2024. július 17., szerda

Vannak még csodák

Felújítják a bácskossuthfalvi baptista imaház tetejét – Összefogással épül ujjá egy családi ház

Önkéntes csoportok dolgoznak a baptista imaház tetején


Aki mostanság Bácskossuthfalván járt, az láthatta, hogy baptista imaházon serény munkálatok folynak. Felújítják a tetőt, és amint azt Nyúl Zoltán baptista lelkész elárulta, a tetőteret is beépítik. Az építkezésen önkéntes csoportok dolgoznak, s kiderült, hogy a tetőn folyó munkálatokkal párhuzamosan egy családon is segítenek. Nyúl lelkészurat az építkezés előzményeiről kérdeztük.

Nyúl Zoltán


– Hála a jó atyának a múlt évben több szinten sikerült pályázatokat nyernünk. Először a Szülőföld Alapnál pályáztunk és nyertünk. Magától Ráday Mihálytól kaptunk ajánlást, mint a leghitelesebben felújított délvidéki irodalomtörténeti jellegű épület. A magyar baptista egyház is támogatott bennünket valamennyivel, de a Szülőföld Alaptól csak a kért összeg egyhetedét kaptuk, és itt felakadtunk. Komoly keresésbe fogtunk országon belül, de sajnos nem találtunk partnert. Minden komolyabb instanciát megkerestünk, egészen a tartományi parlament elnökéig, de semmit sem kaptunk, ígértekből pedig nem lehet építkezni.

Honnan sikerült mégis pénzt szerezniük?

– Egy külföldi továbbképzés idején találkoztunk egy számunkra ismeretlen alapítvány képviselőivel, akik fél óra beszélgetés után felajánlották, hogy segítenek. Ők ismerik a kelet-európai viszonyokat, valamint a szerbiai protestáns és neoprotestáns egyházak támogatási, avagy mellőzési politikáját. Összeállítottam a költségvetést, elküldtem és egyszer csak felhívtak, hogy megnyertük a pénzt. Ennek a pályázatnak köszönhetően sikerült megtízszereznünk a korábban összegyűjtött pénzt és most tetőcserét, valamint teljes tetőtér-beépítést végzünk, majdnem 900 négyzetméteren. Szintén ebből a pályázatból a valamikori istállót összkomfortos lakrésszé alakítottuk, a jövőben pedig a mögötte lévő részt fogjuk átépíteni háromemeletes szolgálati lakássá.

A vert falú ház is közös munkával épül újjá


Az építkezés kivitelezéséhez nem kerestek vállalkozót.

– Minden építkezésünk egyben közösségépítés is. Amikor megnyertük a pályázatokat, akkor minden ismerősnek és partnernek elküldtük az örömhírt. Azóta folyamatosan jelentkeznek kisebb-nagyobb csoportok, hogy segíteni akarnak, önkéntes munkával. Szatmárnémetiből és Nagyváradról voltak nálunk, de bejelentkeztek Békésről, Kiskőrösről, sőt, a baptista teológia diákjai is.


Magyarországi csoportok is segítenek

Az egész építkezést arra is kihasználjuk, hogy segítsünk egy családon. Egy házaspár vert falú, öreg háza az összeomlás előtt állt. Ezt építjük újjá, és a munkát teljesen önkéntes alapon oldottuk meg. Meghirdettük a munkaakciót, másnap pedig 21 helybeli család jött el segíteni. Lebontottuk, amit kell, kiöntöttük az alapot és most a falazásnál tartunk. Minden külföldről érkező csoport fél napot fog ennél a családnál tölteni, hogy segítsenek és lássák, hogyan élnek itt az emberek. Mire a missziós központon meglesz a tető, addigra őnáluk is minden a helyére kerül és használatba vehetik a felújított házukat. Ez a házépítés megmutatta, hogy nem szükséges pénz ahhoz, hogy összefogjunk és segítsünk valakin. Elég, ha mindenki odateszi a saját képességét, tehetségét. Az imaház tetőtércseréje fontos, de mellette legalább annyira lényeges, hogy segítünk egy családnak.