Hétfő délután a kormányalakítással kapcsolatos részletek megvitatása végett a Demokrata Párt belgrádi székházában tárgyaltak egymással e párt és a Szerbiai Szocialista Párt körüli koalíció tisztségviselői. A megbeszélésen Boris Tadić, a DP elnöke, Dragan Đilas elnökhelyettes, Jelena Trivan alelnök, valamint Ivica Dačić, az SZSZP elnöke, Jovan Krkobabić, a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártjának vezetője és Dragan Marković Palma, az Egységes Szerbia elnöke vettek részt.
Boris Tadić a találkozót megelőzően bejelentette, hogy a parlamenti többséget alkotó koalíció harmadik tagjáról is szó lesz majd, vagyis arról, hogy a Liberális Demokrata Párttal, vagy a Szerbiai Egyesült Régiókkal kívánnak-e kormányt alakítani. Mint mondta, körvonalazzák a kormány alapvető feladatait az európai integrációk és a Koszovó-politika terén, továbbá megvitatják, mit kellene mindenképp megtennie az új kabinetnek a kormányzás első száz napja alatt.
Ivica Dačić szerint a két párt közötti tárgyalások egyik alappillérét mindenképp a gazdasági helyzetnek és intézkedéseknek kell képezniük. Mint mondta, ezeket a témákat illetően nem számít hatalmas nézetkülönbségek kialakulására. Aláhúzta: Szerbia ma már nem alapozhatja a takarékosságra a felépülését, mert takarékoskodni csak az tud, akinek pénze is van. Ehelyett maga a gazdasági növekedésbe való beruházások politikáját javasolja. Ilyen kérdésekben kell közös nevezőre jutnia a két pártnak – közölte Dačić.
Jovan Krkobabić a pártprogramokat tiszteletben tartó megegyezés fontosságára helyezte a hangsúlyt, Dragan Marković pedig a DP-vel megvalósított sikeres együttműködés folytatásaként tekintett a várható megállapodásra, mely, mint mondta, a befektetések Szerbiába vonzásának érdekét szolgálja. A találkozó lapzártakor ért véget, a politikusok nem nyilatkoztak az újságíróknak.
A HALADÓKKAL SOHA!
A Demokrata Párt, mint ismeretes, vasárnap megtartott elnökségi ülésén döntött úgy, hogy Boris Tadićot nevezi meg a párt kormányfő-jelöltjeként. Tadić az ülést követően adott nyilatkozatában közölte, hogy elfogadja a megbízatást, amennyiben a parlamenti többséget alkotó pártok megegyeznek a leendő kormány célkitűzéseit és munkamódszerét illetően. Elmondta, hogy pártja a Szerbiai Szocialista Párt körüli koalícióval fog elsőként tárgyalni a képviselőházi többség létrehozásáról, s elvetette annak lehetőségét, hogy a Szerb Haladó Párttal egyezzenek meg, mert mint mondta, ennek lehetősége soha nem is állt fenn. Realisztikus és megvalósítható terven kell alapulnia az új kabinetnek, tette hozzá, s megjegyezte: az utóbbi napokban nem sok jelentkező akadt a miniszterelnöki tisztségre, holott az elnökválasztás két köre között még valóságos versengés folyt ezért a posztért a politikai színtéren. Arra a kérdésre, hogy miért változtatta meg a választások második körét követően közölt véleményét, s fogadta el mégis a miniszterelnöki jelölést, Tadić azt válaszolta, akkor kizárólag az elnökválasztásokra koncentrált és nem foglalkozott egyéb eshetőségekkel. Az utóbbi napokban azonban a pártbeli kollégái és a polgárok arra biztatták, ne adja fel a párt által képviselt célokért folytatott harcot, s ez volt a döntő ok – húzta alá.
„CSAK VELÜNK LEGITIM”
Aleksandar Vučić, a Szerb Haladó Párt megbízott elnöke hétfőn véleményének adott hangot a Tadićtyal és Dačićtyal folytatott megbeszélései során, hogy az SZHP-t kizáró egyetlen kormány sem számíthat legitimnek, különösen az elnökválasztás eredményeinek ismeretében. Úgy fogalmazott, hogy pártja azért kapott több szavazatot a többi pártnál, mert a polgárok változásokat szeretnének, nem ugyanazokat a politikusokat és közgazdászokat kívánják nézni a következő négy évben, akiket az elmúlt időszakban láttak. Dačić szerint az efféle megállapítások nem állják meg helyüket, mert minden parlamenti többséget biztosítani tudó politika legitimnek számít.
Vučić véleményével értett egyet Jorgovanka Tabaković, az SZHP miniszterelnök-jelöltje is, aki a B92 Hoću da znam (Tudni akarom) című műsorának vendégeként hangsúlyozta, pártja azért harcolt a választásokon, hogy később döntő szerepet játszhasson a kormányalakításban, ezért senki sem mondhatja azt, hogy elálltak a kormányalakítás szándékától. Azt mondta, az SZHP az LDP-n kívül mindegyik parlamenti párttal tárgyalni tudna az új államvezetés megteremtéséhez szükségek alapelvekről. Feltette a kérdést: vajon mi lesz az országgal, ha a legerősebb parlamenti párt kormányon kívül marad? Véleménye szerint a kohabitáció lehetséges, de nem megfelelő megoldás az ország problémáira.