2024. július 17., szerda

Új koszovói feltételek?

A többség cáfolja, hogy Brüsszel újabb követeléseket támasztana Belgráddal szemben, az SZDP parlamenti ülésen vitatná meg a kérdést



Többek között Koszovó belgrádi és Szerbia prishtinai irodájának megnyitása is azon új feltételek közé tartozik, amelyeket az EU támaszt Szerbiával szemben, legalábbis a Politika napilap értesülései szerint. Uniós források és a szerb Koszovó-ügyi miniszter ezt cáfolja, a Szerbiai Demokrata Párt pedig rendkívüli parlamenti ülés összehívását sürgeti a téma megvitatása céljából.

A Politika belgrádi nem hivatalos forrásokra hivatkozva arról írt, hogy Miroslav Lajčak szlovák külügyminiszter, az EU tisztségviselője nemrégiben három új feltételt ismertetett a szerb hatalommal. A Koszovó északi részén lévő szerbiai intézmények megszüntetése mellett, ami nem vonatkozik az iskolákra, egészségházakra és kórházakra, Brüsszel Koszovó belgrádi és Szerbia prishtinai irodáinak megnyitását követeli és a két ország vezetőinek találkozóját, illetve a Kosovska Mitrovicán lévő szerbiai bíróság megszüntetését és önálló koszovói telefonos hívószámok bevezetését.

Borislav Stefanović a szerb kormány tárgyalócsoportjának vezetője szerint a belgrádi és prishtinai delegációk tárgyalásai során soha nem hangzott el irodák nyitására vonatkozó kijelentés.

Ivica Dačić szocialista elnök a hétvégén szintén arról beszélt, hogy Szerbiától megkövetelik egy prishtinai iroda nyitását, és hozzátette, nem hajlandó olyan kormányba belépni, amely ilyesmibe beleegyezik.

Goran Bogdanović Koszovó-ügyi miniszter a témával kapcsolatban elmondta, Szerbia mindaddig nem szünteti meg Koszovón lévő intézményei finanszírozását, amíg a Koszovó északi részének politikai státusáról szóló tárgyalások nem fejeződnek be.

Mint mondta, nem titok, hogy létezik ilyen irányú nyomásgyakorlás a nemzetközi közösség részéről, de ez nem új feltétel, ez már a koszovói függetlenség kikiáltása előtt is létezett.

Prishtinai szerb iroda nyitását azonban sem az EU sem más a nemzetközi közösségből soha nem követelte, ilyen feltétel nem hangzott el – mondta a miniszter.

Hasonlóan nyilatkozott Maja Kocijančić, az EU kül-és biztonságpolitikai főképviselőjének szóvivője is, aki megerősítette, az EU semmilyen új csatlakozási feltételt nem támasztott Szerbiával szemben. Mint mondta, a legfőbb elvárást az Európai Tanács támasztotta, ez pedig a Koszovóval való viszony látható és fenntartható javítása.

Vincent Degert, az EU belgrádi küldöttségének vezetője is tagadta, hogy újabb feltételeket szabna az EU. Mint mondta, az unió felé vezető út világos szakaszokból áll, új feltételeket senki sem szab. A koppenhágai kritériumok világosak, az ezeken alapuló jogrendszer elsajátítása minden olyan állam feladata, amely az EU-hoz szeretne közelíteni – fejtette ki Degert kedden Belgrádban.

Vojislav Koštunica, a Szerbiai Demokrata Párt elnöke parlamenti ülés összehívását sürgette, amelynek keretében a képviselők elutasítanák, ahogy fogalmazott, az EU új, Koszovóval kapcsolatos feltételeit. Szerinte az EU immár négy teljes éve szünet nélkül zsarolja Szerbiát és minden újabb európai integrációs lépés esetén Brüsszel újabb feltételeket támaszt, amelyek célja a független Koszovó állam kiépítése.