A kishegyesi egészségház (Fotók: Papp Imre)
A kishegyesi községben két orvosra lenne szükség településenként, és még legalább kettő kellene az ügyeletek megszervezéséhez. Ezenkívül azonban igény van nőgyógyászra, belgyógyászra, gyermekorvosra, radiológusra, röntgenszakorvosra is. Dr. Deák Tibor , a kishegyesi egészségház igazgatója sorolta fel a legégetőbb kishegyesi problémákat.
– A fölszereltség tekintetében nincsenek nagy gondok, mindig akadt támogató vagy adakozó, de tény, hogy tavaly augusztusban tönkrement a röntgencső, és még mindig nem sikerült helyrehozni, a javítás ugyanis legalább 2 millió dinárba kerülne. A nagyobb beruházásokra ugyan többé-kevésbé akad pénz, a káderproblémák megoldására viszont nemigazán. Ezek ugyanis a legégetőbb gondjaink, de szerencsére megoldódni látszanak. Január 1-je óta van gyermekgyógyászunk, július 1-jétől pedig nőgyógyászunk is lesz. A legnagyobb baj az, hogy hiányzik legalább két általános orvos. Az önkormányzat segítségével – mivel az egészségügyben létszámstop van – sikerült kiharcolni egy általános orvos és egy egészségügyi nővér alkalmazását, de ez is csak egy évre szól – fejtegette dr. Deák Tibor, a kishegyesi egészségház igazgatója.
Az utóbbi napokban a minisztérium beleegyezett abba, hogy felvegyenek egy sofőrt és egy orvost annak érdekében, hogy zökkenőmentessé váljon a mentőszolgálat.
– Az elmúlt években három orvosunk ment nyugdíjba, s helyettük fel is vehettünk új orvosokat, de az állandó ügyelethez újabb általános orvosokra lenne szükség. Az ideális helyzet az lenne, ha településenként legalább 2-2 általános orvos lenne, valamint további 3 az ügyelet megszervezéséhez és 1 tartalékban. Természetesen ezen felül elkelne nőgyógyász, gyermekorvos, belgyógyász stb. is – mondta az igazgató, hozzátéve, hogy a felsoroltak korántsem jelentik az egészségügyi gondok megoldását.
– Nem kis megterhelést jelent a 3 gyógyszertár és a fogászati rendelő fenntartása, bár ők önfenntartók, vagyis saját maguknak kell megkeresniük a működési költségeikhez szükséges pénzt. Nem volt eddig könnyű megszervezni a mentőszolgálatot sem, de most egy gépkocsivezető alkalmazásával ez is megoldódni látszik. Van egy jól felszerelt laboratóriumunk, s hamarosan munkába áll a biokémikusunk, aki jelenleg szakosításon van, a szolgáltatásunk pedig ezzel még jobb lesz – sorolja az igazgató.
Megkerülhetetlen téma a receptek kérdése, vagyis az a tény, hogy vényt csak a választott orvosok állíthatnak ki.
– Azt gondolom, hogy az ilyen rendelkezés akár indokolt is lehet, hiszen a világban számos helyen így működik az egészségügyi rendszer, de amíg nincs teljes betekintés a receptek kiadásába, addig nincs sok értelme az ilyen megoldásnak. Más szóval: a háziorvosi vagy választott orvosi rendszer egyáltalán nem rossz, de ilyen körülmények között nagyon megterheli a választott orvosokat, és a szabályok is túl szigorúak – magyarázta dr. Deák Tibor.
Jelenleg tehát a kishegyesi egészségház meg tudja oldani a betegellátást, de erőltetett az alkalmazottak beosztása, ezért szükség mutatkozik további orvosokra és nővérekre.