A május hatodikai választásokon legnagyobb számú mandátumot szerzett Szerb Haladó Párttal egyeztetett hétfőn a kormányalakításról Tomislav Nikolić államfő. Előzőleg kijelentette, hogy a választások első köre után bejelentettek ellenére mára világossá vált, hogy egyelőre még egyik párt sem tudta biztosítani maga köré a kormányalakításhoz nélkülözhetetlen parlamenti többséget, ezért, ahogyan azt korábban beharangozta, megkezdi a pártokkal a konzultációkat.
Hétfőn elsőként a legnagyobb párttal tárgyalt, melynek a küldöttségét Aleksandar Vučić megbízott elnök, Jorgovanka Tabaković elnökségi tag, kormányalakító-jelölt, továbbá Zorana Mihajlović és Nebojša Stefanović tisztségviselők képezték. A találkozón az SZHP koalíciós partnereinek képviselői is jelen voltak: Velimir Ilić, az Új Szerbia, Aleksandar Vulin, a Szocialista Mozgalom elnöke és Milanka Karić, a Szerbia Ereje Mozgalom képviselője.
Az államfővel folytatott eszmecserét követően Aleksandar Vučić kifejtette, hogy az SZSZP-vel kezdenek tárgyalásokat, amiről Nikolićot is értesítették. Vučić meggyőződésének adott hangot, hogy miután Nikolić a többi párttal is tárgyalt, azt a személyt bízza majd meg a kormányalakítással, aki legkevesebb 126 képviselőt tud biztosítani, s egyik párt érdekeit sem fogja védeni. Szerinte kizárólag a szerbiai polgárok érdekeit tartja majd Nikolić szem előtt döntése meghozatalakor. Megismételte korábban már közölt álláspontját, mely szerint egyik kormány sem számít majd legitimnek a legerősebb parlamenti párt nélkül, főleg az elnökválasztás második fordulóját követően, mely, mint mondta, bebizonyította, hogy a polgárok változásokat akarnak. Az SZHP képviselői a hét végéig találkozni fognak Vojislav Koštunicával, a Szerbiai Demokrata Párt elnökével, jelentette be Vučić.
Az államfő egyébként szerdán folytatja a parlamenti pártokkal megkezdett egyeztetéseket. Tomislav Nikolić a Demokrata Párt tisztségviselőivel találkozik majd – tette közzé az elnöki kabinet. A volt pártjával folytatott egyeztetéseket követően az államelnök megismételte, hogy a rendkívül nehéz gazdasági és szociális helyzet miatt mielőbb meg kellene alakítani az új kormányt. Szerinte ennek a kabinetnek mindenekelőtt az új munkahelyek megteremtésével, az üzleti légkör javításával és belföldi meg külföldi befektetők vonzásával kell majd foglalkoznia.
EURÓPA, SZÍNVONAL, REFORMOK
Čedomir Jovanović, a Liberális Demokrata Párt elnöke a Boris Tadićtyal, a DP elnökével folytatott megbeszéléseket követően kijelentette, hogy most a Szerbiai Szocialista Párton sor, hogy eldöntse, európai irányultságú kormány tagja kíván-e lenni, vagy másutt akarja megtalálni a parlamenti többséget. Úgy fogalmazott, hogy ettől függ, gyorsan megszűnik-e a választásokat követően beállt agónia, s pontot tehet-e az ország végre arra a dilemmára, hogy létezik-e egy erős parlamenti többség, mely készen áll sürgősen reagálni az ország előtt álló gondokra. Az LDP álláspontja szerint a következő kormánynak igazolnia kell az állam vitathatatlan európai beállítottságát, javítania kell a polgárok nehéz életkörülményein, határozott lépéseket kell tennie a politikai reformok és az intézmények kiépítése terén, mindent el kell követnie a polgári szabadságjogok szavatolásáért és a piacgazdaság alapjainak lefektetéséért. A következő kormánynak ki kell rángatnia az országot az elszigeteltségből – fogalmazott Jovanović. Mint mondta, a kormánynak hatékonyabbnak kell lennie az európai integráció terén, készen kell állnia az igazság közlésére, s stabilizálnia kell a régióbeli viszonyokat is. Nincs szükség egy olyan államvezetésre, amelyik meg akar szökni a problémák elől – állapította meg az LDP vezetője.
A DEMOKRATÁKÉ AZ ELSŐBBSÉG
Az SZSZP a demokratákkal folytatja a tárgyalásokat a kormányalakításról, sőt, már az LDP-vel is beszélt erről a témáról – nyilatkozta hétfőn Ivica Dačić pártelnök. Elismerte ugyanakkor, hogy a haladók felkérése is megérkezett a párthoz. Nem fognak tárgyalni azonban az SZHP-vel mindaddig, amíg a demokratákkal egyezkednek – ígérte Dačić. Mint mondta, nem lehet egyszerre két párttal tárgyalni, előbb a demokratákkal megkezdett egyeztetéseket kívánják folytatni. Közölte, hogy két fontos kérdésre kell még választ találniuk, az egyik a parlamenti többség kialakításának a kérdése, a másik pedig a leendő kormány programja, azon belül is elsősorban a program szociális mozzanatai. Megerősítette, hogy a jelen pillanatban még nem létezik egy 126 képviselőből álló szilárd parlamenti többség.
A szocialisták készek minden párttal együttműködni, elnökük szerint azonban figyelembe kell venni azt is, hogy milyen politikája lenne egy leendő kormánynak, s hogy milyen kihatással lenne egy-egy párt jelenléte. Dačić szerint a mostani körülmények semmiben sem különböznek a választások előtti körülményektől: a problémák nem változtak. Szerinte az új kormánynak határozottnak és hatékonynak kell lennie, s meg kell találnia a megfelelő egyensúlyt az Európa-párti és a szerbpárti beállítottság között.
LDP VAGY SZDP?
A Čedomir Jovanovićtyal, az LDP elnökével folytatott megbeszélésről annyit mondott, hogy megkísérelték közelebb hozni egymáshoz azokat az álláspontokat, amelyek az állami- és nem a pártpolitika részét képezik. Dačić úgy fogalmazott, most ismét két tűz között áll, s emlékeztetett a választások eredményére, mely egyik fél számára sem teszi lehetővé, hogy a szocialisták nélkül alakítson kormányt, velük sincs azonban meg a parlamenti többség, ahhoz egy harmadik partnerre is szükség van. A DP esetében e harmadik partner vagy az LDP, vagy a Szerbiai Egyesült Régiók, az SZHP esetében pedig a Szerbiai Demokrata Párt lenne – közölte.
Ivica Dačić megismételte: a szocialisták által vezetett koalíció nem léphet be egy olyan kormányba, amelyik a boszniai Szerb Köztársaságot népirtásra alapozott entitásnak nevezi, vagy amelyik hajlandó lenne lemondani Koszovóról – utalva az LDP-nek tulajdonított álláspontokra. Ugyanakkor, tette hozzá, egy olyan kormány tagjai sem lehetnek, amelyik nem lenne hajlandó tárgyalni Európával – utalva az SZDP álláspontjára. Arra a kérdésre válaszolva, hogy mi a véleménye Milorad Dodiknak, a boszniai Szerb Köztársaság elnökének arról az álláspontjáról, mely szerint nem működne együtt egy az LDP-t is magában foglaló kormánnyal, Dačić elmondta, ez Jovanović korábban kifejtett álláspontjának köszönhető, s hogy maga viszont „Dodik nélkül is jól tudja, mit kell tennie”.
A szocialisták első embere szerint nem ért a politikához az, aki azt hiszi, napok kérdése az új kormány megalakítása. Mint mondta, inkább hetekről, vagy hónapokról lehet beszélni.
Európai irányban
A parlamenti többség kialakításáról volt szó hétfőn Jovan Krkobabićnak, a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártja elnökének és Mary Warlicknak, az Egyesült Államok belgrádi nagykövetének a találkozóján is. A kormányalelnök kabinetje által kiadott közlemény szerint megvitatták a választások utáni szerbiai politikai helyzetet, kitértek a szociális és regionális kérdésekre is. Egyetértettek abban, hogy az ország számára rendkívül fontos az európai út folytatása.