Választások idején az egész ország figyelme kizárólag a jelöltekre, pártokra, kampányra összpontosul. Hasonlóképpen van ez az állami döntéshozás szerveivel is. A parlament nem ülésezik, hacsak valamilyen különös oka nincs rá, a kormány „technikai” kormánnyá válik, s úgyszintén csak a rendkívül fontos kérdésekről van ideje tárgyalni, ha egyáltalán történik valami rendkívül fontos a kampányon kívül ebben az időszakban. A reformokat igénylő gazdaságnak aligha kedveznek az ilyen kitérők, a kampányidőszaknak legfeljebb a reklámipar örül. Miša Brkić gazdasági elemzővel, a Novi magazin hetilap szerkesztőjével a választások gazdasági következményeiről beszélgettünk.
– Elsősorban a választások végeredménye az, ami igazán kihatással van a gazdaság alakulására, nálunk is, s minden más demokratikus országban is. A gazdasági tevékenységet nagyban meghatározza az, hogy mely pártok alakítanak kormányt a választások után. Szemtanúi lehettünk a régióban és a többi európai országban is annak, hogy egy-egy politikai opció mennyire tudja befolyásolni a gazdasági helyzetet a kampány alatt ígért intézkedések teljesítése esetén: az egyik párt az adók csökkentéséről beszél a gazdaság serkentése érdekében, a másik szubvenciókat ígér és az állam által foglalkoztatottak számának növelését helyezi kilátásba. Természetesen, később ezek a döntések kihatnak a befektetők viselkedésére is, meghatározzák az állam gazdaságának az alakulását. Szerbiában is nagyon fontos az, hogy ki alakít kormányt, ki lesz a következő miniszterelnök, s milyen lesz ennek a kormánynak az általános gazdasági stratégiája az elkövetkező négy évben.
Milyen hatással vannak a kormányalakítás körüli huzavonák, mennyire fontos a gyorsaság ezen a téren? Melyek lesznek az új kormány első feladatai?
– Szerbia számára meglehetősen lényeges az, hogy mielőbb megalakuljon az új kormány. Az új kormányt megannyi halaszthatatlan feladat, reform várja. Mindenekelőtt a költségvetés módosításával kell majd foglalkoznia. Az állami pénzügyek olyan helyzetben vannak, hogy a jelenlegi költségvetés szerint lehetetlen lesz az év végéig gondmentesen finanszírozni a büdzsé felhasználóit. A költségvetés bevétele alacsonyabb szinten van a tervezettnél, a költségvetési hiány egyre magasabb – az új kormánynak tehát módosítania kell az államkassza idei tervén. Más okból is fontos az új kormány gyors felállása. A közpénzeket illető valódi, mély reformok véghezvitele várja, takarékossági intézkedéseket kell foganatosítania mihamarabb. Le kell faragnia az adókötelesek számára eddig szavatolt javakból. Természetesen, feladata lesz az is, hogy pozitív jelzést adjon a külföldi befektetőknek arról, hogy Szerbiába érdemes befektetniük. Bizonyítania kell, hogy ezek a vállalatok jó profitot tudnak megvalósítani akkor, ha nálunk kezdenek vállalkozásba, üzletbe.
Biztosak lehetünk-e abban, hogy egy gyorsan létrejött kabinet valóban kész lesz végrehajtani az említett gyökeres reformokat? Mi a rosszabb: egy gyors, de felületes kormány, vagy egy újabb választási ciklus, a szavazás megismétlése?
– Tény, hogy az említett két forgatókönyv egyike sem kedvező. Egy olyan gyenge és populista kormány sem lenne jó, mely rábólintana minden egyes szociális követelésre, de talán még rosszabb lenne megismételni a választásokat. Ha ugyanis nem alakul meg gyorsan a kormány, Szerbia már az év vége felé Görögország sorsára juthat.
Tegyük fel, hogy rövidesen a reformok iránt valóban elkötelezett kormány alakul. Az említett intézkedéseket, ebben az esetben, mennyire érzik meg saját bőrükön majd a polgárok? Hogyan hat ki mindez az életszínvonalra?
– Az első időszakban kevés jót és nagyon sok rosszat tapasztalhatunk majd. Ez legfőképp azokra vonatkozik, akik a költségvetésből kapnak valamilyen juttatást, legyen szó bérekről, nyugdíjakról, szubvenciókról vagy más állami juttatásokról. Alacsonyabb összegekre kell számítaniuk az eddigieknél. Egy ideig nehezebben kell élnünk ahhoz, hogy ez az ország végül megfelelő élettérré válhasson, új munkahelyekkel és gyárakkal. Egyedül ez javíthat végül az életszínvonalon. Az afféle mesék, melyek szerint az állam a javak szociális újraelosztása révén szavatolja majd polgárainak a boldogságot – úgy, hogy amit valakitől elvesznek azt odaadják másnak – már számos esetben végzetesnek bizonyultak a múltban.
Ez annyit jelent: a legjobb esetben, azaz a kormány gyors felállásakor is rosszabbul élünk majd kezdetben?
– Amíg másokat a legnagyobb gazdasági válság sújtotta, addig mi viszonylag szépen éldegéltünk. A gazdaságban nincs ingyenes ebéd. Most kézhez fogjuk kapni a számlát. Az elmúlt négy évben, vagyis a gazdasági válság alatt legalább félmilliárd euróval többet költöttünk, mint amennyit megkerestünk, de az is lehet, hogy ez az összeg eléri az egymilliárd eurót is. Az efféle hozzáállás nem tarthat örökké. Ahogyan az ilyesmi nem képzelhető el egy család költségvetésében, ugyanúgy nem kivitelezhető egy állam költségvetésében sem.