2024. november 23., szombat

Jégkockák az árnyékoló alatt

A Palicsi Állatkert lakói is küszködnek a hőséggel

A bivalyok is hűtik magukat, ahogyan tudják (Fotó: Molnár Edvárd)

Az elmúlt napok kánikulája csak vízközelben és árnyékban elviselhető, s ezzel nyilván az állatok sincsenek másként. Ahogyan a házi kedvenceink, ugyanúgy a Palicsi Állatkert lakói is behúzódnak a hőség elől, vagy legalábbis árnyékos helyet keresnek maguknak a lustálkodáshoz.

Márta, az elefánt elvárja, hogy gondozója foglalkozzon vele

Amikor a Palicsi Állatkertben jártunk, a munkások éppen az oroszlánok kifutójában dolgoztak, hogy felszereljenek egy nádtetőt, ami árnyékot ad az állatok királyának. A dolgozók az elmúlt napokban is folyamatosan azon munkálkodtak, hogy az állatok számára elviselhetővé tegyék a forró napokat, különösen azoknak a fajoknak az esetében, melyek kevésbé jól tűrik a nagy meleget.

Óvári Krisztián, az állatkert biológusa elmondta, még az afrikai állatoknak is sokkal több odafigyelésre van szükségük ilyenkor. A fekete kontinensen kénytelenek eltűrni a meleget, de abban a környezetben például egy oroszlán átlagban csupán három évig él, az állatkertben viszont akár huszonöt évet is eltölthet.

– A locsolók minden szükséges helyen működnek, így az indiai elefántnál, a kenguruknál és az emuknál, amelyek nagyon is szeretik a vízpermetet, de a fókáknál is oda kell figyelünk, mert bár ők vízben vannak, a medencét tisztán kell tartani és ügyelni kell a víz hőmérsékletére. A trópusi állatok viszonylag jól bírják a meleget, inkább a bundásokra kell több figyelmet fordítani, például a jegesmedvére, amelynek a barlangjánál úgyszintén elhelyeztünk árnyékolót. A majomféléknek is szükségük van hűvösre, egyes fajoknál még a légkondicionáló is működik. A madarak is igénylik a vizet, egyeseknél locsolunk, másoknál párásítjuk a levegőt. A struccok jól tűrik a kánikulát, és a zsiráf is szeret kint sétálgatni, bár déltájt ő is bemegy a házikójába – tudjuk meg a biológustól.

Az antilopok sem túlzottan érzékenyek, de a növényeket meg kell óvni, ezért ott is állandóan permetez a locsoló. Emellett hideg csemegékkel próbálnak javítani az állatok közérzetén, a jegesmedve például jégkockába fagyasztott halat vagy narancsot, az elefánt pedig dinnyét kap, mert azt nagyon szereti, a majmoknak hideg pudinggal kedveskednek, de csak mértékkel, nehogy megfázzanak.

Az állatok ilyenkor több vizet fogyasztanak és kevesebbet esznek, s akkor is inkább a frissen kaszált fűvel, lombozattal táplálkoznak, legalábbis a növényevők. A meleg ellustítja őket, ezért napközben főleg hűsölnek, alszanak ők is. A vízfogyasztás ilyenkor megnő, de az állatkertnek van saját kútja, amelyből az állatok itatását, a medencék tisztán tartását és a növények locsolását is meg tudják oldani, sőt több ponton felszereltek vízpermetezőket a látogatók számára is.

A legnagyobb építkezés jelenleg Mártánál, az elefántnál folyik, aki ottjártunkkor élvezettel tűrte, hogy gondozója levakargassa a hátáról a sarat. Az elefántlakosztály belső terét újítják fel, valamint épül a medvekifutó is, amely nagyjából két hónapon belül elkészül, s az állatkert harmincéves barnamedvéje végre méltó helyet kap a 800 négyzetméternyi területen. A kifutó elektromos kerítéssel lesz védve, így a látogatók többet láthatnak a medvéből, a különlegessége pedig az lesz, hogy a barlangjáig is vezet majd egy ösvény, s egy üvegfalon keresztül végre újszerű megközelítésben figyelhetjük meg a medvét és a kuckóját. Az idén épül még egy papagájház, sőt egy másik 1800 négyzetméteres medvekifutó is tervben van, így több barna medvét tudnak majd tartani, és szeretnék idővel örvös medvékkel is gazdagítani az állományt. A hüllőházat úgyszintén szeretnék kibővíteni, tervben van egy majomház, sőt egy 1400 négyzetméteres farkaskifutó építése is.

Megújult a régi pumaház, ahol most a petymeg lakik, aki fittyet hányva a kíváncsi látogatókra, átalussza a legmelegebb napokat. Nemrég felújították a fókák medencéjét is, amelyeknek így bizonyosan kellemesebb ilyen időben, és május óta az ormányos medvék kifutója is megtekinthető.

– Más állatkertekből is folyamatosan érkeznek új állatok, így új lakó például a tamarin, de kaptunk selyemmajmokat is, és várjuk a marákat, a kapibarát, a kokaburát. Az állatkertben is születnek utódok, az elmúlt években például az oroszlánoknál és a zsiráfnál is voltak kicsinyek, nagy részük már más állatkertekben van vagy hamarosan oda kerül, úgyhogy idővel lesznek majd újabb utódok, sőt az is szóba került, hogy a kora ellenére a jegesmedvénél is megpróbálkoznánk a pároztatással. Nemrégiben viszont a lámáknál, az őzeknél, az antilopoknál születtek utódok, a lemúroknál is vannak bébik, és a kecskéknél is lesz szaporulat, úgyhogy állatcsemetékből nincs hiány, érdemes ellátogatni hozzánk – tette még hozzá Óvári Krisztián.

A jegesmedve jégkockákba hűtött zöldséget kap fagylalt gyanánt

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás