Tomislav Nikolić, a Szerb Haladó Párt elnöke és a párt második fordulóba továbbjutott elnökjelöltje nem várt sokat szerdán beharangozott mondandójának közlésével. A párt ifjúsági szervezetével megtartott tegnapi belgrádi találkozón minden idők legnagyobb választási csalásaként beszélt a május hatodikai általános szerbiai választásokról. Mint mondta, a legjobb lenne megsemmisíteni a választási eredményeket, a demokraták pedig a rajtakapást követően jobban tennék, ha nem vennének részt az ezután következő szavazásokon. A szavazólapok lopásán kaptuk őket – fogalmazott, s mint mondta, be fogják bizonyítani, hogy kizárólag a hatalom által elkövetett csalás miatt nem nyerték meg a választásokat legalább 15 százalékos előnnyel, amekkorára a valódi erejük tehető.
Nikolić arról számolt be, hogy tudomása szerint mintegy ötszázezer elhunyt és nem létező személy neve került be a választói névjegyzékbe, s ezeknek a nevében keretezték be a megfelelő párt vagy jelölt neve előtti sorszámot. Az efféle csalást tekintette a vezetés a legmegfelelőbbnek, hiszen, mint azt Nikolić mondta, a fiktív személyek és azok, akik már nincsenek az élők sorában, nem tiltakozhatnak.
– Innen származik a demokraták szavazat-tartaléka. Hozzáírnak ötszázezer nevet a meglévőkhöz, s leszavaznak helyettük. Ezek a nem létező személyek nem kérhetik számon, miért keretezték be őket a jegyzékekben, miért írták be, hogy szavaztak. Amikor bebizonyítjuk a választási csalást, mindent el fogunk követni a megtartott választások eredményeinek visszavonásáért, s azért, hogy a Demokrata Párt soha többé ne vehessen részt választásokon – fogalmazott a pártelnök.
LENGYELORSZÁGI SZAVAZÓLAPOK
Mint mondta, a hatalom biztosan meg fogja találni a magyarázatát annak, miért nem nyertek a haladók reális erejüknek megfelelően legalább 15 százalékkal, s Boris Tadić, a DP elnöke, a választási csalás bizonyításakor is bizonyára pártja elnökeként, s nem államelnökként fog majd viselkedni. A brutálisnak nevezett választási csalás, a haladók szerint, nagyobb volt még a 2000-ben lejátszódott miloševići visszaéléseknél is, s mind a 9000 szerbiai szavazóhelyre kiterjedt. Nikolić az újságíróknak háromezer kidobott szavazólapot mutatott meg, melyeket, állítása szerint, a szavazást követően dobtak a szemétbe, majd a helyükre új, kitöltött lapokat helyeztek. Nem kívánta pontosítani, hol találták meg a párt aktivistái a kidobott szavazólapokat, cinikusan csupán annyit mondott: azoknak biztosan nem az ő kezében, hanem a választási bizottságnál lenne a helyük. Mint mondta, az eldobott háromezer lap közül 2800 szavazólapon az ellenzéki voksok szerepeltek, az aktuális hatalom pártjai mindössze 70 vokssal rendelkeztek azokon.
Információi szerint a hamis szavazólapokat Lengyelországban nyomtatták, s a magyar határon keresztül érkeztek meg Szerbiába, majd ezt követően a helyi választási bizottságok tagjaihoz kerültek, akik a lapok felcserélésével voltak megbízva. Nikolić közölte, a Köztársasági Választási Bizottság, az ügyészség és a rendőrség feladata ellenőrizni az általa elmondottakat, mindenképpen választ vár azonban Boris Tadićtól is.
Marko Blagojević, a Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ (CeSID) végrehajtó igazgatója szerint a büntetőjogi törvények végrehajtásával foglalkozó állami szerveknek meg kellene állapítaniuk, honnan származnak a Nikolić által felmutatott szavazólapok, ha bebizonyosodik, hogy valódi szavazólapokról van szó. Mint mondta, mindez már nem az egyszerű választási szabálysértések kategóriájába tartozik, hanem bűncselekményről lehet szó, amiért három évig terjedő börtönbüntetést is ki lehet szabni. Blagojević szerint a haladók által közöltek alapján nem lehet tudni, hol történt a csalás: a szavazóhelyen, a szállítás során vagy egy még későbbi időpontban. Aláhúzta: nehezen tartja elképzelhetőnek, hogy a szavazóhelyen ment volna végbe, hiszen a haladóknak mindenhol volt vagy két-három képviselőjük.
TADIĆ: A VÁLASZTÁSOK RENDBEN ZAJLOTTAK LE
A demokraták jelöltje röviddel azután, hogy Nikolić közzétette vádjait, reagált is azokra: Boris Tadić rágalmazásnak és csúsztatásnak nevezte a haladók vezetője által elmondottakat. Mint mondta, sem az EBESZ-nek, sem pedig a választási bizottságnak nem voltak kifogásai a szavazás lefolyását illetően. – A pszichológiában projekciónak nevezik azt, amivel most politikai ellenfeleink próbálkoznak: a mi számlánkra akarják ma írni mindazt, ami számukra volt elfogadható a múltban. Egy teljesen reguláris választást szeretnének úgynevezett fordulatként beállítani a szerbiai kedélyek felborzolásával. E rágalmak ellenére is győzni fogok az elnökválasztásokon – szögezte le prokupljei látogatása során Tadić.
Hozzátette: a haladók sárral akarják bemocskolni az arcát, holott az ő arcukról csorog a sár már húsz éve – kijelentéseik, gaztetteik és rosszakaratuk mocskolta be őket, folytatta. Tadić később Nišben is mondott néhány mondatot Nikolić állításaival kapcsolatban. – Tényleg nem tudom másként kommentálni az egészet, minthogy spekulációról van szó. Én a nemzetközi és a hazai intézményekre támaszkodok, s mindenhonnan a választások szabályosságáról kaptam információkat, erről számolt be a Köztársasági Választási Bizottság és az EBESZ is.
Mint mondta, minden kisebb szabálytalanságot a választások megismétlésével rendeznek az adott szavazóhelyen, s ez az európai kontinensen mindenhol így van.
Tadić normálisnak nevezte, hogy a választások időszakában ilyen vádak is érkeznek, s mint kifejtette, akkor lenne gond, ha az efféle gyanúsítgatások valamiféle erőszakba, vagy a társadalom demokratikus beállítottságának a megkérdőjelezésébe torkollnának. Az efféle idők azonban már rég elmúltak, magunk mögött hagytuk őket – állapította meg Tadić.
Lényeges kérdésnek nevezte, hogy ki lesz a következő öt évben az államelnök, s mint mondta, az is fontos, hogy ez a személy mit mondott és tett a múltban, mert a nemzetközi viszonyok terén erre is odafigyelnek.
LDP: MEGKÉRDŐJELEZHETŐ EREDMÉNYEK
Dušan Mijić, a Liberális Demokrata Párt tartományi bizottságának vezetője csütörtöki nyilatkozatában kifejtette, hogy kételkednek a tartományi és a többi szinten megtartott választások szabályosságában, s úgy értékelte, hogy ekkora kavarodást 2000. október 5-e óta egyetlen választás sem okozott. Kifejtette, hogy érthetetlenség és logikátlanság jellemezte a választási bizottságok jelentéseit. Hozzátette: a Fordulat koalíció elnyert szavazatait a Tartományi Választási Bizottság utolsó jelentésében 2500 szavazattal csökkentette. Az LDP választási stábja az újságíróknak bemutatta a tartományi bizottság szerda reggeli, illetve szerda délutáni végleges jelentését. A reggeli eredmények szerint, melyek a szavazatok 99,7 százalékának feldolgozásával születtek meg, a Fordulat koalíció még 2500 szavazattal többet kapott, mint a délutáni, száz százalékos feldolgozottság szerinti eredmények alapján. Hasonló a helyzet a Szerbiai Egyesült Régiók esetében is: a reggeli eredmények e pártnak 5835 szavazattal többet adtak mint a végleges beszámoló.
A Tartományi Választási Bizottságnál tagadják, hogy bármilyen szabálytalanság történt volna, s azt közölték, hogy a szerda délután közzétett eredményeket véglegesnek tekintik. Az LDP-nél beharangozták, hogy mivel a bizottság még csak foglalkozni sem kívánt a panaszokkal, készek akár az Alkotmánybíróságig is elmenni az ügyben. A párt ugyanakkor követeli azt is, hogy a rendőrség közölje az Újvidéken szavazatvásárlás miatt letartóztatott személyek kilétét, valamint azt, hogy melyik párt nevében ténykedtek május hatodikán.
LIGA: PÁSZTOR KÉRJEN ELNÉZÉST
A Vajdasági Szociáldemokrata Liga szerda este kiadott közleményében követelte Pásztor Istvántól, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökétől, hogy kérjen elnézést és vonja vissza azon kijelentését, melyben a VSZL választási sikerét kérdőjelezi meg. Ellenkező esetben – figyelmeztet a párt – a bíróságon kell majd bizonyítania állításait. „Emlékeztetjük Pásztort, hogy a liga már a kilencvenes években is harcolt a választási csalások ellen, akkor, amikor maga nem vállalt részt e harcban. A hamis vádak közlése helyett Pásztornak inkább azzal kellene foglalkoznia, miért vesztette el szavazóinak bizalmát a VMSZ” – áll a VSZL által kiadott tegnapi közleményben.
Pásztor István, a B92 beszámolója szerint, „furcsának” nevezte a liga sikeres választási szereplését, mert, mint mondta, az az eddigiekben „jelen sem volt a politikai színtéren”. A VMSZ elnökének választási csalásra utaló kijelentésére Bojan Pajtić, a DP alelnöke is reagált: tudományos-fantasztikus kategóriába illő elképzelésnek nevezte azt, hogy valakitől harmincezer szavazatot lopjanak el. Mint mondta, számára egyáltalán nem furcsa az, hogy a polgárok a választások különböző szintjein más és más párt jelöltjeire adják le szavazatukat.
A PARLAMENT ELŐTT TÜNTETETT A DVERI
A szélsőjobboldali Dveri (Oltárajtó) mozgalom több száz tagja, szimpatizánsa tüntetett csütörtökön késődélután a köztársasági képviselőház épülete előtt a választási eredmények állítólagos meghamisítása miatt Tadić-ellenes jelszavakat skandálva. A tüntetést megelőzően megtartott sajtótájékoztatón Boško Obradović, a mozgalom tisztségviselője azt mondta: a hatalom a választási eredményeket és nem magát a választásokat írta ki május hatodikára, a szavazatokat senki nem is számolta. A Dveri szerint is elhunyt polgárok szavazataival, a valóságnak nem megfelelő választói névjegyzékekkel és a diaszpóra szavazatainak meghamisításával élt vissza a hatalom.
A tiltakozás fokozott rendőri jelenlét mellett zajlott.