Az újbelgrádi Szerbia Palotában pénteken együttes ülést tartott a tartományi, a köztársasági és a niši városi szociális-gazdasági tanács. Az összejövetelen az ország monetáris-pénzügyi stabilitásáról volt szó, amiről Dejan Šoškić, a Szerb Nemzeti Bank kormányzója beszélt vitaindító értekezésében. A vajdasági kormányt a találkozón Miroslav Vasin, a tartományi munkaügyi, foglalkoztatási és nemek egyenjogúságával foglalkozó titkár képviselte, lapunknak a következőket mondta el az ülést követően:
– A mai volt az első efféle együttes ülése a három szociális-gazdasági tanácsnak, számomra elsősorban az számít lényeges előrelépésnek, hogy a tartományi és a köztársasági szociális-gazdasági tanácsok ültek le egy asztalhoz a mai napon. Az ülés központi témáját az állam monetáris politikája képezte, melyről a bankkormányzó adott részletes jelentést. Beszámolt az árfolyam ingadozásairól, a Nemzetközi Valutaalappal megvalósított eddigi eredményekről és arról, hogy milyenek jelenleg a viszonyok ezzel a nemzetközi pénzintézettel. Előterjesztett néhány olyan intézkedést is, melyet szükséges lenne megtenni a helyzet stabilizálása érdekében. Ezek a fiskális politikát érintő intézkedések mindenekelőtt a gazdasági rendszer reformjára, az adópolitikával kapcsolatos döntések meghozására vonatkoznak – fejtette ki.
A KAPCSOLATTEREMTÉS ÜLÉSE
Mint azt Vasin lapunknak elmondta, az ülés fontosságát támasztja alá az a tény is, hogy azon a vajdasági szociális-gazdasági tanács minden tagja részt vett, beleértve a vajdasági kormány tagjait, a Munkáltatók Uniójának tartományi képviselőit, a Függetlenség szakszervezet és a Vajdasági Önálló Szakszervezetek Szövetségének küldötteit is. Úgy fogalmazott, hogy az ülés fontossága nem a jelentős döntések meghozásában van, hanem abban a kapcsolatfelvételben, annak a dialógusnak az elindításában, mely a tartományi és a köztársasági tanács között jött létre, továbbá abban a tényben, hogy a tanácsok tagjait maga a bankkormányzó tájékoztatta ezúttal a tényállásról.
UGYANANNYI MUNKANÉLKÜLI
Arra a kérdésre válaszolva, hogy a foglalkoztatottság tekintetében milyen változásokra számít az előttünk álló, válságosnak tűnő időszakban, Vasin elmondta, már a korábbi krízis idejében kidolgozta a vajdasági kormány azokat az intézkedéseket, melyeknek egyetlen céljuk az volt, hogy ne növekedjen a válság ideje alatt a munkanélküliek száma.
– A tartományi kormány stimuláló rendelkezéseinek köszönhetően elértük azt, ami a szándékunk volt: valóban nincs több munkanélküli ma a munkaközvetítő nyilvántartásában, mint 2008-ban vagy 2009-ben, a gazdasági világválság kezdete előtt volt. Szubvenciókat hagytunk jóvá minden újonnan megteremtett munkahely számára, különféle akciókat vezettünk be: egyebek között a gyakornoki állás lehetőségét, közmunkákat is – húzta alá.
Hozzátette: ezek az intézkedések azok, amelyek az adott körülmények között a leginkább meg tudtak felelni a felvázolt célok eléréséhez.
NEM TELJESEN SZÜRKE A KÉP
– Ha a közeljövőről kérdeznek, azt tudom mondani, mindenképp a foglalkoztatási helyzet folyamatos javulására számítok a krízis hatásának gyengülésével. Természetesen senki sem jelentheti teljes biztonsággal ki azt, hogy több hulláma már nem lesz a világválságnak. Magam azonban optimista vagyok e tekintetben, s arra számítok, hogy a következő években a munkanélküliség folyamatos csökkenésével számolhatunk – fogalmazott Vasin.
Pozitív meglátásait, mint közölte, arra a tényre alapozza, hogy Vajdaságnak vezető pozíciója van a külföldi beruházások vonzásában, amiről az az elismerés is tanúskodik, mely a tartományt a negyedik legkedvezőbb régiónak nyilvánította ebből a szempontból.
– A Financial Times és más neves európai közgazdászok véleményére bizonyára sok befektető fog alapozni, mert ezek egyfajta biztosítékot jelentenek arra vonatkozóan, hogy Vajdaság tényleg egy szándékuknak megfelelő régió. A munkanélküliség legyőzésének egyedüli lehetséges és reális módja a gazdaság szférájába tartozó munkahelyek teremtése – mondta.
Vasin szerint nem teljesen hiteles a közvéleményt uraló negatív kép.
– Annak ellenére, hogy mindenütt az ellenkezőjéről hallani, nekünk Vajdaságban az elmúlt két hónapban az önfoglalkoztatás és új munkahelyek létrehozása által sikerült közel kétezer új munkahelyet teremteni. A jelen pillanatban is az a helyzet, hogy több a munkahely-teremtési kérelem, mint amennyi a rendelkezésünkre álló támogatási összeg nagysága. Érdeklődés tehát, különösen a tartomány által elnyert nemzetközi elismerést követően, igenis van – összegezte Miroslav Vasin.