2024. november 25., hétfő

A haladók is győzködik Dačićot

Aleksandar Vučić szerint a szocialisták vezetőjének el kéne fogadnia szavazói üzenetét – Az LDP újonnan meghozott platformjában foglalkozik a párt Koszovóval és a boszniai Szerb Köztársaságg

Aleksandar Vučić, a Szerb Haladó Párt megbízott elnöke csütörtökön bejelentette, hogy még az esti órákban, vagy legkésőbb a pénteki nap folyamán beszélni fognak a Szerbiai Szocialista Párt tisztségviselőivel a leendő szerb kormány megalakításáról. Hangsúlyozta, hogy a szocialistákkal folytatandó eszmecseréket nem nevezheti tárgyalásoknak mindaddig, amíg ez a párt nem áll el a Demokrata Párttal alakítandó kormány létrehozásának szándékától. A csütörtökön megtartott sajtótájékoztatón Vučić kifejtette: amennyiben az SZSZP bejelentené a demokratákkal folytatott tárgyalások megszakítását, az SZHP öt napon belül értesítené Tomislav Nikolić államfőt arról, hogy rendelkezik a kormányalakításhoz szükséges parlamenti többséggel. Arra a kérdésre, hogy melyik párt szerepelne harmadikként ebben a kormánykoalícióban, Vučić csupán annyit válaszolt: „Ne aggódjanak!”

Az újságírók azt is megkérdezték, hogy a haladók tárgyaltak-e esetleg a Szerbiai Egyesült Régiókkal a kormányalakításról. Vučić közölte, hogy az eddigiekben nem beszélt Mlađan Dinkićtyel, de, mint azt hozzátette, „nem fut el a tárgyalások elől”.

– Az új kormány nagyon gyorsan megalakulhat, méghozzá jelentős parlamenti többséggel, amennyiben Ivica Dačić, az SZSZP vezetője elfogadja, amit szavazói az elnökválasztás második fordulójában üzentek neki – húzta alá Vučić.

Mint mondta, az eddigiekben nem beszéltek funkciókról a szocialistákkal. Megismételte, hogy a haladók nélkül megalakított egyik kormány sem számíthat legitimnek, s ha legális úton mégis egy ilyen nem legitim többség alakulna ki, akkor az ellen a haladók demokratikus eszközökkel harcolni fognak a képviselőházban.

Egyet értett azzal, hogy jó lenne, ha minél előbb megalakítanák az új kormányt, véleményének adott viszont hangot, hogy ez nem történhet meg mindössze három nap alatt, ahogyan azt egyesek beharangozták. Mint mondta, már május hatodikán is beszéltek (a demokraták és a szocialisták) a többségről, s az a mai napig sem alakult ki.

KÜLÖNLEGES FELTÉTELEK

Az SZHP megbízott elnöke a sajtótájékoztatón kitért az olasz Danieli által tervbe vett befektetés elhalasztásának ügyére is, melynek kapcsán Boris Tadić, a Demokrata Párt elnöke azt nyilatkozta tegnapelőtt, hogy az Tomislav Nikolić államfővé választásának egyik negatív következménye. Vučić szerint a beruházást éppen a demokraták által támasztott különleges feltételek lehetetlenítették el.

– Hamarosan bemutatjuk a nyilvánosságnak, milyen adatok birtokába jutottunk, milyen előfeltételeket támasztott a DP, s miért érte meg jobban a gyárnak, hogy végül Horvátországba, Sisakba fektessen be, s ne a szerbiai Šabacba. A DP egyes politikusainak ugyanis külön feltételei voltak – jelentette ki a párt vezetője.

Hozzátette: már beszélt ez ügyben Armando Varicióval, Olaszország szerbiai nagykövetével, akinek az engedélyére vár, mielőtt még a nyilvánosság elé tárná ennek a beszélgetésnek a részleteit. Vučić részletesebb indoklást tervez kérni a Danieli cégtől is a befektetés lemondása miatt. Tadić kijelentését szemenszedett hazugságnak nevezte, s közölte, az adatok feltárásakor ki fog derülni, „milyen hazugok a demokraták”.

A befektetések tematikájánál maradva Aleksandar Vučić arra is ígéretet tett, hogy július vagy legkésőbb a nyár végéig ismeretessé válnak majd azok a beruházások is, amelyeket Tomislav Nikolić államfő biztosított Szerbia számára.

A NAGYOK DOLGA

Verica Kalanović, a Szerbiai Egyesült Régiók elnökségi tagja tegnapi nyilatkozatában azt közölte, hogy a párt egyelőre még senkivel sem folytatott hivatalos tárgyalásokat a kormányalakításról, de nemhivatalos beszélgetéseik már voltak. Mint mondta, nem gondolkodik az SZHP-vel közösen alkotott kormány lehetőségéről, mivel jelenleg a DP próbálkozik a parlamenti többség kialakításával.

Úgy fogalmazott, hogy a polgárok a nagy pártokat bízták meg a kormányalakítással, így ezek feladatának számít a többség biztosítása. Közölte, hogy minden egyes felkérésnek eleget fognak tenni, de a kormányban vállalt esetleges szerep helyett sokkal inkább a párt programcéljainak a megvalósításán gondolkodnak jelenleg.

A TÁRSADALOM VÁLASZA

A Liberális Demokrata Párt mindeközben meghatározta azt a platformot, melyre a párt a kormányalakításról szóló tárgyalásait fogja alapozni, s amely a Koszovóval és a boszniai Szerb Köztársasággal kapcsolatos álláspontokat is tartalmazza.

– Az LDP azzal a szándékkal folytatja majd a kormányalakításról szóló megbeszéléseket, hogy azok eredményeként egy olyan reformkormány jöhessen létre, mely gyorsan eloszlathatja az ország irányultsága kapcsán felmerült aggályokat Tomislav Nikolić megválasztása és első kijelentései után – áll a Čedomir Jovanović pártelnök által aláírt közleményben, melyet az LDP elnökségi ülését követően adott ki a párt.

Az LDP-nek az a véleménye, hogy amennyiben a Koszovó függetlenségének elismerését tartalmazó követelményt támasztják Szerbia elé a jövőben, akkor az egész társadalomnak részt kell vennie a válasz megadásában. A párt síkra száll a Koszovó-politika megváltoztatásáért, a koszovói normális életfeltételek folyamatos akadályozásán alapuló politikának a módosításáért. A politikai platform fontosnak tartja, hogy megfelelő dialógus alakuljon ki Belgrád és Prishtina között a gyakorlati kérdéseket illetően is. Követelik a már megszületett egyezmények haladéktalan alkalmazását, s a kapcsolatok fejlesztését az európai integrációk keretein belül.

– Jelen pillanatban senki sem követeli Szerbiától Koszovó függetlenségének az elismerését. Ha ez a későbbiekben bekövetkezik, a választ nem a kormánynak vagy egy pártnak kell megadnia, hanem a társadalom egészének. Ebben az esetben az LDP világosan állást foglal majd, tekintetbe véve Szerbia érdekeit, Koszovó jelentőségét, a koszovói szerbek érdekeit, de az albánokét is, akiktől e koszovói szerbek élete nagy mértékben függ – fejtette ki Jovanović.

Úgy fogalmazott, hogy a párt nem változtatott a koszovói függetlenséggel kapcsolatos álláspontján annak kikiáltása óta, mely, véleménye szerint, semmi jót sem hozott a Belgrád és Prishtina közötti egyébként is mélyen sebzett kapcsolatoknak, ugyanakkor a koszovói életkörülmények rendeződését gátló belgrádi politika sem javított a helyzeten.

Az LDP megállapította, hogy a Bosznia-Hercegovinában, a boszniai Szerb Köztársaságban élő szerbek jövőjét semmiképp sem szabad az elkövetett bűntettek tagadására, vagy a nemzetközi bíróságok által kimondott ítéletek és definíciók relativizálására építeni. A bosnyák és a szerb entitás közötti kapcsolatok javítását sürgetik, s elvetik azt a tézist, mely szerint azok egymás ellen irányulnak, vagy a boszniai Szerb Köztársaság fennmaradását veszélyeztetik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás