2024. július 18., csütörtök

Több millióval tartoznak az almáért

Több mint 30 hajdújárási, királyhalmi, palicsi és bácskertesi termelőt károsítottak meg
Az első osztályú almáért 0,40 eurót, a másodosztályúért 0,35 eurót ígért a felvásárló

Több millió dinárral károsították meg a hajdújárási, királyhalmi és palicsi almatermelőket. Az ügyvédek eddig 12 millió dináros kárról tudnak, de a termelők szerint akár ennek kétszereséről is szó lehet. A termelők félnek a felvásárlótól, attól, hogy ha jogi útra terelik a termésük megfizettetését, nem kapnak egy dinárt sem, illetve ha ezt nem teszik meg, akkor előbb-utóbb megkapják az átadott almájukért a pénzt.

A hajdújárási, királyhalmi és palicsi termelők, akik már nem első alkalommal járták meg, ezúttal ügyvédhez fordultak. A palicsi helyi közösségben Dér Seregély Edit, illetve Vladislav Ban ügyvéd meghallgatta a termelőket. Ők együttesen képviselik a károsultakat.

– Több mint harminc termelő tavaly november közepétől egészen február közepéig nagyobb mennyiségű almát adott el egy bizonyos Berta Szabina nevű személynek, azzal, hogy az átvett almát pár napon belül kifizeti. Ez a mai napig nem történt meg. Az elsőként beérkező, kisebb mennyiségű almát kifizette az illető a megígért határidőn belül, de november közepétől már nem fizetett senkinek – avatott be minket Dér Seregély Edit az almatermelők súlyos helyzetébe. Elmondta továbbá, hogy számos szóbeszédet lehetett hallani arról, hogy az említett hölgy a termelők pénzén egy házat vásárolt az édesanyjának, illetve egy BMW dzsipet önmagának.

– Kiderült, a termelők utánajártak, hogy ennek a hölgynek nincs semmije. Viszont ő az igazgatónője annak a Tiganas Kft. nevű vállalatnak, amely állítólag értékesítette az almát Oroszországban, illetve amelynek egy Vladimir Tiganas nevű, moldáviai illetőségű személy az alapítója – mondta az ügyvédnő. Rámutatott, a termelők az alma átadásakor semmilyen hivatalos bizonylatot nem kaptak az eladott almáról, csupán egy jegyzetblokkról leszakított papírra írták rá, hogy mennyi almát adtak át, vagyis mennyi a ládánkénti kilogramm.

– Még az össz felvásárolt mennyiség sem szerepelt a papíron, sem az eladó neve, a felvásárlási ár sem, illetve a vevő neve sem, és hiányzott a kifizetendő összeg és a kifizetés határideje is. Ezt semmiképpen sem lehet hivatalos okiratnak tekinteni, sem könyvelőségi okmánynak, ami alapján el lehetne járni, vagy a vállalat elszámolási okiratai közé csatolni azt. De azt sem lehet tudni, hogy két példányban készült-e ez a papírfecni – mutatott rá az ügyvédnő, majd arról is beszámolt, hogy a termelőktől átvett első osztályú almát 0,40 euróra, a másodosztályút 0,35 euróra becsülték.

Az ügyvédnőtől megtudtuk, hogy a tudomásukra jutott, hogy a termelők között egy körlevelet küldtek szét, amelyben a vállalat nevében szólítja meg a termelőket a vevő és leírja, hogy nem tud fizetni.

– A vevő tudatja a termelőkkel, hogy nem tudta Oroszországban eladni az almát, így az ő vállalata fizetésképtelenné vált. Elismeri, hogy adós a termelőknek, de nem tud fizetni, csak augusztus végén – tudtuk meg Dér Seregély Edittől, majd hozzátette: – Ugyanakkor szóban elhangzott az is, hogy ha a termelők bármit lépnek az állami szervek irányában, akkor nem lesz kifizetés. Így, amikor az egész jogi eljárást és lehetőséget ismertettük a termelőkkel, gondban voltak, hogy egyáltalán kezdjenek-e neki bárminek is, vagy várják ki augusztus 31-ét, amikor megtörténhet a kifizetés – mondta. Tapasztalataira támaszkodva az ügyvédnő úgy látja, a vállalat vezetősége úgy gondolkodhat, hogy a vállalatot csődbe viszik. A vállalat alaptőkéje csupán 500 euró, éppen ezért semmi sem utal arra, hogy augusztus végén fizetőképes lesz.

– Rengeteg emberről van szó. Eddig mi 21 személytől kaptuk meg a felhatalmazást, hogy bűnügyi feljelentést tegyünk a vállalat alapítója és az igazgatónője ellen. A meghatalmazás alapján elkészítettük a bűnvádi feljelentést. A büntető törvénykönyv 208. szakasza 4. bekezdése alapján csalásnak minősítettük azt a bűncselekményt, amiért a törvény 2 évtől 10 évig terjedő börtönbüntetést ír elő. Ezt egyidejűleg átadtuk a belügyi titkárság illetékeseinek és a szabadkai Alapfokú Bíróság ügyészségének is, ahonnan ígéretet kaptunk, hogy körülbelül egy hét alatt elküldik a feljelentést a rendőrségnek előzetes adatbegyűjtés céljából – magyarázta az ügyvédnő. Rámutatott, ebben az esetben felmerül a kérdés, hogy az almát magánszemélyként vásárolták-e fel, vagy a vállalat nevében.

– Ha a felvárásló a vállalat, akkor az ügy a Felsőfokú Bírósághoz kerül, ugyanis ekkor már hivatali beosztással való visszaélés bűncselekményéről van szó, ahol a büntetőtörvény szerint akár 12 év börtönbüntetés is kiszabható – magyarázta Dér Seregély Edit, majd hozzátette: – Ez az egyetlen módja annak, hogy az egyelőre 21 személy 120 ezer eurós követelését megfizettessük. Ma jutott tudomásunkra, hogy feljelentés után még egy termelő aláírta a felhatalmazást, illetve további négy bácskertesi teszi ezt meg. Ugyanis nemcsak a hajdújárási, királyhalmi termelőktől vásárolta fel ez a vállalat az almát, hanem Szabadkán és Bácskertesen is, ahol ez a négy termelő mellett még 5-10 személy károsult. A termelők rengeteg munka és befektetés után beadják a termésüket a hűtőházba, ami további kiadásokat jelent. Ezután átveszi egy viszonteladó az almát és nem fizeti ki. Úgy gondolom, hogy a termelőt nem kell, hogy érdekelje, hogy a viszonteladó tovább tudja-e adni a megvett termést, az már az ő rizikója. A termést ki kell fizetnie – mondta az ügyvédnő.