2024. november 25., hétfő

Vajdaság neuralgikus pontja

Jovo Bakić: A politikai elit felelőssége megmagyarázni, hogy más jogai miatt nem veszítünk semmit

Az etnikai elnyomottság érzése egyformán meghatározó jellegű a temerini szerb és a magyar közösségen belül is (Fotó: Ótos András)

A Vladimir Ilić és Miroslav Keveždi által elkészített Temerin – Vajdaság jelene vagy jövője címet viselő tanulmány arra próbál rámutatni, hogy a 28 ezer lakossal rendelkező dél-bácskai településen megfigyelhető nemzetek közötti feszültség jelzésértékkel bír, vagy ahogyan azt a szerzők megfogalmazzák, „lakmusza” a Vajdaság vagy a társadalom egészében uralkodó helyzetnek a különféle közösségek között.

A helybéli szerbek között igen elterjedtnek számít a sovinizmus, melynek egyik jele az is, hogy a megkérdezettek csaknem felének az a véleménye: túl sok joggal rendelkeznek hazánkban a nemzeti kisebbségek. A Civil Társadalom-fejlesztési Központ (CRCD) által április folyamán elvégzett kutatás bebizonyította, hogy a helybeli szerbek nagy része nem titkolt nacionalista nézeteket vall, de azt is megállapították, hogy a magyar megkérdezettek őszintesége a válaszadások során megkérdőjelezhető volt. A szerbek hat százalékát zavarja az, hogy a magyarok anyanyelvükön beszélnek, s a magyarok kilenc százaléka vélekedik úgy, hogy a helyi szerbek kiváltságos helyzetben vannak a más nemzetiségűekhez képest. A civil szervezet képviselői szerint a két etnikum közötti feszültség kialakulásában minden bizonnyal nagy jelentőségük volt a történelmi körülményeknek, de a jelen lévő kisebb szélsőjobboldali szervezeteknek is.

A téma kapcsán a Tartományi Képviselőházban megtartott konferencián dr. Jovo Bakić szociológus, a Belgrádi Egyetem Bölcsészettudományi Karának docense a községben kialakult nacionalizmusról tartott előadást. Beszélgetésünk során is ezt a témát, a nacionalizmus okait, következményeit igyekeztünk körüljárni.

A temerini polgárok legnagyobb részének, a szóban forgó kutatás eredményei szerint, eszébe sem jut az, hogy a nemzeti indíttatású incidensek mögött valójában a mindennapokra oly jellemző nacionalizmus áll, inkább az alkohol, esetleg a kábítószer fogyasztásban keresik az okokat. Véleménye szerint milyen mértékben befolyásolja a nacionalizmus a Temerinben történteket?

– Az elvégzett felmérés bizonyította, hogy az etnikai elnyomottság érzése egyformán meghatározó jellegű a temerini szerb és a magyar közösségen belül is. Ez valóban aggodalomra ad okot, ugyanis az olyan helyzetekben, amikor az etnikai elnyomottság „kellőképpen” elterjed, akkor voltaképp megfelelő légkört teremt a szélsőjobboldali erők megjelenéséhez, erősödéséhez. Hatalmas gondot jelentene a község jövőjére nézve, ha ezeknek a szélsőséges erőknek sikerülne nagy mértékben elvegyülniük az egyik és másik etnikumon belül.

Egyetért-e azokkal a megállapításokkal, melyek szerint Temerin a vajdasági közösségek közötti helyzet egyfajta lakmuszaként is értelmezhető?

– Egyértelmű, hogy a település egy neuralgikus pontja Vajdaságnak. Ez gondot jelent, mert mindig fennáll az efféle konfliktus áttevődésének veszélye is. Úgy lehetne ezt megfogalmazni, hogy abban az esetben, ha Temerinben stabil a helyzet, Vajdaság területén akár jó viszonyokról is beszélhetünk. Ha pedig Temerinben nagyon rosszá válnának ezek a viszonyok, akkor Vajdaságban is destabilizálódna a helyzet az etnikai közösségek között. Ebben az értelemben tekinthető Temerin lakmuszpapírnak, ahogyan arról a szerzők is beszélnek.

Kinek a felelőssége az, hogy jobbá tegye ezeket a viszonyokat, mit kellene tenni a javulás érdekében?

– Mindenekelőtt a politikának, a pártoknak a feladata lenne megoldást keresni. Tudjuk azonban, hogy a szerb és a magyar politikai elit minőségileg igen gyengének számít. Ez a gond Szerbia egészét jellemzi, így nem csoda, ha Vajdaságot és Temerint is befolyásolja. Az a kérdés: hogyan tudnak a pártok a kedélyek csillapítására hatni? Természetesen úgy, hogy „hűteni” fogják a meglévő nacionalizmust, s közös erővel dolgoznak azon, hogy az emberek megszokják: szomszédai egymásnak, s nem csupán egymás mellett, hanem együtt kell folytatniuk az életet. Meg kell tudnunk érteni a másikat, a másik problémáját. Abban a pillanatban, amikor fogékonnyá válunk más gondjai iránt, sokkal tisztábban tudjuk látni, felfogni saját helyzetünket is. Ekkor tudjuk megérteni, hogy tulajdonképpen közösen vagyunk egy rossz helyzetben, melyből kiutat kell találnunk. Nagy a felelőssége az intellektuális rétegnek. A többségi és a kisebbségi közösség értelmiségének is fogékonynak kell lennie a nemzeti jellegű kérdések iránt. Egyfelől ugyanis teljesen legitim a nemzeti identitás erősítésén dolgozni, nincs ebben semmi rossz sem, de az már rossz, amikor az értelmiség nem vesz tudomást arról vagy nem látja azokat a negatív tendenciákat, melyeket az adott közösség nevében követnek el. Ez már egy nacionalista vaksághoz vezet, mely könnyen befolyásolhatja azokat, akiknek nincs megfelelő képzettségük, műveltségük, s így felelősségérzetük sem.

A mai konferencián említés esett az úgynevezett alkotmányos nacionalizmusról is, arról, hogy az ország alaptörvénye elsőként a szerbség, majd másodsorban a többi nemzet államaként definiálja az országot. Problematikusnak számít-e ez a tény a nemzetek közötti viszonyok tekintetében?

– Fontos kérdésről van szó. Egyezek azokkal a véleményekkel, melyek szerint nem jó, ha az alkotmány a többségi nemzetet emeli ki. Sokkal okosabb megoldás lenne a politika számára is az, ha minden polgárának hazájaként határozná meg az alkotmány Szerbiát. Ennek az államnak ugyanis egyenlő mértékben kéne a szerbek, magyarok, bosnyákok és a többi nemzetiségek államának lennie. Ezzel elkerülhetők lennének az afféle jelenségek is, amikor a vajdasági szerbek túl soknak tartják a kisebbségek jogait. Meg kéne magyarázni, hogy amikor másnak joga van valamire, az nem jelenti azt, hogy neked kevesebb jogod lesz. Aki valamire jogot kap, azt nem más kárára, hanem kizárólag saját helyzetének javítására kapja. A politikusoknak, értelmiségieknek voltaképpen ezt kéne megvilágítaniuk: ha valamennyien egyre több joggal rendelkezünk, akkor mindannyian az ügy nyerteseinek számítunk.
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás