2024. november 25., hétfő

Új kormányt, gyors megegyezést!

Miroslav Lajčák: Az unió számára nem a kabinet összetétele, hanem a célok megvalósítása a fontos

Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter (Fotó: Beta)

Elsőként Ivica Dačićtyal, a Szerbiai Szocialista Párt elnökével, majd Tomislav Nikolićtyal, a szerbiai elnökválasztás győztesével találkozott csütörtökön Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter belgrádi látogatása során. Lajčák a későbbiekben a Demokrata Párt magas rangú tisztségviselőivel: Vuk Jeremić külügyminiszterrel és Dragan Šutanovac védelmi miniszterrel is beszélgetett.

A találkozók bejelentésében a belgrádi szlovák nagykövetség sajtószolgálata a választások utáni szerbiai helyzetet és az európai integrációkat jelölte meg elsődleges témaként. Mint közölték, a szlovák diplomata José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének, továbbá Catherine Ashtonnak, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének az üzenetét is továbbította a belgrádi politikai pártok vezetőinek. A már említett témák mellett a balkáni együttműködésről és gazdasági kérdésekről is szó esett.

Ivica Dačić beszámolója szerint arról tájékoztatta Lajčákot, hogy a szocialisták és koalíciós partnereik továbbra is a Demokrata Párttal közös kabinet megalakítása mellett szállnak síkra.

– Az államvezetés szerveinek mielőbbi felállítását, a kormány létrehozásáról szóló megegyezés gyors megszületését sürgetjük a Demokrata Párttal megkötött korábbi megegyezéssel összhangban. Erről tájékoztattam a szlovák külügyminisztert – nyilatkozta a megbeszélést követően Dačić a Tanjugnak.

Arról számolt be, hogy a diplomata nem közölte, szerinte kinek kellene vagy kinek nem kellene belépnie az új kormányba. Mint mondta, a brüsszeli küldött mindenekelőtt azért érkezett Szerbiába, hogy megismerje a két legnagyobb parlamenti párt álláspontját. Dačić szerint az új kormány összetételéről biztosan nem Brüsszel, hanem Belgrád dönt. Azokat az állításokat, melyek szerint a demokratákat és a haladókat a közös kormány megalakításával zsarolják, kitalált történeteknek nevezte. Ezeknek a célja, mint mondta, alibit nyújtani a kormányalakítással kapcsolatos megbeszélések késéséhez. Elismerte ugyanakkor, hogy egyes nyugati államok szívesen látnák, ha az új kormányt a két legnagyobb párt alakítaná végül meg. Közölte, hogy amennyiben e forgatókönyv valósulna meg, ahhoz az SZSZP sok sikert kívánna a két pártnak, de maga nem lenne hajlandó részt venni benne. A labda, tette hozzá, most a demokraták és a haladók térfelén van, a szocialisták pedig reagálni fognak minden egyes kormányalakítással kapcsolatos jövőbeni felkérésre. Úgy fogalmazott, hogy a DP-nek közölnie kellene, kitart-e korábbi koalíciós megállapodásuk mellett, ismertetnie kellene a tárgyalások kezdetének az idejét, valamint a miniszterelnök-jelölt nevét. Cáfolta, hogy a haladók felkeresték volna az SZSZP-t az elmúlt napokban.

AZ ELSŐ HIVATALOS ÚT

Nikolić is a kormány gyors megalakítása mellett foglalt állást a Lajčákkal folytatott megbeszélésen. Hangsúlyozta, hogy az elnöki funkció átvételét követően munkája során Szerbia európai közeledésének folytatása mellett fog síkra szállni, továbbá sürgetni fogja a koszovói kérdés megoldása körüli nemzeti konszenzus megteremtését, a korrupció és a szervezett bűnözés elleni intézkedések megtevését. Mint mondta, igyekezni fog mindenben a segítségére lenni az új kormánynak minél több munkahely megteremtése érdekében. Fő céljaként az ország gazdasági és szociális körülményeinek rendezését emelte ki, mert, mint mondta, Szerbia csak ekképp válhat normális európai állammá. Lajčák gratulált Nikolićnak a választási győzelméhez, további sok sikert kívánt neki az előtte álló feladatokhoz, s egy brüsszeli látogatásra invitálta. Nikolić megígérte, hogy a beiktatása utáni első útja Brüsszelbe vezet majd.

Moszkvába, igaz, az eskütétel előtt, még ma elutazik az elnökválasztás győztese. A Szerb Haladó Párt által kiadott tegnapi közleményből az is kiderül, hogy az orosz fővárosban Nikolić Vlagyimir Putyin államfővel is találkozik majd.

KÖLCSÖNÖS MEGÉRTÉS

Elsősorban a két ország közötti kapcsolatok erősítéséről volt szó a Lajčák–Šutanovac-találkozón. A szlovák külügyi tárcavezető dicsérettel szólt a szerbiai védelmi rendszeren belül végrehajtott reformokról, s pozitívan értékelte a szerbiai katonák nemzetközi missziókban vállalt szerepét is.

A Vuk Jeremić külügyminiszterrel folytatott megbeszélését követően Miroslav Lajčák arra az európai elvárásra mutatott rá nyilatkozatában, mely ismételten az új szerbiai kormány gyors megalakítására irányul. Az unió – fogalmazott – egy olyan államvezetést kíván látni, amelyik prioritásként kezeli az európai integráció ügyét, a szükséges reformok teljesítését, valamint a Belgrád és Prishtina közötti párbeszéd folytatását. Hangsúlyozta, hogy az unió tiszteletben tartja az elnökválasztás végeredményét, s nem avatkozik bele, mely pártoknak kéne létrehozniuk az új kormányt. Elmondta, hogy Szerbiába nemhivatalos EU-küldöttként érkezett a jelenlegi politikai helyzet megismerésének szándékával.

Jeremić a véleményének adott hangot, hogy Belgrád és Pozsony között teljes a kölcsönös megértés a kulcsfontosságú kérdések kapcsán. Kifejtette, hogy Szlovákia támogatja Szerbia európai integrációját, s meggyőződését fejezte ki, hogy ez az álláspont a jövőben sem fog változni.

EURÓPA, PRISHTINA

Tomislav Nikolić csütörtökön Mary Warlickkal, az Egyesült Államok belgrádi nagykövetével is tárgyalt. Erről a találkozóról a nagykövetség nem kívánt részleteket közölni, a kormányalakítással kapcsolatos kérdésre válaszolva azonban annyit elmondtak, hogy az USA szerint annak gyorsaságától függ a prioritásokon való munka megkezdésének gyorsasága is. A Tanjughoz eljuttatott levélben kifejtik: minél előbb megalakul az új szerb kormány, annál hamarabb meg lehet kezdeni a legfontosabb feladatok elvégzését, melyek között lesz, remélhetőleg, az uniós tagság irányába történő közeledés és a Prishtinával folytatott dialógus is. Hozzátették, hogy az amerikai nagykövet és a nagykövetség alkalmazottjai rendszeresen találkozni szoktak a hazai politikai pártok képviselőivel, az államvezetés tagjaival, a civil szféra és az üzleti élet képviselőivel, hogy megvitassák a közös érdeket megjelenítő aktuális kérdéseket.

Nikolić a napokban tárgyalt az orosz, a fehérorosz, a cseh és a német nagykövettel is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás