A beiktatás – Štefan Füle uniós bővítési biztos, Dragica Nikolić és Tomislav Nikolić (Fotók: Ótos András)
Szerb és uniós zászlók díszítették hétfőn a belgrádi hidakat – belföldi és külföldi állami tisztségviselőknek, diplomatáknak, politikai pártok képviselőinek és közéleti személyiségeknek a jelenlétében ugyanis lezajlott Tomislav Nikolić államfő ünnepélyes beiktatása. A protokollnak megfelelően az elnöki palotában megtartott fogadás elején Nikolić vendégeinek hosszas gratulációit fogadta. A Szerb Radikális Párt tisztségviselőin kívül minden hazai párt vezetője, továbbá a nagykövetségek képviselői, sportolók, művészek kívántak sikeres elnöki éveket az újonnan megválasztott államfőnek. A régió vezetői közül Filip Vujanović montenegrói elnök és Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke jelentek meg az ünnepségen. Az Európai Uniót Štefan Füle bővítési biztos képviselte.
A beiktatás ünnepélyes része a Bože pravde himnusszal indult, majd az Európai Unió himnusza, az Örömóda is elhangzott. Elsőként Štefan Füle szólt az egybegyűltekhez – Szerbia integrációs lehetőségeiről beszélt. Elsősorban a csatlakozási folyamat folytatására biztatta az államvezetést, emlékeztetett arra, hogy Szerbia jelenleg tagjelölti státussal rendelkezik, s véleményének adott hangot, hogy az intézményeknek minél előbb, halasztás nélkül, munkához kell látniuk az integrációs folyamat folytatása érdekében. Ez a polgárok elvárása is – tette hozzá. Az Európai Unió, mint mondta, támogatni fogja az új kormányt az Európához való közeledés érdekében elkövetett intézkedéseiben, s abbeli reményét fejezte ki, hogy minél gyorsabban megalakulhat az új kabinet.
VILÁGOS ÜZENET KELL
Az államelnök politikájáról szólva az uniós bővítési biztos elmondta, sokat elárul az a tény, hogy Nikolić első hivatalos útja Brüsszelbe vezet, szerinte ugyanis ez megjelöli az elnök prioritásait is. Közölte, hogy Szerbiának folytatnia kell a megkezdett reformokat, mert ezek a további fejlődést és a külföldi beruházások vonzását is jelentik. Emlékeztetett, hogy Horvátország rövidesen az unió tagállamává válik, Montenegró pedig e hónapban megkezdheti a csatlakozási tárgyalásokat. A regionális együttműködés folytatása egyben azt is jelenti, hogy Szerbia tovább lép az unió felé vezető úton – fejtette ki Štefan Füle. Az elmondottakkal kapcsolatban – húzta alá – Nikolićnak világos üzenetet kell megfogalmaznia a polgárok számára, ezáltal szavatolva Szerbia európai jövőképét. Végezetül személyes támogatásáról is biztosította az államfőt és a kormányt.
„BIZONYÍTANI FOGUNK”
Elnöki beszédének felvezetésében Tomislav Nikolić arra tett ígéretet, hogy idejét, erejét, tudását, Szerbia fejlődésének és a polgárok boldogulásának fogja szentelni.
– Ezzel tartozom a polgároknak, akik ma igen nehéz körülmények között élnek, s gyakran egyik napról a másikra tudják előteremteni a megélhetéshez szükséges eszközeiket. Nem látnak világos perspektívát saját maguk vagy gyermekeik számára, s mindenekelőtt azt várják el tőlem és a leendő kormánytól, hogy a Szerbiában uralkodó helyzeten gyorsan változtassunk – állapította meg.
Hozzátette, hogy éppen ezért minden egyes külföldi tisztségviselővel folytatott beszélgetését arra is fogja használni, hogy minél több befektetést szerezzen az országnak.
– Az átfogó reformokat saját magunkon fogjuk alkalmazni elsőként. Dolgoznunk kell, de takarékoskodnunk is. Arra fogok törekedni, hogy az elnöki kabinet költségeit – annak ellenére, hogy azok nem számítanak túl magasnak – minél alacsonyabbra faragjam. Ezáltal ugyanis lényegesen csökkenhetjük a gazdaságra gyakorolt nyomást, s levehetjük a polgárok válláról is a rá nehezedő terheket.
Az elnök kifejtette, hogy nehéz idők előtt állunk, de ennek ellenére az ország bizonyítani fogja, hogy van megoldás a problémákra.
– Együtt kívánok működni a leendő kormánnyal, ugyanakkor dicsérni és kritizálni is fogom azt, attól függően, hogy miként végzi a munkáját. Elvárom a kormánytól, de magam is mindent megteszek majd annak érdekében, hogy a szervezett bűnözéssel és a korrupcióval leszámoljunk. Nem nyugszom meg mindaddig, amíg nem találják meg a felelős személyeket a rosszul elvégzett privatizációk és csalások ügyében – fogalmazott Nikolić.
BÉKE ÉS STABILITÁS
Kijelentette, hogy a világban mindenütt baráti kapcsolatok kialakítására fog törekedni, mert Szerbiának „nem áll jogában ellenségeket gyűjteni”. Az európai utat a jövő útjának, a gazdasági fejlődés megvalósulási lehetőségének nevezte.
– A régióban a béke, a stabilitás és az együttműködés politikájára törekszem majd. Szerbia és minden egyes gyermeke a jövőbe tekint. Ezért nem fogom megengedni, hogy a múltban történt eseményekkel kapcsolatos különböző nézetek rossz fényt vessenek közös jövőnkre. Minden különbséget és problémát békés, demokratikus eszközökkel, dialógus útján fogunk rendezni – hangsúlyozta beszéde zárórészében az új elnök.
Nikolić végül megköszönte Boris Tadić korábbi elnöknek a tisztsége alatt tett erőfeszítéseit, mely tisztséget, mint mondta, egy igen nehéz időszak jellemzett. Reményét fejezte ki, hogy az őt követő szerbiai elnöknek már nem lesz majd olyan nehéz dolga, mint amilyen kettejüknek volt.