Közölték a bizottság képviselőivel: kizárólag a hektáronkénti támogatást tartják elfogadhatónak, s a 2011-ben megszavazott, 2011 és 2013 közötti időszakra vonatkozó vidékfejlesztési nemzeti stratégia teljesítését, valamint az üzemanyagkuponok osztására megszabott határidő július elsejéig történő meghosszabbítását is követelik. Miroslav Ivkovićot, a tüntetések szervezőbizottságának tagját, a Szabadkai Földművesek Egyesületének elnökét, a parlamenti megbeszéléseket követően elsőként annak előzményeiről kérdeztük.
Az Ivica Dačić belügyminiszterrel folytatott néhány nappal ezelőtti megbeszélés mennyiben járult hozzá a mai párbeszéd létrejöttéhez?
– A belügyminiszter engedélyezte, hogy traktorainkkal behajthassunk Belgrádba. A követeléseinknek a mezőgazdasági tárcát illető részleteibe azonban nem mélyedt bele. Elfogadta ugyanakkor azt is, hogy a kormány alelnökeként a követeléseinket átnyújtsa Mirko Cvetković kormányfőnek és Dušan Petrovićnak, az agrártárca vezetőjének. Dačić tehát egyfajta közvetítő szerepet vállalt, mi pedig kihasználtuk az alkalmat arra, hogy figyelmeztessük az államvezetést: teljes blokád bevezetését tervezzük az országban április 25-étől, amennyiben nem tesznek eleget követeléseinknek. Egyéb kérdésekben a miniszter nem volt illetékes.
Hogyan zajlott le a parlamenti mezőgazdasági bizottság mai ülése, sikerült-e eredményre jutni?
– Előrelépésről számolhatok be, hiszen a mezőgazdasági bizottság egy olyan döntést fogadott el ma, melyben javasolják a kormánynak a terménymennyiség szerinti szubvencionálásról meghozott rendelet visszavonását. Vállalták, hogy követeléseinkről tájékoztatják Boris Tadić államelnököt, a miniszterelnököt és az illetékes minisztert is, aki egyébként szintén meghívást kapott az ülésre, azonban mégsem jelent meg. Az említett döntés elfogadását, egy kivétellel, a bizottság minden tagja támogatta. Az ülés iránt meglehetősen nagy volt az érdeklődés, ritkán fordul elő a bizottsági ülésen, hogy szinte minden tag megjelenik.
Kaptak-e bármilyen ígéretet arra vonatkozóan, hogy mikor kerülhetne ez a javaslat a kormány elé?
– A bizottság a jegyzőkönyv elkészültét követően azonnal továbbítani tudja a kormányhoz a javaslatot, ami annyit jelent, hogy egy napnál több időre nincs szükség. Kiderül a következő napokban, hogy hogyan reagál a kormány a kezdeményezésre.
Továbbra is érvényes a korábban említett határidő a teljes blokád bevezetésére vonatkozóan?
– Természetesen érvényes, a határidőt megszabtuk.
Rendezettnek tekintik-e a kérdést, amennyiben az államvezetés elfogadja a bizottság javaslatát?
– Teljesen rendezettnek nem tekinthetjük, de ebben az esetben fennállna az esélye a megoldás megszületésének. A kormánynak változtatnia kell hozzáállásán, figyelembe kell vennie a mezőgazdászok véleményét, javaslatait. Nem kizárólag a szóban forgó rendelet visszavonását követeljük, hanem egy olyan rendelet meghozását is, amellyel biztosítani lehetne a termelőknek, hogy legalább akkora támogatást kapjanak, mint az elmúlt években, ha már nem kaphatnak annyival nagyobb összeget, amennyivel időközben drágultak az újratermelési alapanyagok.
Elegendő lesz-e ennek a javaslatnak az elfogadása ahhoz, hogy elálljanak a kilátásba helyezett útzárlatoktól?
– Nincs okunk tüntetni, ha az állam elfogadja e követelést.