2024. november 23., szombat

Parlamenti időhúzás

Az ellenzék tegnap is akadályozta a parlament munkáját

Egyelőre háttérben - az új házelnök

A radikálisok és a népnemzeti tömörülés képviselőinek obstrukciója, állandó replikái és vádaskodási jegyében telt a parlamenti ülés tegnapi folytatása. Az ülésen a parlament elnökévé a szocialisták soraiból a párt alelnökét Slavica Đukić-Dejanovićot kellene megválasztani. Az alelnöki tisztségre a radikálisok Nataša Jovanovićot és Božidar Delićet, az LDP Judita Popovićot, az SZDP–ÚSZ Radojko Obradovićot, a DP Gordana Čomićot, a G17 plusz pedig Nikola Novakovićot jelölte.

A radikálisok és a Szerbiai Demokrata Párt képviselőinek az obstruálása fémjelezte a szerbiai parlament alakuló ülésének tegnapi folytatását is. Célpontjuk ezúttal is a rangidős házelnök, Jovan Krkobabić volt. Egyrészt követelték, adjon magyarázatot, miért tartják az ülést egy időben az Európa Tanács Parlamentáris Közgyűlésének ülésével, ugyanis így a szerbiai küldöttség nem lehet jelen Strasbourgban, ahol a kosovói szerbek érdekeit védhetnék.

A másik kifogásuk arra vonatkozott, hogy nem az elektronikus szavazatszámláló rendszerrel szavaznak, hanem kézfelemeléssel. A két párt képviselői elmondták, nem hajlandóak létszámot biztosítani emiatt az ülésen. Tomislav Nikolić, a radikálisok alelnöke szerint a rendszer működik, az új hatalmi koalíciónak a létszámmal van problémája, míg Dragan Šormaz (SZDP) azt mondta, nem fogják megengedni, hogy a parlament hivatalnokai számolják meg a képviselőket. Krkobabić erre azt mondta, hogy a rendszer azért nem használható, mert nem kapta meg minden képviselő az azonosító kártyáját. Nem sokkal később azonban a rendszer segítségével állapították meg a létszámot, ami után a radikálisok és az SZDP azzal vádolták az elnöklőt, hogy csalni akart, és feltették a kérdést, hogyan kezdett el végül dolgozni a rendszer.

Miután a két párt képviselői közel két órán keresztül akadályozták az ülés folytatását, Krkobabić szünetet rendelt el, hogy konzultáljon a frakcióvezetőkkel, ami után elkezdődhetett érdemben is az ülés.

HÉT FRAKCIÓ

A parlamentben tegnap megalakultak a képviselői csoportok. A hét kisebbségi képviselő általa alakított frakció vezetője Pásztor Bálint, a radikálisok csoportját pedig a párt alelnöke Tomislav Nikolić vezeti. A Szerbiai Demokrata Párt–Új Szerbia frakció első embere Miloš Aligrudić, az SZSZP–SZENYP–Egységes Szerbia csoportot Ivica Dačić, az LDP frakcióját pedig Čedomir Jovanović vezeti. Az Európai Szerbiáért koalíciót Nada Kolundžija, a G17 Plusz csoportját pedig Suzana Grubješić vezeti.

A parlament élére jelölt Slavica Đukić-Dejanović jelölését Ivica Dačić, az SZSZP elnöke indokolta meg. Szerinte a jelölt szakmai hozzáértésének és tapasztalatának köszönhetően kielégít minden feltételt e tisztség betöltéséhez. Mint mondta, az új házelnök korrekt politikai légkört fog teremteni, miközben szem előtt tartja az állam és a nép közös érdekeit.

A MÚLT EMBERE

Čedomir Jovanović,az LDP vezetője elmondta, mindent megtesznek, hogy a nap folyamán befejeződjön az alakuló ülés. A házelnöki tisztségre jelölt személlyel kapcsolatban úgy nyilatkozott, pártja nem fogja támogatni megválasztását, mert Slavica Đukić-Dejanović azt a pártot képviseli, amely döntő hatással volt a kilencvenes évek politikájára és milliók sorsára. Szerinte az Európai Szerbiáért lista céljai – európai integráció, Kosovo és a nemzeti érdekek védelme – szöges ellentétben áll Milošević örökségével. Mint mondta, a DP nem kívánja őszintén megvalósítani e céljait, mivel kész volt egy ilyen fontos funkciót átengedni a szocialistáknak.

Jovanović értékelése szerint Slavica Đukić-Dejanović támogatása egy olyan politikának biztosít legitimitást, amely tönkretette Szerbiát. Mint mondta, a jelölt részese volt Kragujevácon az 1996-os választási csalásnak. E párt véleménye, hogy a házelnöki tisztség túl nagy ár a koalíció létrejöttéhez, ugyanis az SZSZP nem határolta el magát a múlt évtizedtől.

MILOŠEVIĆ MEGTAGADÁSA

Tomislav Nikolić,a radikálisok alelnökének értékelése szerint Đukić-Dejanović jelölése a parlament lealacsonyítását jelenti. Mint mondta, a szocialistáknak meg kell tagadniuk a néhai Slobodan Miloševićet és özvegyét Mira Markovićot.

– Az SZSZP nem létezhet az ő eszméik nélkül. Ha a „sárgákkal” lépnek koalícióra, miért szavazna a nép önökre – tette fel a kérdést.

A radikális alelnök szerint az SZSZP azzal a döntésével, hogy a DP-vel alakít kormányt, megtagadja Dragoljub Milanovićot, a Szerbiai RTV volt igazgatóját is.

– Ha a „sárgákkal” szövetkeznek, le kell mondaniuk a társadalmi tulajdonról is, mindenről, amit a kommunisták felépítettek, a Szerbiai Demokratikus Ellenzék pedig ellopott. Önmagukat is meg kell tagadniuk, ugyanis koalíciós partnereikben elsősorban pácienseket, nem pedig kollégákat látnak – tette hozzá.

Válaszában Ivica Dačić elmondta, hogy e döntésük nem volt könnyű, de nem lehet politizálni nehéz döntések nélkül.

Az ülés folytatásában a radikálisok és a népnemzeti koalíció képviselői azzal vádolták az új hatalmat, hogy az politikai kereskedelmet folytat, és így egy természetellenes koalíciót alkot.

Tomislav Nikolić elmondta, hogy nem igaz a szocialisták azon állítása, miszerint a radikálisok ellenezték volna az európai integrációt, és ezért szakadtak meg a kormányalakítási tárgyalások.

Gordana Pop-Lazić (SZRP) arra emlékeztetett, hogy a demokraták annak idején Miloševićet mészárosnak, diktátornak, pszichopatának nevezték, a szocialistákat pedig zaklatták.

– Mi változott meg demokratikus irányba? Találni fognak mást, akik zaklathatnak a szocialisták helyett – mondta. Mint hozzátette, az SZSZP azt ígérte, hogy megsemmisíti a maffiás privatizációkat és szerinte ez azt jelenti, hogy meg kell semmisíteniük a Demokrata Pártot.

Az ülés lapzártakor még tartott.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás