítségével fejlődtünk, és a legnagyobb eredmény, hogy ebben a tanévben a valamikori elállamosított egyházi iskola, a jelenlegi állami óvoda egy termébe visszamehettünk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás