2024. november 25., hétfő

Vértisztítással a rák ellen

Dr. Bálint Béla, a belgrádi katonai kórház szakorvosa világszenzációnak számító módszert fejlesztett ki a vér összetevőinek szétválasztására és a beteg alkotóelemek eltávolítására
Így zajlik a multimodális aferézis

A belgrádi katonai kórház többek között arról lett híres az utóbbi időben, hogy sikeresen gyógyították a különféle autoimmun és daganatos betegségeket. A kigyógyult páciensek életüket az úgynevezett multimodális aferézis terápiának köszönhették, amely egy összetett vértisztítási folyamat.

A multimodális aferézis segítségével ugyanis az orvosok képesek módosítani a páciens vérösszetételét és a vér funkcióját. Ezt a módszert dr. Bálint Béla, a belgrádi katonai kórház kemoterápia és aferézis részlegének az igazgatója fejlesztette ki munkatársaival együtt. Dr. Bálint Béla Zentán született, apja egyetemi tanár, matematikus volt. Már gyermekkorában sem volt idegen tőle a tudomány, matematikaórákat adott, harmadikos korában pedig már osztályvizsgára készítette ismerőseit. A doktor úr egész napos elfoglaltsága mellett, szakított egy kis időt arra, hogy elmagyarázza olvasóinknak, miből is áll ez a bonyolult vértisztítási módszer, amelynek már eddig is óriási visszhangja volt világszerte, és amely rengeteg életet mentett meg.

Dr. Bálint Béla (Dávid Csilla felvétele)



Mit jelent az aferézis?

– A vér automatikus exfúziója, a testen kívüli szétválasztása a vér elemi részeire. A patogén részeket ezután eltávolítjuk, és helyükre megfelelő helyettesítést biztosítunk.

Mióta foglalkozik az aferézissel?

– Aferézissel 1981 óta foglalkozom, évente 500-600 ilyenfajta beavatkozást hajtottam végre.

Az aferézis az egy hasonló vérátdolgozási, vértisztítási és vérmodifikációs folyamat, mint a dialízis. Az egyik filtereken keresztül megy, a másik pedig a centrifugális erőt alkalmazza, tehát a gép szétválasztja a vért elemi összetevőire. Ennek köszönhetően képesek vagyunk eltávolítani például a vérplazmát, és belőle a kórokozókat.

Kiken segíthet az aferézis?

– Például azokon, akiknek sok a vörös vérsejtjük, rajtuk a vörösvérsejt-redukció segít, van akiknél a trombocitákat kell eltávolítani. Továbbá az aferézis az autoimmun betegségeknél is segíthet, vagy a különféle toxinok, mérgek esetében, ahol vérplazmacserét alkalmazunk. Az aferézist azonban másra is lehet használni, például az őssejtek begyűjtésére perifériás vérből. Amiről eddig beszéltem, az a klasszikus aferézis.

Miben különbözik a multimodális aferézis a klasszikustól?

– A multimodális aferézisnél egy időben több műveletet vonok össze. Tehát, például nem csupán plazmacserét vagy eritrocitacserét végzek, hanem a vér több elemét javítom egyszerre. Voltak például olyan pácienseink, akik Afrikában jártak és életveszélyes maláriafertőzéssel jöttek vissza. A vörösvérsejtek száma többségüknél 1 millió alatt volt, és azoknak is a 30-70 százalékát parazita támadta meg, ők halálra voltak ítélve. Szükségünk volt arra, hogy a normális vérsejteket gyorsan beadhassuk, másrészt pedig, hogy kicseréljük a sérült sejteket. Itt arra is oda kellett figyelni, hogy a sérült sejtek nehogy káros anyagokat bocsássanak ki a művelet közben. Mint minden folyamathoz, a vérképzéshez is szükség van több tényezőre, többek között őssejtre, megfelelő stimulátorokra és oxigénre. Ha olyan betegünk van, akinél a vörösvérsejtek száma a szükséges szint 25 százalékát éri csak el, akkor a vérképző rendszere sem működik jól. Tehát a multimodális aferézissel egy időben több vérösszetevőt és vérfunkciót optimizálunk, azzal a céllal, hogy egy irreverzibilis, életveszélyes állapotból a beteget vagy teljesen kigyógyítjuk, vagy pedig olyan állapotba hozzuk, amelyből további kezeléssel felépülhet.

Kiknél alkalmaztak először multimodális aferézist?

– Az első és a második multimodális aferézis olyan betegeknél történt, akik egy autoimmun betegség miatt a vörösvérsejtek száma, illetve a hemoglobin-koncentráció kb. 30 gramm/liter volt. Ez a kómával határos állapot, csupán a 25 százaléka a normális hemoglobinszintnek. Emiatt az agynál, a szívnél és egyéb szerveknél elégtelenség áll be. Mit lehet ilyen esetben csinálni? Lehetne például vörösvérsejteket adni, de annak is meg van a határa, mert könnyen leterhelhetjük a szívet. Tehát egyszerre több mindenre kell ilyen esetben megoldást találni.

Mesélje el, hogyan néz ki ez a folyamat?

– A beteg vérét először kivizsgáljuk, majd rákapcsoljuk egy gépre, és ide gyűjtjük a vérét. Itt adjuk hozzá a szükséges és hiányzó alkotóelemeket, majd innen juttatjuk vissza a páciens vérkeringésébe. Persze, amikor eltávolítjuk a vérplazmát, helyettesítő folyadékot adunk a páciensnek, legtöbbször onkotikumot vagy sóoldatot.


Tudják előre, milyen összetételű vért juttatnak vissza a páciens testébe, vagy a folyamat közben alkalmazkodnak?

– Érdekes kérdés, mi hasonlóképpen működünk, mint a gyermekek, amikor megismerik valaminek az összetevőit. Feltételezzük, milyen hibái lehetnek, és az orvosi parasztlogikával ezeket meg lehet oldani. Elmesélek egy történetet ezzel kapcsolatban. Az első aferézist úgy csináltam, hogy miközben autót hajtottam egyszer csak visszahívtak a kórházba, hallgattam egy kis Pink Floydot, aztán lehalkítottam és elkezdtem gondolkodni az eseten… Legtöbbször úgy kezdem el az aferézist, hogy nincs előzetes pontos tervem, és a művelet közben, gondolkodva jutok el a megoldásig… Lehet, hogy prepotensnek hangzik, de így van… és nem is mondom meg senkinek sem. Van itt egy orvosnő, aki már 20 éve velem dolgozik, de sokszor ő sem tudja pontosan, mit fogunk csinálni, ahhoz éppen akkor, az adott szituációban alkalmazkodunk, és találjuk meg a lehető legjobb megoldást. A sebész is sokszor kinyitja a hasfalat és elindul egy bizonyos fajta operációval, és aztán átmegy egy másikra. Nálunk is hasonló a helyzet, csak itt a vér összetevőivel és funkcióival manipulálunk.

Hol végeznek az országban multimodális aferézist?

– Multimodális aferézist Belgrádban, Újvidéken, Nišben és Kamenicán végeznek, a múlt héten például kb. tíz aferézist vezettem le, de én sem állandóan Belgrádban dolgozom, sokat dolgozom Újvidéken is.

– A multimodális aferézis célja, hogy a beteget egy irreverzibilis betegségből olyan állapotba hozzuk vissza, amelyben már csak gyenge vérkép-elégtelenség mutatkozik, és amely állapotból a beteg teljesen meggyógyulhat.

– Egy folyamattal lehetséges javítani a vér oxigénszállító funkcióján, tehát korrigálni a jelenlévő vérszegénységet, eltávolítani a vérplazmában összegyűlt nemkívánatos alkotóelemeket, amelyek a máj méregtelenítési funkciójának az elégtelenségéből erednek, vagy az új szerv működésképtelensége miatt halmozódtak fel. Ezen kívül a vérkeringésből is eltávolítható a felesleges folyadék.

– A multimodális aferézis terápiának köszönhetően gyorsan és eredményesen javulhat a páciens vérképe, a szövet oxigénnel való gyógyítása, valamint transzplantáció esetén az átültetett szerveket – vesét vagy májat – is könnyebben befogadja a szervezet.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás