2024. november 25., hétfő

Összetűzés Észak-Koszovóban

A KFOR az összes barikádot megsemmisítette Zvečan község területén

A legutolsó információk szerint négy helybeli szerb és két KFOR-katona sérült meg Észak-Koszovóban, Rudare közelében péntek délelőtt kilenc óra körül, amikor a KFOR a szerbek által felállított barikád megsemmisítésének a műveletét hajtotta végre. A három szerb sérült közül kettőt kellett bent tartaniuk az orvosoknak a Kosovska Mitrovica-i kórházban. A KFOR sortüzet, éles lőszert, gumilövedékeket és könnygázt is bevetett a tiltakozó szerbek távozásra kényszerítése érdekében. A sérült katonákra tűzfegyverrel lőttek.

A sikeres bevetés után a szerbek egy újabb sóderhegyet emeltek Rudarénél, a Leposavić–Kosovska Mitrovica útvonalon, de a KFOR azt is csakhamar lebontotta. Végül a délutáni órákban a katonák feloldották az útzárlatot Zvečannál, s visszavonultak – a Zvečan és Leposavić közötti út ezzel járhatóvá vált.

A KFOR a pénteki akció során eltávolította a Zvečan község területén felállított összes barikádot, beleértve a Dudin Kršnél épített betontorlaszt is. Néhány szerb lakost őrizetbe is vettek, s a Szerbiai RTV információi szerint azt mondták, akkor engedik őket szabadon, ha lebontják a szerbek az összes észak-koszovói úttorlaszt. A tegnapi akciót követően helikopterekkel felügyelték tovább a térséget a nemzetközi csapatok.

A szerbek képviselői a nap folyamán tárgyaltak a KFOR illetékeseivel. Dragiša Milović zvečani polgármester annak a véleményének adott hangot, hogy sokkal jobb lett volna, ha párbeszéd útján történt volna meg a barikádok lebontása. Azt mondta, a szerbek készen állnak újabb egyeztetésekre, továbbá sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a tegnapi akcióval a KFOR elveszítette a szerbek egyébként is nehezen megszerzett bizalmát. Milović azt mondta a katonáknak, hogy egyetlen barikád sem ér fel egy emberélettel, s a kedélyek csillapítására hívta fel az észak-koszovói konfliktusban részt vevő feleket. Véleménye szerint jó lenne, ha a szerbek képviselői találkozhatnának Szerbia újonnan megválasztott elnökével, Tomislav Nikolićtyal.

„VÉDEKEZNI FOGUNK”

Az incidens kapcsán Uwe Novitzki, a KFOR sajtófelelőse azt nyilatkozta: világos, hogy a helyzettől függően a katonák mindent elkövetnek önvédelmük szavatolásáért. Novitzki elítélte a tegnapi összetűzéseket. „Nem fogjuk megengedni, hogy a helyzet tovább romoljon, s ha szükség mutatkozik rá, erőszakhoz is folyamodunk” – nyilatkozta.

Az akció kezdetét megelőzően a KFOR megindokolta a tervbe vett beavatkozásokat: a mozgásszabadságot kívánják szavatolni nemcsak a katonák és a többi nemzetközi szervezet képviselői, hanem Koszovó minden polgára számára. Két katonájuk megsérüléséről számoltak be, akikre „tűzfegyverrel támadt az erőszakos tömeg”.

A NATO is reagált a történtekre: a katonai szövetség elkeseredéssel vette tudomásul a KFOR-alakulat ellen intézett támadást, s azt üzente a szerbeknek, hogy semmilyen erőszak iránt nem fognak megértést tanúsítani. Közölték, hogy a támadásnak semmilyen oka nem volt, mivel a KFOR teljes egészében az ENSZ-től kapott mandátumnak megfelelően járt el.

Az Európai Unió aggodalmát fejezte ki az összetűzés miatt. Maja Kocijančić, Catherine Ashton külügyi főmegbízott sajtófelelőse kijelentette, hogy az unió fokozott figyelemmel kíséri a helyzetet, s az erőszaktól való tartózkodásra szólítja fel a feleket. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az EU határozottan kiáll a mozgásszabadság szavatolása mellett.

ÚJABB BARIKÁDOK

A KFOR beavatkozását követően a Kosovska Mitrovica-i képviselő-testület újabb barikádok felállításáról hozott döntést. A képviselők arra szavaztak, hogy az ottani szerbek ismét lehetetlenítsék el az összes Koszovóban ténykedő nemzetközi misszió továbbhaladását. Krstimir Pantić polgármester úgy fogalmazott: az újabb barikádokra azért van szükség, mert az észak-koszovói szerbek biztonsága ismét veszélybe került. Közölte, hogy a KFOR által végrehajtott akció következtében a Kosovska Mitrovica-i szerbek teljes zárlat alá kerültek, s nem tudnak továbbjutni Zvečannál. Minden kommunikációs lehetőségünk megszakadt Közép-Szerbiával – tette hozzá. Amíg ez így marad, az EULEX és a KFOR nem haladhat tovább Mitrovicánál – hangsúlyozta a polgármester. Mint mondta, a szerbek továbbra is békét akarnak, de úgy tűnik, a nemzetközi közösség albánokat támogató részének alibire van szüksége mindahhoz, amit Koszovóban tesznek, s ezt a szerb lakosság provokálása révén kívánják maguk számára bebiztosítani.

A helybéliek arról számoltak be, hogy a reggeli óráktól a mobiltelefon-hálózatokon keresztül megvalósított kommunikáció is nehézségekbe ütközött.

„GYÚLÉKONY HELYZET”

Goran Bogdanović Koszovó-ügyi miniszter arra szólította fel a KFOR-t, hogy tartózkodjon az erőszak alkalmazásától, s hogy kizárólag megbízatása szerint járjon el. A koszovói szerbektől azt kérte, csakis békés úton tiltakozzanak, s ne reagáljanak a provokációkra. Ebben a percben mindenkinek tisztában kell lennie azzal a ténnyel, hogy mennyire „gyúlékony” helyzettel állunk szemben – közölte. Oliver Ivanović Koszovó-ügyi államtitkár „meglehetősen veszélyes lépésnek” nevezte a KFOR akcióját. Szerinte Prishtina, a KFOR-ral együttműködve, a szerbiai intézményes vákuum időszakát akarja kihasználni a helyzet megváltoztatására. Az sem kizárt, hogy a későbbiekben nagyobb összetűzések lesznek – tette hozzá.

Tomislav Nikolić államfő elnökletével ülésezett tegnap a Nemzetbiztonsági Tanács is a legújabb koszovói történések miatt. A Beta hírügynökség információi szerint a megbeszélésen jelen volt Mirko Cvetković kormányfő, Ivica Dačić belügyminiszter, Dragan Šutanovac védelmi miniszter, Snežana Malović igazságügyi miniszter, Goran Bogdanović Koszovó-ügyi tárcavezető, továbbá a katonaság és a belbiztonsági szolgálatok magas rangú tisztségviselői. Megállapították, hogy veszélybe került a koszovói lakosok biztonsága, s arra szólították fel az UNMIK rendőrséget, a KFOR-t és az EULEX misszióját, hogy megbízatásukkal összhangban akadályozzák meg a prishtinai intézmények minden egyes olyan kísérletét, mely a stabilitás ellen vagy a szerb közösség megfélemlítésére irányul.

Predrag Simić, a Belgrádi Egyetem Politikai Tudományok Karának professzora a Tomislav Nikolićra gyakorolt nyomásként tekint a KFOR tegnapi akciójára. Kijelentette, hogy az akció „abszolút kapcsolatban áll” Nikolić eskütételével, s rosszabb kiindulópontot kíván teremteni az új államfő mandátumának a megkezdéséhez. Mint mondta, ezzel az üzenettel azt kívánják az új kormány és államfő tudtára adni, hogy azzal a Koszovóval kell elkezdeniük foglalkozni, ahol időközben nagyban megváltozott a helyzet. A kérdés csupán az, tette hozzá Simić, hogy a szerb vezetés valóban képes lesz-e megbirkózni a rá váró feladattal.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás