2024. november 25., hétfő

Tíz perc alatt megbeszélték

Tomislav Nikolić a demokratákkal tárgyalt a kormányalakításról – Boris Tadić: Az SZSZP-nek és az LDP-nek önállóan kell kompromisszumot kötniük
(Fotó: Beta) A kormányalakítási konzultációk második állomásaként a Demokrata Párt vezetőségét fogadta szerdán Tomislav Nikolić államfő. A megbeszélésen Boris Tadić pártelnök, Dragan Đilas elnökhelyettes, Dragan Šutanovac, Bojan Pajtić, Dušan Petrović és Jelena Trivan alelnökök, továbbá Rasim Ljaljić, a Szerbiai Szociáldemokrata Párt vezetője vett részt. A másik koalíciós partner, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga képviselői nem vettek részt az egyeztetésen, mert, mint jelezték, a listavezető Demokrata Pártnak teljes felhatalmazása van az elnökkel folytatott tárgyalások lefolytatására.

Mint ismeretes, hétfőn a legtöbb képviselői mandátumot szerzett Szerb Haladó Párttal tárgyalt az új államfő. A mindössze tízperces szerdai találkozót követően Boris Tadić, a DP elnöke arról számolt be az újságíróknak, hogy tájékoztatta az elnököt: meglehetősen közel áll a pártja köré szerveződött koalíció a parlamenti többség eléréséhez. Kifejtette, hogy csak a haladókkal és a Szerbiai Demokrata Párttal nem folytatnak tárgyalásokat, s tud róla, hogy a Szerb Haladó Párt is próbálkozik a kormányalakításhoz szükséges többség megteremtésével. Nem kívánt belebocsátkozni abba, melyik pártok alkothatják majd az új kormányt. Azt mondta, a legfontosabb most az, hogy megegyezés szülessen az ország gazdasági stabilitásának eléréséhez szükséges intézkedésekről, egy szigorúbb fiskális rendszer létrehozásáról, a befektetések hazánkba vonzásának a módjáról, a koszovói kérdés megoldásáról és az európai út folytatásáról.

– Ezek azok a kérdések, amelyek mentén mi ki szeretnénk alakítani a parlamenti többséget. Éppen emiatt az egyeztetéseink sem arról folynak, kik fogják a leendő kormányt alkotni, hanem arról, kik hajlandók támogatni egy megfelelő gazdaságpolitikát – jelentette ki Tadić, s közölte, hogy az eddigiekben nem volt szó a kormányfunkciók elosztásáról.

EGYSÉGES KORMÁNYT

Arra a kérdésre válaszolva, hogy hogyan fogja egyeztetni saját álláspontját a Liberális Demokrata Párt Koszovóval kapcsolatos álláspontjával, Tadić kifejtette: lehetetlen, hogy egy olyan kormány alakuljon meg, amelyiken belül eltérőek a Koszovó-politikával kapcsolatos nézetek. Nem lehet az új kormány tagja az, aki nem ért egyet ezzel az alapelvvel – hangsúlyozta a DP elnöke.

Milorad Dodiknak, a boszniai Szerb Köztársaság elnökének arra a kijelentésére reagálva, mely szerint nem szívesen látná az LDP-t a leendő szerb kormányban, Tadić közölte, erről a kérdésről nem tárgyalt Dodikkal, akinek mellesleg nincs is hatásköre a szerbiai kormány létrehozását illetően.

– Dodiknak jogában áll véleményt nyilvánítania minden olyan kérdéssel kapcsolatban, amely a boszniai Szerb Köztársaság jövőjére vonatkozik. Ami a Dodik és Čedomir Jovanović közötti kommunikációt illeti, úgy vélem, az sem célszerűnek, sem hasznosnak nem nevezhető, s kilépett a politikai dialógus kereteiből, személyes keretek közé került – állapította meg Tadić.

Arra is emlékeztetett, hogy maga sem értett egyet Jovanović Koszovóval és a boszniai Szerb Köztársasággal kapcsolatos nézeteivel, ám, mint mondta, amikor konkrét megoldásokat kell találni az ország gondjaira, akkor teljesen felesleges személyes elemeket keverni a politikába. Elmondta: Jovanović biztosította őt afelől, hogy politikai tevékenységével semmiképp sem fogja megkérdőjelezni a boszniai entitás integritását vagy a daytoni békeszerződést. Mint mondta, elképzelhetetlenek tartja, hogy Szerbiában egy olyan kormány jöjjön létre, mely megkérdőjelezné az említetteket.

TADIĆ NEM KÖZVETÍT

A Szerbiai Szocialista Párttal folytatott megbeszélésekkel kapcsolatban Boris Tadić kijelentette, hogy továbbra is érvényben van a korábban kötött megállapodás a kormánykoalíció létrehozásáról, a részletekbe menő tárgyalásokat pedig a következő napokban folytatják ezzel a párttal.

– Nem foglalkozom azzal, hogy közelebb hozzak egymáshoz más pártokat. Hogy lehetséges-e a kompromisszum az SZSZP és az LDP között? A politikában a kompromisszumkötés és a fenntartható megoldások keresése minden szereplő feladata – válaszolta Tadić az újságírók azon kérdésére, hogy hozzájárult-e a két párt álláspontjainak a közelítéséhez.

Fontosnak nevezte, hogy minden politikai párt világosan állást foglaljon nem kizárólag a boszniai Szerb Köztársasággal, hanem a monetáris és fiskális politikával, a Nemzetközi Valutaalappal folytatandó tárgyalásokkal és egyéb lényeges állami kérdésekkel kapcsolatban is. Bejelentette, hogy megbeszéléseket folytat a Pénzügyi Tanács képviselőivel is, s emlékeztetett arra, hogy korábban már tárgyalt a pénzügyminisztérium illetékeseivel.

A Nikolićtyal folytatott megbeszéléseket követően a DP tisztségviselői az SZSZP képviselőivel is tárgyaltak. A B92-nek adott nyilatkozatában Dušan Elezović, a DP vajdasági bizottságának elnöke kijelentette, hogy pártja hamarosan meg fog egyezni a parlamenti többség kialakításáról az SZSZP-vel, az LDP-vel, a Vajdasági Magyar Szövetséggel és Sulejman Ugljanin sandžaki Demokratikus Akciópártjával. Ugljanin tegnap jelezte, hogy támogatja a DP körüli koalíciót.

A SZOCIALISTÁKON A SOR

Tomislav Nikolić államelnök a DP vezetőségével folytatott eszmecserén megismételte, hogy az országnak nagy szüksége lenne a kormány mielőbbi megalakítására, elsősorban azok miatt a gazdasági nehézségek miatt, melyek az év végéig várnak az államra.

– A releváns politikai erőknek felelősségteljes magatartásról kéne tanúbizonyságot tenniük, s a polgárok miatt nem lenne szabad megengedniük, hogy a pártérdekek kerekedjenek felül, s ennek a nép és az ország igya meg a levét – fejtette ki az államfő.

Nikolić hétfőn folytatja a parlamenti pártokkal megkezdett kormányalakítási egyeztetéseket, akkor a Szerbiai Szocialista Párt, a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártjának és az Egységes Szerbiának a képviselőivel találkozik majd.




Elálltak az olasz befektetők

Két olaszországi társaság, a Danieli Corporation és a Baldieri is bejelentette szerdán, hogy egy későbbi időszakra halasztják a szerbiai beruházásukat, melyek az előzetes információk szerint egymilliárd eurónál is nagyobb összeget hoztak volna az országba. A külföldiek azt mondták, a jövőbeli döntésük attól függ, mikor és milyen összetételű kormány alakul.

Boris Tadić, a Demokrata Párt elnöke sajnálattal vette a hírt, és megjegyezte, ezek nagyon rossz jelzések az ország jövőjére nézve, s mindenképp az elnökválasztás egyik fejleményének tekinthetők. Mint mondta, a külföldi beruházók távolból figyelik a hazai fejleményeket, és az új kormány összetételétől, elkötelezettségétől és irányelveitől függ, hogy érdemesnek tartják-e pénzüket Szerbiában beruházni. Bejelentette, hogy a napokban tárgyalni fog a Danieli igazgatójával.

A Danieli világviszonylatban a harmadik legnagyobb olyan cég, amely felszereléseket gyárt az acélipari vállalatoknak. Március végén a szerb kormánnyal szándéknyilatkozatot írt alá a šabaci vasművekben való beruházásról mintegy 500 millió euró értékben. Az előkészületek, és az új vállalati részleg felépítése két évet vett volna igénybe, a termelés beindítását 2014-re tervezték. Mintegy ezer személyt állítottak volna munkába, évi acélgyártásukat 750 000 tonnára tervezték.

A szerbiai kormányalakítás körüli huzavonák alatt a cég vezetősége nem ült ölbe tett kézzel. A hírügynökségi értesülések szerint tegnap már a szerződést is aláírták a horvátországi, sisaki vasművek megvételéről.

A Szerb Haladó Pártnál a demokraták alkalmatlanságával magyarázták a befektetések lemondását, s hazugságnak nevezték Tadić azon kijelentését, hogy azok az elnökválasztás eredménye miatt maradnak el. A párt szerint a DP soha semmit sem tett a beruházásokért, ezért döntött a Danieli inkább Horvátország mellett. Az SZHP mindent meg fog tenni, hogy mégis létrejöjjön a tervezett olasz befektetés – áll a párt közleményében. (kz, v.ár)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás