2024. július 17., szerda

Az új szökőkút illik majd a Népszínházhoz

Svetislav Ličin а, a zöld szökőkút tervezője szerint a talajjal egy szintben lévő szökőkút csak akkor szép, ha izgalmas és dinamikus a vízjátéka

Eszék főtere. Ilyen lesz Szabadkán is?


A szabadkai zöld szökőkutateredetileg Svetislav Ličina belgrádi építészmérnök tervezte, még a hatvanas évek végén. Akkoriban őt arra kérték fel, hogy a mai kék szökőkút helyén lévő tűzoltómedence (amelyet a második világháborúban alakítottak ki) helyére tervezzen egy szökőkutat.

A kiépítésekor, amire a nyolcvanas években került sor, a szökőkutat valami miatt a városháza másik oldalára helyezték át.

Idén tavasszal már nem kerülnek le róla a deszkák, nem indítják be a vízjátékot, hiszen olyan hatalmas a vízveszteség (mintegy ezer liter óránként), hogy az veszélyezteti a környező épületeket.

Az új szökőkút, amely most már biztos, hogy modern, sima felületű, a talajjal egy szintben levő lesz, stílusában alkalmazkodik majd a Népszínház új épületéhez. A Városépítési Igazgatóság igazgatója a szökőkút kapcsán azt nyilatkozta február elején, mindenképpen szem előtt tartják, hogy az új szökőkút minőségi legyen, de könnyű és olcsó legyen a karbantartása. A tervek szerint a téren, ahol majd szabadtéri előadásokat is tartanak, kikapcsolható lesz a vízjáték, így amikor előadás zajlik, azon szabadon lehet majd tartózkodni. A terveket a szabadkai Support cég készíti. Az igazgató kiemelte, szeretnék, ha ezek a tervek még idén elkészülnének, hogy pontosan tudják, mennyibe kerülne a kivitelezés. Azt is hozzátette azonban, hogy csak akkor kezdenek neki a munkálatoknak, ha az anyagi források biztosan rendelkezésre állnak majd.

Svetislav Ličina, a zöld szökőkút tervezője lapunknak adott interjújában elmondta, kollégáival közösen döntöttek a Zsolnay kerámia mellett, mert Szabadkához ez illett a legjobban.

– A szökőkút tervezésekor, amelyet szabadkai kollégákkal egyeztetve végeztem el, elgondolkodtunk azon, mi lenne az, ami a legjobban illik Szabadka hangulatához. Ezért döntöttünk, tulajdonképpen közösen, amellett, hogy Zsolnay kerámiából készüljön. Voltunk is néhányszor Pécsett, az ottani kollégákkal egyeztettük a színeket, az alakzatokat, a díszítéseket pedig én terveztem. A víztechnikát, ha jól tudom, a Jaroslav Černi Intézet és a belgrádi Építőmérnöki Kar akkori szakemberei dolgozták ki. Nekem annyi volt a javaslatom, illetve kikötésem, hogy a vizet újrahasznosítsa a rendszer, vagyis legyen egy körforgás – mondta a tervező.

– Az akkori városvezetés, amely engem felkért a terv elkészítésére, azt a medencét szerette volna eltüntetni, amelyet a második világháborúban alakítottak ki, és tűzoltásra használtak. Mivel nem akarták lebontani, ezért az elképzelés az volt, hogy annak a helyén szökőkút legyen. Én annak a dimenziói alapján készítettem el a terveket. Tudom, hogy a tervezést követően be is szerezték a Zsolnay kerámiát, ami aztán több mint egy évtizeden keresztül állt a Városháza pincéjében – mondta Ličina.

Kérdésünkre, mikor járt utoljára Szabadkán és látta-e, milyen állapotban van a szökőkút, tudja-e, hogy állítólag sósavval tisztították és nem törődtek vele, Ličina elmondta, sajnos Szabadkán több mint két évtizede nem járt.

– Úgy gondolom, hogy a zöld szökőkút szép a maga nemében azokkal a díszekkel. Hogy ma milyen állapotban van, nem tudom, és csak a helyszínen tudnám megállapítani, hogy felújítható-e és mennyiből. Az az igazság, hogy véleményem szerint azok a szökőkutak, amelyek a talajjal egy szintben helyezkednek el, végképp nem lehetnek érdekesek és szépek, ha nincs meg a víz megfelelő játéka, dinamikája. Én minden munkámat a gyermekemnek tekintem, így ezt is, és úgy gondolom, ha van rá lehetőség, akkor meg kell őrizni és fel kell újítani, nem pedig újat építeni. Sajnos nagyon úgy tűnik viszont, hogy én ebbe nem tudok beleszólni – mondta Ličina.