Nincs értelme az olyan politikának, amelyiket nem jövőbelátó módon alakítanak – közölte szerdán Boris Tadić, a Demokrata Párt államfőjelöltje. Véleményének adott hangot, hogy éppen a jövő miatt kell a kormányzást magukra vállaló pártoknak készeknek lenniük a kompromisszumokra. Sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a DP egyes múltbéli partnerei ma nem tudják értékelni azt a megbékélést célzó politikát, melyet maga a mai nap is folytat. Mint mondta, a demokraták a biztonság, a megbékélés és a stabilitás útját tudják a polgároknak felkínálni, a vélemények szembeállításának, de nem a sértéseknek az útvonalát.
Támogatásáról biztosította a demokrata jelöltet Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke. Úgy fogalmazott: Szerbia megérdemel egy olyan elnököt, aki az Európai Unióba, a stabilitás és a fejlődés útján fogja vezetni az országot. Mint mondta, az EU számára fontos az, kit választanak meg elnöküknek Szerbia polgárai vasárnap, s reményét fejezte ki, hogy jó döntés születik az elnökválasztás második fordulójában. Emlékeztetett arra, hogy Tadić elnöklése alatt az ország számos eredményt ért el, végrehajtott lényeges politikai és gazdasági reformokat, amelyek végül a tagjelölti státus elnyerését eredményezték.
Milan Panić, a volt Jugoszlávia miniszterelnöke is Tadić támogatására szólította fel a szerbiai választókat, mert, mint közölte, az államnak felelősségteljes vezetőre van e pillanatban szüksége. A Tadićhoz intézett levelében Panić kifejti, hogy az ország új elnökének egyesítenie kellene az ország népét a jobb életfeltételek biztosítása végett.
RENDBONTÁS NÉLKÜL
Tomislav Nikolić, a Szerb Haladó Párt elnökjelöltje a Danas című napilapnak adott nyilatkozatában megismételte, hogy amennyiben ő kerül ki győztesként a vasárnapi elnökválasztáson, Szerbia meg fogja tudni, milyen választási csalásokat hajtott végre a rezsim. Mint mondta, azért nem döntött a választás bojkottja mellett, mert a polgárok változásokat akarnak, így nem lett volna joga ilyen döntést meghozni. A mögöttünk lévő kampányt a legpiszkosabbnak nevezte a modern Európa történetében. A DP-től érkező vádakra reagálva, melyek szerint kaotikus állapotot szeretne Szerbiában előidézni, Nikolić azt mondta, nincsenek és nem is lesznek rendbontások az országban, a haladók egyedüli harcterét ugyanis a szavazólapok jelentik.
A Szerbiai Demokrata Párt, elnökének, Vojislav Koštunicának és Tomislav Nikolić haladópárti elnökjelöltnek a megegyezését követően szerdán Nikolić támogatására buzdította szavazóit, szimpatizánsait. A két pártelnök abban állapodott meg az eddig eltérő integrációs politika kapcsán, hogy népszavazás útján kell a polgároknak eldönteniük, csatlakozni kívánnak-e az EU-hoz, vagy a politikai semlegesség elképzelését támogatják. A pártok egyetértettek abban, hogy a választások első fordulóját számos tisztázatlan szabálytalanság jellemezte, s abban is megegyeztek, hogy a másik beleegyezése nélkül nem fogják az alkotmány esetleges módosítását sem támogatni.
„NEM VAGYOK ILLETÉKES”
A Dveri (Oltárajtó) mozgalom azon követelésére reagálva, mely a parlament elnökétől egy a választási csalásokat kivizsgáló független bizottság felállítását sürgette, Slavica Đukić-Dejanović, a képviselőház elnöke azt mondta, nem illetékes ilyen vagy más állami bizottságok létrehozásában. Közölte, hogy a mozgalom képviselőit írásban értesíti válaszáról. A Dveri csütörtökre tiltakozó sétát jelentett be Belgrádban, amennyiben a képviselőház elnöke nem tesz eleget követelésüknek.
Csütörtök éjféltől életbe lép az országban az elnökválasztás második körét megelőző kampánycsend, mely vasárnap 20 óráig, a szavazóhelyek bezárásáig marad érvényben, s érinti az elektronikus és nyomtatott sajtót is. A választás napján, a szavazóhelyek nyitva tartása alatt, a médiának kizárólag a részvételi aránnyal kapcsolatos adatokat szabad közölnie, valamint azt, hogy hol szavaztak a jelöltek, nyilatkozataikat azonban már nem közölhetik. A kampánycsend alatt tilos a választási propaganda, valamint becslések közzététele is. Tilosak a nagygyűlések is ebben az időszakban, továbbá a pártok, jelöltek hirdetése sem engedélyezett a szavazóhely ötven méteres körzetében.