Mint ismeretes, az USA belgrádi nagykövetségét a Koszovó Szerbia része elnevezésű nagygyűlést követően gyújtották fel 2008. február 21-én. A tűz egy halálos áldozatot is követelt, Zoran Vujović (20) koszovói származású újvidéki fiatal vesztette életét.
A nagykövetség üdvözölte a felelősök kézre kerítését, kiemelve annak fontosságát, hogy nemcsak az elkövetőket kell megbüntetni, hanem a felbujtókat és mindazokat, akik támogatták e műveletet. A nagykövetség közleményében elismeréssel szól a szerb hatóságok közreműködéséről az ügy felgöngyölítésében nyújtott segítséggel.
POLITIKAI ÖSSZEKÖTTETÉSEK
Zlatko Nikolić, a Kriminológiai és Szociológiai Kutatások Intézetének munkatársa az eset kapcsán kijelentette, hogy az amerikai nagykövetség biztos támadási célpontnak számított a négy évvel ezelőtti rendbontás idején. Mint mondta, biztos benne, hogy az elkövetők kilétére vonatkozó adatok már akkor az állam birtokában voltak, ezért nem lett volna szabad megengedni, hogy ennyi idő elteljen ahhoz, hogy beismerjék: szurkolóbandákról és álpolitikai csoportokról van szó. Mint mondta, ismétlődő forgatókönyvvel állunk szemben: minden egyes olyan összejövetel, mely legalább valamelyest a nyugati országok érdekei ellen irányult, rendbontással, Belgrád szétverésével fejeződött be.
Dobrivoje Radovanović bűnügyi szakértő szerint a letartóztatások azért késlekedtek mindeddig, mert a huligánokból álló szurkolói csoportok és a politikai pártok kapcsolatban állnak egymással. Az államnak szerinte a jelenleginél jóval nagyobb erőfeszítéseket kellene megtennie, ha valóban útját akarja állni a huliganizmusnak.
– A huligánok elleni állami harcnak nem a kirótt bírságok és büntetések nagyságán kell alapulnia, hanem a kivételezett csoportok megszüntetésén, azon, hogy mindenkinek egyformán kell felelnie az elkövetett rendbontásokért. Sajnálatos módon az eddigi hazai példák azt mutatják, hogy száz incidensszító közül ötnek, hatnak kell valóban felelnie tetteiért – hangsúlyozta Radovanović.
DAČIĆOT NEM TÁJÉKOZTATTÁK
Míg a bűnügyi szakértők és a nagykövetség elégedetten nyilatkoztak a rendőrség akciója kapcsán, addig Ivica Dačić belügyminiszter amiatt méltatlankodott, hogy őt senki sem értesítette arról. Mint mondta, sem a rendőrségtől, sem az ügyészségtől nem kapott információt az akcióról, melynek során tíz személyt tartóztattak le az amerikai nagykövetség felgyújtása miatt, így ahhoz neki nem is lehet semmi köze. A munkavégzés egy abszolút rossz példájával állunk szemben – nyilatkozta a tárcavezető. Hozzátette: nem vállalhatja a felelősséget olyasmiért, amiről nem is tájékoztatták, s belső vizsgálatot rendelt el az ügy kapcsán. Úgy fogalmazott, hogy a nyomozás és a rendőrség reakciójának számos aspektusát kéne kivizsgálni a gyújtogatás kapcsán, de nemtetszését fejezte ki amiatt, hogy a letartóztatásokra éppen a Partizan–Crvena zvezda mérkőzése előtt került sor.
Ljubodrag Stojadinović katonai-politikai elemző szerint a rendőrségen belüli felfordulásra, a parancsnokság zavarára utalnak Dačić kijelentései. A belügyminiszter szavai, véleménye szerint, voltaképp bizonyos konkurens parancsnoki személy elleni közvetett vádaknak számítanak. Egy vizsgálat talán megállapíthatná, kire gondolt a tárcavezető – mindenesetre Dačić kijelentése annyit jelent, hogy létezik valaki vagy valami hatalmán kívüli vagy akár feletti, mely képes átvenni a rendőrség irányítását – fogalmazott Stojadinović.
Közélet
Az eddigiekben tíz gyanúsítottat vett őrizetbe a rendőrség a belgrádi amerikai nagykövetség épületének 2008-ban történt felgyújtása miatt. Erre a Koszovó függetlenségének kikiáltása miatt szervezett tüntetést követő utcai zavargások alkalmával került sor. A Blic napilap hírforrásai szerint közülük ketten ismerték be a bűnrészességet. Hármójukat Belgrádban, egy személyt Inđiján, hatot pedig Újvidéken tartóztattak le. Az újvidéki bűnügyi rendőrség akciója során bekísérték Filip B., Nikola K., Aleksandar E., Dušan S. és Marko N. újvidéki lakosokat, továbbá Đorđe T. veterniki lakost. Valamennyien a Vojvodina futballcsapat Firma nevű szurkolótáborának tagjai. Zagorka Dolovac államügyész korábban kijelentette, hogy több mint egy évig végezte az ügyészség a bizonyítékok begyűjtését, köztük a nagykövetség biztonsági kamerái által rögzített felvételek feldolgozását is, melyek egyértelműen bizonyították, hogy a bűnösök között vannak korábbról ismert, sporteseményeken történt rendellenességekben részt vett huligánok is.