2024. november 25., hétfő

Gyanús privatizációk

Az EU összesen 24 magánosítás részletes kivizsgálását követeli – A hazai ügyészség azt állítja, már mindent elkövettek a visszaélések felderítése érdekében

Slobodan Homen: Az Európai Unió számára a múltban bizonyos szerepet betöltött személyeknél mindig érdekesebb az aktuális bűnözés és korrupció ellen folytatott harc


Az ügyészség megvizsgálta annak a 24 szerbiai vállalatnak a magánosítását, amelyek kapcsán az Európai Bizottság aggályait fejezte ki – jelentette ki tegnap Vincent Degertnek, az Európai Unió belgrádi küldöttségvezetőjének a nyilatkozatára reagálva Tomo Zorić, a Köztársasági Ügyészség sajtófelelőse. Hozzátette, hogy az eredményekről időben értesítették a bizottságot.

A Politika napilapnak adott nyilatkozatában Degert azt mondta, hogy az unió elvárja Szerbiától a kérdéses privatizációk részletes kivizsgálását. Véleménye szerint e kérdés a csatlakozási tárgyalások azon fejezetének a részét kell hogy képezze, amely a jogállamiságot illeti. Degert emlékeztetett, hogy Szerbiában a Privatizációs Ügynökség megsemmisítette a magánosítások 25 százalékát, ami egy igencsak magas számnak tekinthető. Úgy fogalmazott, hogy körültekintőbben kéne az államnak bánnia ezekkel a kérdésekkel.
A problémásnak tartott privatizációs ügyek megoldására való felszólítás bekerült az Európai Parlament legutóbbi Szerbiával foglalkozó határozatába is. Külön említést tesznek a Sartid, a Jugoremdeija, a Mobtel, a C Market és a Vojvodina buszvállalat privatizációiról.
– Ellenőriztük a meghozott döntéseket és azokat az aktusokat, amelyeket a magánosítás folyamatában elfogadtak. Egyes esetekben előzetes bűnvádi eljárások indultak, más esetekben azonnali bűnvádi eljárások, mint például Bogoljub Karić ellen is – jelentette ki Zorić a Tanjug hírügynökségnek adott nyilatkozatában.

AKTUÁLIS ÉS RÉGI BŰNÖZŐK

Mint mondta, 2007-ben zajlott le az utolsó olyan magánosítás, amelynek kapcsán további vizsgálatok elvégzésére volt szükség. Az ügyészség, mint mondta, elszántan folytatni fogja a múltbéli privatizációk részleteinek feltárását, hiszen ettől a munkától függ az ország európai perspektívája. Ebben a folyamatban – tette hozzá, nem szabad lennie olyannak, aki védelmet élvez.
Slobodan Homen, az igazságügyi tárca államtitkára szintén arról számolt be, hogy folyamatban vannak jelenleg azok az eljárások, amelyek az EU által említett privatizációk részleteit vizsgálják. Mint mondta, az ügyészség megállapította, hogy egyes esetekben nem volt alapja a bűnvádi eljárás elindításának, más esetekben az elkövetőket már bíróság elé is állították és el is ítélték.
– Az Európai Unió számára a múltban bizonyos szerepet betöltött személyeknél mindig érdekesebb az aktuális bűnözés és korrupció ellen folytatott harc, az olyan személyek elleni küzdelem, akik ma rendelkeznek reálisnak mondható politikai hatalommal – magyarázta Homen.

KARIĆ: AZ EU ENGEM IGAZOL

Bogoljub Karić, a Szerbia Ereje Mozgalom elnöke, az egykori Mobtel többségi tulajdonosa a Blic napilapnak adott interjújában ismét ártatlannak nevezte magát, s mint mondta, ezen ártatlanságát bizonyította az Orosz Föderáció és az Európai Unió legrangosabb intézményei előtt is. Hozzátette: Szerbiában is be fogja bizonyítani ugyanezt, ha arra a jövőben lehetőséget kap a hatalomtól.
Jelenlegi helyzetéről szólva elmondta, több milliárd dollár értékű üzletei vannak, s több tízezer embert foglalkoztat. Az országot, mint mondta, azért hagyta el, mert más választása már nem maradt.
– Amikor veszélybe került az életem, két választásom maradt: elfogadni a fogságot, s azzal együtt az öngyilkosságot is, vagy elfogadni az államvezetésbeli barátaim tanácsát, s elhagyni Szerbiát. Logikus, hogy amikor a hatalom csődeljárást indít valakinek a bankjában, biztosítótársaságában, a Mobtelnél, a BK tévénél, akkor mindezt fizikai likvidálás is követni fogja – állapította meg Karić.
Véleménye szerint az Európai Unió azért követeli a Mobtel privatizációja körüli részletek felderítését, mert egyértelmű, hogy Martin Schlaf, a távközlési vállalatot felvásárló osztrák konzorcium vezetője, valamint Mlađan Dinkić és a vezetés más tagjai között szorosak voltak a szálak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás