2024. november 25., hétfő

A hídra várva

Az újvidéki Žeželj vasúti híd megépítéséről szóló szerződést több mint egy éve írták alá
Tavaly januárban még nagy volt a lendület: Božidar Đelić akkori kormányalelnök és Bojan Pajtić tartományi kormányfő kézzel-lábbal magyaráznak a hátuk mögött kukucskáló Vincent Degert-nek, az EU belgrádi misszióvezetőjének (fotó: Ótos András)

Este, mikor már elcsendesedik egy kicsit a város, a szokásos robaj rázza meg Újvidék Duna menti részének az épületeit. Robog a 22.19-kor induló „gyors” Belgrádba, a Boško Peroševićről elnevezett rozoga, ideiglenes vasúti híd pedig újabb megpróbáltatások elé néz. Ha az utasok tudnák, miféle tákolmányon dübörögnek át, nem szívesen utaznának többé ezen az útvonalon. Legalábbis addig nem, amíg meg nem épül az új Žeželj híd.

Az új vasúti híd megépítéséről szóló szerződést tavaly január 25-én írta alá Újvidéken Vincent Degert, az Európai Unió belgrádi misszióvezetője, Bojan Pajtić tartományi kormányfő, Igor Pavličić, Újvidék polgármestere, Milovan Marković, a Szerbiai Vasutak igazgatója és Serrano Cabrera Jose Alejandro, az AZVI spanyol vállalat kelet-európai részlegének a menedzsere.A Žeželj híd megépítése 45,3 millió euróba kerül, a munkálatok befejezésének a határideje pedig 2013. A híd megépítését az Európai Unió, Vajdaság Autonóm Tartomány és Újvidék városa finanszírozza. A szerb kormány felhatalmazta a Szerbiai Vasutakat, hogy a Szerb Köztársaság nevében vegye át a hídépítés befektetői jogait és kötelezettségeit. A Žeželj híd acélkonstrukcióját az Európai Unió az IPA-alap vissza nem térítendő keretéből támogatja, amelynek összege 26,2 millió euró. Vajdaság Autonóm Tartomány és Újvidék városa az ideiglenes híd szétszerelését és az új híd felszerelését finanszírozza összesen 19,1 millió euróval. A tartomány és a város ezt 2:1 arányban fizeti, ami azt jelenti, hogy a tartomány 12,7 milliót biztosít, a város pedig ehhez 6,4 millióval járul hozzá. Az új híd két vasúti vágánnyal és két autósávval rendelkezik majd, s mindkét oldalán járdát és kerékpárutat építenek.A két éve kiírt közbeszerzési pályázatra tízen jelentkeztek, a győztes pedig egy spanyol−olasz konzorcium lett, amelyet az AZVI, a Horta Coslada és a Tadei cégek alkotnak.Vincent Degert az aláírást követően azt mondta, a munkálatok egy-két héten belül megkezdődhetnek, így 2013-ban, amikor lejár a küldetése, annak befejezéseként átsétálhat majd az új hídon. Bojan Pajtić már egy kissé óvatosabban fogalmazott, ő akkor azt nyilatkozta, hogy remélhetőleg idejében elkészül a konstrukció, habár az időjárási viszontagságokra nem lehet mindig felkészülni. Az időjárás tavaly tavasszal kiváló volt, persze az időjárásváltozáson kívül még sok mindenre nem lehet felkészülni, főleg akkor, ha egyesek egy kis zsebpénzt látnak a projekt ködösítésében. Kifogásokat itt nem nehéz találni, ebben kiváló szakembereket toborzott a szerbiai politikum.Igor Pavličić, Újvidék polgármestere egy hónapja kijelentette, hogy a híd építése elsősorban formális okok miatt késik, mert komolyabb akadálya nincs a munkálatok megkezdésének. Mégis miért halasztják egy híd építését több mint egy évet, ha nincs „komolyabb akadálya”?

A napokban készített felvétel ugyanazon a helyen készült, mint a tavalyi, a munkálatoknak azonban semmi nyoma, a háttérben az ideiglenes tákolmány, a Boško Perošević-híd

A projektum hordozója a Szerbiai Vasutak, amely a terv többszöri módosítása után elérte azt, hogy egy dinárt sem köteles befektetni az építkezésbe.
A híd megépítéséhez szükséges tervdokumentációt az olasz−spanyol konzorcium készítette. A Szerbiai Vasutak állítása szerint ezeket az iratokat a konzorcium tavaly december 7-én adta át, amivel jócskán túllépték az előzetesen megbeszélt időpontot. Miután átadták a tervezetet, az műszaki ellenőrzésen esett át, s ekkor állítólag vita alakult ki a híd tartóhuzaljairól, valamint arról, hogy nagymértékben megváltoztatták a konstrukciót a tervekhez viszonyítva. A hídépítési projekt ugyanis az előzőleg bemutatott munkaverziójához képest sokkal kevesebb pénzt irányoz elő a munkálatokra, így sokan arra gyanakodtak, hogy a konzorcium a változtatásokkal spórolni akar, mivel az új terv alapján kevesebb anyagot építenének a hídba, ami nagyon veszélyes lehet. Az utolsó terv alapján ugyanis a híd 13 000 tonnás helyett 12 000 tonnás lesz, de a tartóhuzalok magasságát is „megrövidítették”, így a 32 méterből csak 30 maradt. Mivel túl nagy változások történtek a tervdokumentációban, az építési engedélyt csak a Szerbiai Területrendezési Minisztérium Revizori Bizottsága adhatja meg, miután ellenőrizte a kivitelezhetőségét. Március végéig azonban nem érkezett meg a tervdokumentáció a bizottsághoz, mert állítólag még mindig „csiszolgatják” a szöveget.
A szöveg többek között azért szorul további csiszolásra, mert a meglévő gondok mellett újabbak bukkantak elő, történetesen a Duna szerémségi oldalán elterülő vízvédelmi terület veszélyeztetése.
Igor Pavličić polgármester szerint a projektum többszöri megváltoztatása után valóban probléma merült fel az építési területtel, mivel az a szerémségi oldalon vízvédelmi helyen van. Az újabb projektcsiszolási akció része lesz a szerémségi oldal építési területének és munkálatainak a finomítása. Ez azt jelenti, hogy a szerémségi oldalon, ahol szigorú vízvédelmi előírásokat kell tiszteletben tartani, különösen odafigyelnek majd a talajmunkákra, és speciális munkagépekkel dolgoznak, amelyek minimálisra csökkentik a víztartalék szennyeződésének az esélyét. Ezen kívül az építési terület és a vízvédelmi rész között egy különleges agyagréteget húznak végig, ezzel szigetelik el a víztartalékot a káros anyagoktól.
A történetből nem hagyhatjuk ki Milutin Mrkonjić infrastrukturális minisztert sem, aki a hídépítés finanszírozóit hibáztatja a munkálatok késéséért, mivel szerinte nem tolerálható a tervdokumentáció féléves késése.

A tervek alapján így néz majd ki az új Žeželj híd

Egyes híresztelések szerint megtörténhet, hogy a jövő héten elkezdődik az új Žeželj híd építése, persze nem azért, mert az idő sürget, hanem azért, mert az Európai Bizottságból olyan jelzéseket kaptak a hazai illetékesek, hogy kezdik a türelmüket veszteni. Lehet, hogy felgyorsítják a csiszolási akciót, attól függ, mennyire türelmetlenkednek az európaiak. Azt sem árt tudni, hogy az építési munkálatokat megelőzik az előmunkálatok. Az előmunkálatok – ha egyszer elkezdődnek – azzal járnak, hogy a volt vasúti híd épen maradt konstrukcióját lebontják, és előkészítik a terepet a híd építéséhez. Csak ezután kezdődhet el az igazi munka.
A Szerbiai Vasutak szerint nyilvánvaló, hogy csúsznak az ütemtervvel, de ez még nem jár feltétlenül azzal, hogy a híd nem készül el határidőn belül, hiszen még felgyorsíthatják az építkezés ütemét. Egyelőre azonban nincs mit felgyorsítani, az idő pedig vészesen fogy. Az új Žeželj híd építése az elfogadott tervek alapján már 14 hónapja tart, csak éppen semmi sem látszik belőle.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás