Arra szólította fel a politikai pártok képviselőit, hogy mielőbb egyezzenek meg a kormány összetételét illetően, hiszen, mint mondta, nehéz gazdasági helyzettel kell az államnak megbirkóznia. Megismételte: amennyiben a jelenlegi koalíciós tárgyalásokat folytató pártok hétfőig nem tájékoztatják őt a parlamenti többség létrejöttéről, maga kezd egyeztetni a pártokkal az általuk elnyert mandátumok száma szerinti sorrendet betartva – elsőként a Szerb Haladó Párttal, majd a Demokrata Párttal és a Szerbiai Szocialista Párttal tárgyal.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy milyennek látja a Tadićtyal való együttműködést, amennyiben a DP vezetője lesz a miniszterelnök, Nikolić közölte, Tadićnak, kormányfőként, jogában áll pártjáról gondoskodnia, míg maga, elnökként, nem tehet különbséget pártok között, s nem jelenthet gondot számára az, hogy melyik pártból származik a miniszterelnök. Köteles leszek együttműködni vele – tette hozzá.
Véleménye szerint új korszak vette kezdetét a szerb politikában. Elnökként ugyanis nem állhat szemben a Demokrata Párttal sem, ami bizonyára nem lesz könnyű, ám, mint mondta, e tekintetben teljesen elszánta magát. Tadić is hasonlóképpen kezdett el gondolkodni, s mindez, szerinte, egy új helyzetre, egy új éra kezdetére utal.
A MÚLTÉRT NEM FELELEK
Vincent Degert-rel a regionális kapcsolatokról, a kisebbségi és emberi jogokról, továbbá a koszovói helyzetről és az uniós csatlakozási tárgyalások kezdetéről is tárgyalt. A Horvátországgal és Bosznia-Hercegovinával megvalósított kapcsolatokról szólva Tomislav Nikolić azt mondta, a boszniai nagykövet gratulált neki, a horvát nagykövettel pedig már régebb óta vannak személyes kapcsolatai. Közölte, hogy a beiktatási ceremóniára Ivo Josipović horvát államfőt is meghívja. Josipović kabinetjéhez viszont még nem jutott el a felkérés, így nem kívánták kommentálni, részt vesz-e a horvát elnök a beiktatáson.
– Ma nem vonhatnak felelősségre azért, amit 15–20 évvel ezelőtt mondtam. Ha ez így működne, akkor senki sem foglalkozhatna politikával. Csakis azért vonhatnak felelősségre, amit az elnöki funkció betöltése alatt teszek – jelentette ki Nikolić.
A haladók székházában tartott megbeszélésen szó esett a brüsszeli látogatásáról is, melyre június 14-én kerül sor. Az újságíróknak a találkozót követően Nikolić azt mondta, Herman von Rompuy, az Európai Tanács elnöke és Catherine Ashton, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője fogadják majd. Nikolić tegnap a japán és a brit nagykövettel is találkozott.
KELET ÉS NYUGAT
A Russia Today orosz tévécsatornának adott nyilatkozatában az új elnök az „EU is, Oroszország is” ideológia győzelmének nevezte választási sikerét. Nikolić Moszkvában kifejtette, hogy bizonytalan az állam európai integrációja a bővítési kedv hiánya és az euró krízise miatt. Ennek ellenére Szerbiának továbbra is a csatlakozásra kellene törekednie, mégpedig úgy, hogy közben Oroszországnak sem fordít hátat – jegyezte meg.
– Megígértem, hogy arra az útra vezetem Szerbiát, melyen már senki sem vonhatja kétségbe az állam csatlakozási szándékát. Az igazság azonban az, hogy a világ sokkal nagyobb ennél. Az én győzelmem nem az „EU vagy Oroszország”, hanem az „EU is, Oroszország is” ideológiájának a győzelmét jelenti – hangsúlyozta az SZHP korábbi elnöke.
Elmondta, hogy magasabb szintre kívánja emelni az Oroszországgal megteremtett kapcsolatokat, különösen a gazdasági együttműködés fejlesztésében érdekelt. A két állam közötti kapcsolatokat tradicionális, mély kapcsolatoknak nevezte, melyek nem csupán a származáson, hanem vallási, történelmi, nyelvi alapokon nyugszanak.
Nikolić szerint Szerbiának azért kell továbbra is az unió felé haladnia, mert az nem csupán a puszta tagságot jelenti.
– Jól szervezett igazságügyet, emberi jogokat, szólásszabadságot, a szervezett bűnözés és korrupció elleni harcot, kisebbségi jogokat jelent az uniós tagság. Tisztában vagyok vele, hova húz a szívem, s ezt minden szerbiai polgár úgyszintén jól tudja. Azt is tudom azonban, hogy Szerbia képes arra, hogy hidat képezzen az EU és Oroszország között, s arra, hogy egyiknek is, másiknak is partnere legyen – közölte Nikolić az orosz hírcsatornának adott interjúban.
Az integrációs folyamatot szerinte az a feltétel állíthatja meg, mely Koszovó függetlenségének elismerésére vonatkozna. A többi kritériumot teljesíthetőnek tartja. Úgy fogalmazott: Szerbia készen áll a Koszovóval folytatandó párbeszédre is, ha az alatt nem a szerbek elleni háborús bűnök elkövetésével vádolt Hashim Thaçival folytatott párbeszédet értik. Reményét fejezte ki, hogy a nyugati média idővel megváltoztatja a vele szembeni negatív álláspontját.
A DAC SZAVAZATAI
A demokratikus átalakulás legmélyebb zuhanásának nevezte Tomislav Nikolić megválasztását Zagorka Golubović antropológus. Boris Tadić vereségéért, szerinte, a körülötte lévők tehetők a leginkább felelőssé. Szerinte csődöt mondott az intellektuális réteg, melynek feladata lett volna megmagyarázni, kire kell szavazniuk a polgároknak, illetve rámutatni arra a tényre, hogy az esetleges változások negatívak is lehetnek.
– A polgárok elégedetlenek voltak a politikával, s azt rótták fel Tadićnak, hogy nem eléggé demokratikus lépéseket tett meg. Az volt a gond, hogy Tadić nem demokratikus beállítottságú személyekkel vette magát körül, s ezeknek az embereknek a befolyása nagyobb lett a polgárok befolyásánál – fogalmazott Golubović a B92-nek adott nyilatkozatában.
Nikolić győzelmére zuhanásként tekint az egyébként is ingatag demokratikus tranzíció folyamatában. Úgy fogalmazott, hogy a nép semmit sem tanult a történelemből, s továbbra is a valaki ellen történő szavazás, a dac dönti el a választásokat. Mint mondta, nem azt tekinti problémának, hogy Tadić veszített, hanem azt, hogy nem is létezett megfelelő konkurencia az elnökválasztáson.