2024. november 24., vasárnap

Elfagyott az alma, a barack, a meggy…

A Szabadka környéki gyümölcsösökben 80–90 százalékos a fagykár – A királyhalmi és a hajdújárási gazdák a minisztériumhoz fordulnak kártérítésért
Mikovics Attila: Az almásban 95 százalékos a kár


Bajban vannak a termelők. Az április eleji fagyok hatalmas károkat okoztak a gyümölcsösökben. Kupuszinától Horgosig elfagyott a gyümölcs nagy része. Egyes almafajtákban 95 százalékos a kár. Az avatatlan szem ezt nem veszi észre. A fák virágoznak, az ültetvények gondosan meg vannak művelve, itt-ott permetező gazdákat is látni. Idilli a kép, mintha minden rendben lenne, pedig ez közel sincs így.

Mikovics Attila királyhalmi gazdával az almásba tartunk. Most is rendkívül hideg van, mindössze 6 Celsius-fok. Ameddig a szem ellát, almafák mindenütt. Gondosan ki van tisztítva a talaj, szépen meg vannak metszve a fák, és az almavirágok is úgy mutatnak rajtuk, ahogyan az ember elképzeli egészségesen virágzó gyümölcsfákat. Attila azonban látja azt, amit mi nem.

– Ebből meg ebből már nem lesz gyümölcs. Talán ebből még lehet – mondja, és letép két virágot. Az egyiket felhasítja, fekete a közepe, megfagyott, a másikat is feltépi, annak zöld a virágszirmokkal övezett parányi termése.

– Az Idared 95 százaléka elfagyott, de az az igazság, hogy a teljes kárt körülbelül egy hónap múlva látjuk majd meg. Most még bízhatunk abban, hogy a piros virágokból lesz termés. A mínusz 1-2 fokot még virágzás idején is kibírják a fák, de nálunk a hónap eleji hidegekben mínusz 5-6 fokra is lehűlt a levegő. A laposabb gyümölcsösökben meg még hidegebb volt. Akadtak olyan területek, ahol mínusz 8-9 fokot mértek – magyarázza a fiatal gazda.

Bata Csabát az almaültetvényén találjuk. Éppen a méheket telepíti ki. Ő is el van keseredve, ültetvényének ugyanis 80 százaléka károsodott az április eleji hidegben.

– Megszámoltam egy almafán 500 virágot. Hát, ha 50 van rajta, ami nem fagyott meg, akkor jó – mondja lehangoltan, és arról kezd beszélni, hogy ez a fagykár nemcsak a gazdáknak jelent bevételkiesést, hanem az egész régióban komoly szociális problémát generál.

– Aki öt hektárnál nagyobb területen gazdálkodik, az napszámosokat alkalmaz. Szabadkától Magyarkanizsáig, a környékről mindenhonnan jönnek hozzánk az emberek dolgozni. Mivel nem lesz alma, munka sem lesz. Nagy bajban lesznek azok is, akik ebből éltek.

Voltak, akik megpróbáltak füstöléssel védekezni a fagy ellen, de Fogas Vilmos, a királyhalmi Prima hűtőház igazgatója szerint ez a mínusz 8-9 Celsius-fokos hidegben nem segít.

– Az a baj, hogy nagyon sokáig tartott a fagy. Április 9-én este 10-11 órától másnap reggel 7-ig. Ilyen erős fagy ellen kizárólag mikroszórófejes öntözéssel lehet védekezni, de csak abban az esetben, ha mínusz 2-3 fok van. Fentről kell permetezni, s addig nem abbahagyni, amíg el nem múlik a fagy.

Nemcsak a Szabadka környéki gyümölcsösökben keletkezett hatalmas kár, hanem Kupuszinától Tavankúton át Oromig mindenfelé. És nem csupán az alma károsodott, hanem a többi gyümölcs is. Az almafajták közül leginkább a korán virágzó Idared sínylette meg a hideget. A kár ezeken az ültetvényeken eléri a 95 százalékot. A később virágzó Mutsu vagy Granny Smith fajtáknál a kár 50–60 százalékos. De a gazdák azt mondják, egyáltalán nem lesz sárgabarack, és lefagyott szinte az összes őszibarack. A meggyet ért fagykár 70 százalékos, a szilvafákon a termés 60 százaléka károsodott, sőt a diófák is kifagytak. Ilyesmire még a legidősebb királyhalmiak sem emlékeznek.

Bata Csaba birtokán két hatalmas diófa van. Csupasz ágaik az égnek meredeznek. Csak a hegyükben láttunk néhány barkát. A fóliasátrakban is megfagytak a növények, ahol nem fűtöttek rájuk. A fályolfólia alatt lévő burgonya teljesen kifagyott. És nemcsak a tavaszi fagy, hanem a kemény tél is ártott a fáknak. Vannak őszibarackfák, amelyek még a télen kifagytak.

Mikovics Attila öt hektáron gazdálkodik. Kizárólag almafái vannak, azoknak is a 80 százaléka Idared, ami a leginkább károsodott. Ennek ellenére – mint mondja – permetezni kell. Egy hektárra való permetszer hozzávetőlegesen 1000–1500 euróba kerül. Egyelőre nincs gond a növényvédelemmel, mert a tavalyi termés jó volt, abból fedezik a kiadásokat, de hogy egy év múlva mihez kezdenek, azt még el sem tudják képzelni. Virágzás előtt és alatt hetente permetezik a fákat. Ami megmaradt, azt gondozni kell. Nem szabad elhanyagolni az ültetvényt, mert azt a jövő évi termés bánja majd.

A Szabadka környékén megtermelt gyümölcsnek itthon nem lehet piacot találni, ki kell szállítani. Királyhalmáról évek óta az oroszok viszik el az almát. Volt olyan felvásárló, aki átverte a gazdákat. 2010-ben csak a királyhalmi gazdáktól 250 000 euró értékű almát vittek el fizetés nélkül. Az orosz felvásárló még mindig tartozik a szerbiai termelőknek összesen 700 000 euróval. A Prima igazgatója szerint ezúttal megbízható felvásárlónak adják el a termést. Ottjártunkkor a hűtőházban éppen válogatták az almát, kiszállításra készítették az árut. A termés ára függ a nemzetközi piaci helyzettől is. Most éppen azt figyelik, a régióban milyen kár érte a gyümölcsösöket. Bármennyire is szomorú, ha az egyiknek bealkonyodik, a másiknak felvirrad. A királyhalmi almások legnagyobb konkurensei a lengyel termelők. Ők ezúttal megúszták.

– Rajtunk kívül még Magyarországon hatalmas a fagykár, sőt Ausztria déli részén, Szlovéniában, Horvátországban, Boszniában és Dél-Tirolban is mínusz 5 fok volt – mondja Fogas Vilmos.

Ennek alapján egyelőre megbecsülni sem lehet, hogy a megmaradt termésnek milyen ára lesz.

Lehetett volna biztosítani a termést jégverés, aszály, áradás és talajvíz ellen, de fagykár elleni biztosítás nem létezik, mondják a gazdák, és persze nem is szokás biztosítást kötni, mert túl drága és körülményes egyezkedni a biztosítóval, hogy valójában mekkora is a kár.

Az egyik fekete, a másik még zöld

A napokban összefogtak a termelők: a királyhalmi Prima és a hajdújárási Golden Fruct hűtőházak közösen próbálnak kártérítéshez jutni. Az első megbeszélésen már túl vannak. Hamarosan egy kilenctagú kárfelbecslő bizottság alakul. A jelentésüket nemcsak a szabadkai mezőgazdasági tárcafelelőshöz, hanem a tartományi illetékeshez és a mezőgazdasági minisztériumhoz is eljuttatják. Hátha kapnak valamennyi kártérítést.

Mindegyik királyhalmi gazda arról beszélt, hogy most még nem is lehet megállapítani, mekkora a kár, mert az sem biztos, hogy gyümölcs lesz azokból a terméskezdeményekből, amelyek túlélték az áprilisi fagyot. Ha ugyanis a gyümölcsben az 5-6 mag helyett csak 3-4 alakul ki, az alma júniusban lehullik. Így a kár tényleges nagysága csak két hónap múlva derül ki.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás