2024. november 25., hétfő

„Hosszú ideig leszek elnök”

Tomislav Nikolić az álláspontjairól és megbízatásának első napjairól nyilatkozott

Szerbia eleget tett minden olyan uniós előfeltételnek, melyet a csatlakozási tárgyalások őszi elindításáért kellett teljesítenie – jelentette ki pénteken Tomislav Nikolić államfő. A június 14-i hivatalos brüsszeli látogatása során Nikolić világos választ vár az Európai Unió képviselőitől arra a kérdésre, hogy vannak-e további olyan feltételek, melyek elhalaszthatják a szóban forgó tárgyalások megkezdését.





Tomislav Nikolić: A Srebrenicával kapcsolatos álláspontom teljesen világos (Fotó: Ótos András)

– Brüsszelben végre meg akarom tudni azt, amit soha senki még Szerbiában nem tudhatott meg: az ország európai útja Koszovó függetlenségének az elismeréséhez van-e kötve? A tagjelölti státust elnyertük, s joggal várjuk most a csatlakozási tárgyalások őszi megnyitását – közölte az államfő a Tanjug hírügynökségnek adott interjújában.

Mint mondta, az EU által felvetett minden olyan kérdésben kész maximális segítséget nyújtani a leendő kormánynak, amely még megoldásra vár, beleértve a korrupcióra, szervezett bűnözésre és az igazságügyi reformokra vonatkozó kifogásokat is. Brüsszeli látogatása során őszinte, nyitott beszélgetéseket vár, hisz – tette hozzá – tőle is őszinte válaszokat várnak az EU tisztségviselői.

SREBRENICA ÉS VUKOVAR

Az EU adminisztratív központjában biztosan rá fognak kérdezni Nikolić Srebrenicával kapcsolatos álláspontjára is. Az elnök szerint azonban e kérdés kapcsán nincsenek dilemmái.

– A Srebrenicával kapcsolatos álláspontom teljesen világos. Azon a helyen borzasztó bűntettet követtek el annak a nemzetnek a tagjai, melyhez jómagam is tartozom, s ezt én soha sem fogom jóváhagyni. Azon túl sem vagyok azonban kész elmenni, amit a köztársasági képviselőház e kérdésben megállapított – hangsúlyozta Nikolić, utalva arra a deklarációra, amelyik elítéli a srebrenicai történéseket, de nem tesz említést népirtásról.

Kifejtette, hogy undorodik minden egyes bűntettől, s elítéli valamennyit. Mint mondta, amennyiben a képviselőház egy új összetétele változtatna ennek a deklarációnak a megfogalmazásán, úgy azt is tiszteletben tartaná.

A Vukovarról tett korábbi kijelentése kapcsán közölte, hogy azt kiragadták a szövegkörnyezetből, s ekképp másféle jelentést tulajdonítottak neki. Közölte, hogy a félreértést nagyobbrészt sikerült már elhárítania a Horvátország szerbiai nagykövetével folytatott megbeszélésen. A kampányai során a lakosság összetételének, s nem a városok elhelyezkedésének tekintetében fogalmazott úgy, hogy Knin és Vukovar szerb városok voltak – magyarázta az államfő. Horvátországra az ENSZ által elismert határok között tekintünk – tette hozzá.

NEM KÉRIK KOSZOVÓ ELISMERÉSÉT

Nikolić úgy értékelte, hogy elnöki megbízatásának első 15 napja során bizonyította: nem kíván ellentéteket sem az országon belül, sem azon kívül, a régióbeli kapcsolatokban. A régióban, szerinte, elsősorban a nemzeteknek kellene együttműködniük egymással, nem csupán az elnököknek, ahogyan az az eddigiekben folyt, s melynek alapján a kapcsolatok jó minőségéről lehetett hallani. Minden külföldi meghívásnak eleget fog tenni, közölte, s elégedettségének adott hangot annak kapcsán, hogy hétfői beiktatására a meghívott államfők többsége el fog jönni. Úgy fogalmazott, hogy Ivo Josipović horvát elnöknek minden bizonnyal „korábban elfogadott kötelezettségei vannak”, de a két ország tartja egymással a kapcsolatokat.

A koszovói kérdés kapcsán azt mondta, nem hiszi, hogy az EU valaha is közvetlenül a tartomány elismerését fogja kérni Szerbiától. Nikolić szerint a probléma megoldásában minden polgárnak részt kell vennie, a politikai pártok konszenzusa révén. Az államfő közölte, hogy amennyiben az új kormány nem határoz meg egy a koszovói kérdés megoldására vonatkozó tervet, úgy ezt a lépést maga fogja megtenni. Boris Tadić volt államelnök négypontos tervét homályosnak nevezte, mert nem pontosította, Szerbiával vagy a független Koszovóval szemben kapnának-e autonómiát az észak-koszovói szerbek, esetleg egy harmadik, speciális státusról lenne-e szó.

Az elnök szerint a Prishtinával folytatott párbeszédnek magasabb szinten kellene zajlania a jövőben, mert nem dönthet a tartomány státusáról egy egyszerű megbízott, a kormányfőnek kell e kérdésben képviselnie az országot.

VAN IDŐNK

A múltjával kapcsolatos hírek kapcsán annak a véleményének adott hangot, hogy egyes médiumok még mindig a kampányban érzik magukat, de ez őt nem zavarja, van ideje, mivel nagyon sokáig el fogja látni az államfői feladatokat Szerbiában.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás