2024. november 25., hétfő

A szabad újságírás korlátai

Dragan Janjić: A média rendelkezésére álló pénz egynegyedét a befolyásolással járó összegek teszik ki

A választási kampány egy olyan időszak, amelyben a politikusok, az egyenlő arányú szereplés követelményének köntösébe bújtatva, még azokat a semmitmondó közleményeiket is megjelentethetik a sajtóban, amelyek „normális” viszonyok közepette nem kellenének az égvilágon senkinek. Egyebek mellett ez is elhangzott azon az újvidéki tanácsadáson, melynek témája a választások újságírói figyelemmel kísérése volt. A Vajdasági Újságírók Független Egyesületében (NDNV) megtartott összejövetelen az EBESZ hazai küldöttségének képviselője, a műsorszórási ügynökség illetékese, valamint az újságíró-egyesületek képviselői megegyeztek abban, hogy kampányidőszakban nagyobb az újságírókra nehezedő politikai nyomás, melynek gyakran anyagi háttere is van. Hogy különbözik-e ebben a tekintetben a nemrégiben beindult kampány az előzőktől, arról Dragan Janjić, a Szerbiai Újságírók Független Egyesületének (NUNS) alelnöke beszélt a tanácsadáson. A program vitarészének lezárását követően őt szólaltattuk meg.

Milyennek látja a kampány kezdetét? Mint tudjuk, a versengés a két legnagyobb párt közötti nyilatkozatháborúval startolt. Ehhez hasonló lehet a folytatás is?

– Nem lepett meg ez az összecsapás, s azt hiszem, hasonlókra is számíthatunk még. Ha az előző választási kampányokat szemléljük, arra is rájöhetünk, hogy semmivel sincs több ma az efféle mélyütésekből, mint korábban. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy rendben van így. A kampánynak, szerintem, sokkal inkább valódi problémákkal kellene foglalkoznia, a polgárokat érintő gondokkal, kezdve az egyszerűbb kommunális kérdésekkel, egészen a magas politika kérdéseiig, mint amilyen Koszovó vagy az európai integráció. A vádaskodásokra tehát a kampány rossz velejárójaként tekintek, s mindenképp hasznunkra válna, ha kevesebb lenne ezekből.

A mandátumokért, kormányzásért folytatott harcban a média is célpontnak számít. A nyomásgyakorlás szempontjából milyennek tűnik az eddigi választási kampány? Melyek e nyomásgyakorlás leggyakoribb módjai?

– Valamennyi pártnak kihatása van a médiára. Minél nagyobbnak számít a párt, annál nagyobb ez a nyomás is. Többféle módja lehet: mindennaposnak számítanak a pártoktól érkező telefonhívások, melyben követelik az adott médiaháztól, hogy tegye közzé a párt álláspontját, közleményét. A pártok magatartásának ez a módja, mellyel megpróbálják a médiát kényszeríteni valaminek a megtételére már magában nyomásgyakorlásnak minősül. Másfelől, a médiának jutó pénz nagy része éppen a költségvetésből érkezik. Különösen igaz ez a helyi médiaházakra. A helyi önkormányzati vagy köztársasági költségvetést ellenőrző politikai erők és személyek ezzel máris egy fontos eszközhöz jutnak: pénzzel tudják rábírni a médiát arra, hogy „megfelelőképp” tudósítson. A nehéz gazdasági helyzet közepette, mely a sajtót sem kíméli, természetes dolognak számít, hogy a szerkesztők vagy tulajdonosok keresik a módját a szükséges pénz előteremtésének. Ez viszont ismét kihat a szerkesztéspolitikára. Nekünk, a társadalom egészének, harcolnunk kell az efféle befolyás ellen. Félreértés ne essék: az ilyen nyomásgyakorlás még a fejlett demokráciával rendelkező társadalmaktól sem idegen, azzal, hogy ezekben erősebbek, fejlettebbek a nyomást amortizáló mechanizmusok is, így e nyomásnak nincsen akkora hatása, teszem azt, a választások végeredményére.

Az elmúlt évtizedre visszatekintve, beszélhetünk-e valamiféle előrelépésről e tekintetben?

– Nem nagy javulást könyvelhetünk el. El lehet mondani, hogy szabad újságírással rendelkezünk, de úgy vélem, hogy a médiába befolyó pénz, mely a hatalom vagy egyéb érdekcsoportok ellenőrzése alatt áll, az elmúlt időszakban nemhogy nem csökkent, hanem még növekedett is. Gondolok itt a költségvetésből befolyó pénz mellett a mindössze néhány reklámügynökség által meghatározott marketingbevételre is. A média rendelkezésére álló pénz mintegy egynegyedét a befolyásolással is járó összegek teszik ki.

Népszerűek a kampányban a közélet minden területén politikamentességet ígérő elgondolások. Egy ilyen folyamat elindítása tudna-e segíteni a médiára nehezedő nyomás csökkentésében?

– Kérdéses, hogy egy ilyen folyamat egyáltalán kezdetét veszi-e majd. Tény, hogy azok, akik ma a politikától való mentességet ígérik, az elmúlt években éppen az ellenkezőjén, a pártosításon dolgoztak. Elengedhetetlen viszont, hogy mindez megtörténjék. A szakmai tudásnak nagyobb teret kell hódítania a politikai befolyásnál a média minden szegmentumában. Ez tény. Viszont jómagam nem nagyon hiszek abban, hogy az erről szóló ígéretek valóban őszinték.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás