2024. november 23., szombat

Egyre több a szegény

A középosztály sokkal veszélyeztetettebb mint a gazdasági válság előtt

A keresetek csökkenése, a munkanélküliség növekedése és a külföldön munkát vállaló honfitársak itt rekedt családtagjaiknak küldött pénzek további apadása, mind arra utal, egyre nehezebb a mindennapi megélhetés. A hétköznapi ember a luxuscikkekről már rég lemondott, és egy ideje az élelmiszeren és a gyógyszereken is takarékoskodik. A Világbank elemzőinek becslése szerint idén nem várható semmi javulás. Lelassult gazdasági növekedés következik, amely következtében az országban és az egész régióban a legnagyobb mértékű munkanélküliséget jegyzik majd.

A keresetek és a munkaórák csökkenése, valamint a cégek bezárása közvetlen hatással van a szegénység kialakulására, magyarázza Željko Bogetić, a Világbank nyugat-balkáni vezető közgazdásza. A középosztály sokkal veszélyezettebb mint a gazdasági válság előtt, a jövedelmek nem fejlődnek. A Világbank Délkelet-Európára vonatkozó rendszeres jelentése rámutat, hogy a második leggyakoribb szegénységet kiváltó ok Szerbiában az átutalások csökkenése. A külföldről áramló átutalások már hosszú ideje jelentős bevételt jelentenek a hazai háztartások számára. Az eurózóna országaiban uralkodó nehéz helyzet miatt azonban ezek a pénzforrások is apadnak. A Szerb Nemzeti Bank hivatalos adatai szerint 2011-ben 4,05 milliárd dollárra rúgtak az átutalások, ami több mint az összes közvetlen külföldi beruházás értéke. Két évvel korábban az átutalás dollárban kifejezett értéke 516 millióval volt több, mint tavaly.

Az ország közfogyasztása nem növekedhet a végtelenségig. A költségvetés hiányának növekedését le kell állítani, akárcsak a hiány fedezése miatti eladósodást, mondta Lazar Šestović, a Világbank szerbiai közgazdásza. Minden egyes nap sokba kerül az országnak, ezért minél előbb meg kell hozni az intézkedéseket a költségvetési konszolidáció érdekében.

A bejelentett gazdasági intézkedéseket, amelyekre az új kormány kényszerül, hogy megakadályozza az államadósság válságának elmélyülését, minden egyes polgárnak egy újabb csapás lesz a pénztárcájára. Itt fontos szerepe van a szociális védelmi rendszernek, melynek feladata, hogy a legszegényebb rétegeket megvédje a reformok hatásaitól. A szegények szociális segélyeire szánt összegek nagyon alacsonyak Szerbiában, állítják a Világbank munkatársai. Nagyon kevés rászorulóhoz jut el a segítség, miközben egyre többen igénylik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás