2024. november 24., vasárnap

„Ne hagyják magukat”

Olvasóink szerint megengedhetetlen, hogy a politikum ellenőrzése alá kényszerítse a Magyar Szót
A „megregulázásra szoruló” újvidéki és szabadkai szerkesztőség (Fotó: Ótos András, Molnár Edvárd)

A Magyar Nemzeti Tanács, a Magyar Szó alapítói jogát gyakorló testület legutóbbi ülésén úgy döntött, szükség van egy olyan laptanács létrehozására, amely majd figyelemmel kíséri a lap szerkesztéspolitikáját. Hogy semmi kétség nem maradjon afelől, mi a célja ennek a testületnek, azon nyomban meg is fogalmazták a MNT tagjai. Ezek szerint a Magyar Szó szembemegy a közösség érdekeivel (hogy ezt hogyan mérték le, miből gondolja néhány ember, hogy ő maga a közösség, ezt nem fejtették ki), s ezért szükség van egy laptanácsra, amely majd a helyes irányba tereli a lapot. Igaz, hogy ez sérti a sajtószabadságot, de a MNT tagjai úgy érezték, mást már nem tehetnek, létre kell hozni ezt a testületet.

Mi előfizetőink, olvasóink közül találomra hívtunk fel néhányat, hogy megkérdezzük ezzel kapcsolatos véleményüket. Ők azok ugyanis, akik naponta olvassák lapunkat, s nekünk az ő véleményük számít leginkább, hisz nekik készül a lap, nem a politikumnak. S értelemszerűen nem a politikumnak, hanem nekik szeretnénk megfelelni. A napokban tiltakoztak a cenzúra bevezetése ellen a szakmai szervezetek, lapunk főszerkesztője és szerkesztőbizottsága is. Megkérdezett olvasóink is tiltakoznak a cenzúrázást kilátásba helyező testület létrehozása ellen. Az MNT megállapításával szöges ellentétben áll véleményük.

Ződi György, Óbecse: – Ne akarjon a MNT ellenőrizni semmit, én elégedett vagyok a Magyar Szóval, azért is vagyok előfizetője. Én nem tapasztaltam, hogy szembemenne a közösséggel, nem kellene a politikának kisajátítania a lapot. Hagyják az újságírókat dolgozni, hogy tegyék a dolgukat.

Montányi Károly, Zenta: – Mi nyugdíjasok vagyunk, nem politizálunk. Én az elejétől a végéig elolvasom az újságot, és nekem nincs olyan meggyőződésem, hogy a magyarság ellen írna. Én már nem sok vizet zavarok, de annyi mindenen átment már ez a Magyar Szó, miért nem hagyják békén. Nagyon szeretem olvasni azoknak az újságíróknak az írásait, akiknek bátor kiállásuk van. Az újságírás mindenütt ezzel küzd. Én nehezem tudom elfogadni egy cenzúrázó testület létrejöttét. Írjanak olyat, hogy legyen okunk megvenni az újságot, és akkor igazolt lesz a munkájuk.

Németh Imre, Nagykikinda: – Nincs igazuk azoknak, akik bele akarnak avatkozni abba, hogy hogyan írjon a Magyar Szó. Úgy ír, ahogy kell. Maguk csak folytassák így, nem mennek maguk a közösség ellen, ha kell, tiltakozzunk, fogjunk össze, én támogatom a szerkesztőséget. Ne avatkozzanak a politikusok bele abba, hogy mit írjon az újság.

Papp Rozália, Pancsova: – Az újságíró dolga, hogy tájékoztasson, ne akarja a politikus megmondani neki, hogy mit írjon. Szerintem az újság a valóságról ír. Tiltakozom a laptanács létrehozása ellen és az ellen, hogy a politika beleavatkozzon abba, hogy mi kerüljön az újságba.

Makó Ferenc, Zombor: – Úgy látszik, az MNT-nek nincs jobb dolga, minthogy a sajátjának essen neki. Abszurdumnak tartom még a laptanács ötletét is, hiszen a letűnt egypártrendszert akarják ezzel visszacsempészni a lap irányításába. Ha nem lenne tragikus ez az egész kezdeményezés, el kellene teljesen hallgatni, nem is kellene ezzel foglalkozni. Minden eszközzel tiltakozzon a szerkesztőség, hogy ez a testület megalakuljon, ne engedjék meg, hogy nádpálcával vagy anélkül, de a politika irányítsa a szerkesztőséget. Ez nonszensz. Amikor meghallottam, hogy mire készülnek, elképedtem, nem hittem a szememnek, hogy a 21. században erre sor kerülhet.

Tolmácsi István, Szabadka: – Szerintem a Magyar Szó teszi a dolgát, a magyarság érdekeit képviseli, és tegye ezt ugyanígy a jövőben is. Én nem politizálok, csak annyit mondok, hogy naponta olvasom az újságot. Édesapám 1952-ben kezdte venni a Magyar Szót. Nekem ez a napilapom. Ami engem érdekel, én azt megtalálom benne. A politikával meg nem foglalkozom, mert a politikusok is olyanok, mint a bankok: sok van belőlük, de egyik se jó. Nekem megfelel a Magyar Szó úgy, ahogy van, és támogatom a jövőben is.

Losoncz Iván, Szabadka: – Nem tapasztaltam, hogy a magyarság érdekeivel szembemegy a lap. Dani Zoltánnak a csütörtöki lapszámban megjelent megjegyzésével értek egyet, hogy „talán, ha megfordítanánk a kérdést, hogy egyes politikai csoportok érdeke ellen megy, akkor a kijelentésnek lenne értelme.” Jó volna, ha a politika, főleg a pártpolitika nem avatkozna ennyire bele a Magyar Szó szerkesztésébe, mert fölösleges az a felügyelőség, amit akarnak. Van fő- és felelős szerkesztője a lapnak, s ez elég. Hagyják békében dolgozni a lap munkatársait.

Nánási Zsolt, Újvidék: – Én nem vettem észre, hogy a Magyar Szó részrehajló lenne, az a feladata, hogy objektíven tájékoztasson, és szerintem elég objektív is. Én nem gondolom, hogy a magyarság ellen menne a lap. Abszurdumnak tartom a laptanács létrehozását. Az megengedhetetlen, hogy a párt szószólója legyen az egyetlen napilap, az egész társadalomról számoljon be, ez a feladata.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás