A rendezvénynek a Szerb Matica adott otthont. Branko Bešlin, az intézmény alelnöke is köszöntötte a díjazottakat, akik közül, mint mondta, sokan szinte otthonuknak érzik a Maticát. Kiemelte annak fontosságát, hogy számos kitüntetett az újságírás mellett a tudományos munka előbbre viteléhez is jelentős mértékben hozzá tudott járulni pályafutása során.
Az idei díjazottak között volt Szabó Gizella, lapunk nyugalmazott újságírója is.
– Rendkívül sokat jelent számomra ez a kitüntetés, ahogyan fontos a néhány évvel ezelőtt elnyert Svetozar Marković-életműdíj is. Hadd mondjam el, hogy én voltam a Magyar Szó első nő újságírója, 1945 decemberében álltam munkába. Szinte minden rovaton kipróbálhattam magam, egyedül talán sporttal és mezőgazdasággal nem foglalkoztam. Már 19 évesen főszerkesztővé váltam: az akkori illetékes tartományi szervek 1946-ban engem neveztek ki A Vajdasági Dolgozó Nő hetilap főszerkesztőjévé – emlékezett vissza pályájának elejére Szabó Gizella.
A későbbiekben, tette hozzá, a szerkesztőbizottság őt bízta meg a fiatal, tapasztalatlan újságírók képzésével, s ma erre a tevékenységére is nagyon szívesen emlékszik vissza. Legalább harmincöt pályakezdő újságírónak adta át az alapokat.
Aranytollat vehetett át tegnap még Lazar Vasić, az Udarnik, a Dnevnik és az Újvidéki Rádió újságírója, Vladislav Urban, a Dnevnik kulturális és oktatási rovatának újságírója, képzőművészeti kritikus és dokumentumfilm-készítő, Dušan Đurić, a Belgrádi Rádió külföldi adásának munkatársa, a Večernje novosti napilap véleményírója, majd szerkesztője, Stevan Bugarski, a romániai szerbek történetét kutató újságíró-publicista, valamint Borivoj Mirosavljević fotóriporter, újságíró, sokáig a Dnevnik napilap munkatársa.
A díjazottak nevében Mirosavljević köszönte meg a rangos kitüntetést. Beszédében annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a hazai újságíró-egyesületek is az egykori Jugoszláviáéhoz hasonló sorsot éltek meg, a hatalomvágyak mentén feldarabolódtak, s az újságírók mára az egzisztencia szélére sodródva, mégis szakadékokkal elválasztva egymástól végzik munkájukat. A boldoguláshoz s mások megértésének elnyeréséhez – húzta alá – egyedül az vezethet el, ha előbb saját köreinkben teszünk rendet.
Az újságírás terén elért kimagasló eredményekért járó Aranytollat a Vajdasági Újságírók Egyesülete három éve ítéli oda.