Ivica Dačić kormányalakító tegnap az egyházak képviselőivel folytatott találkozóját követően meggyőződésének adott hangot, hogy a jövő hét végéig felállhat az új kormány, miután a parlament elfogadja a kormányról és minisztériumokról szóló törvényeket. Közölte, hogy a parlament hétfői ülésén kezdetét veszi a képviselőház tisztségviselőinek és bizottságainak a megválasztása, melyet a kormányról és a tárcákról szóló törvények megvitatása követ majd, amelyek meghozása elengedhetetlen az új kormány megalakításához.
Az új kabinet felépítéséről szólva Dačić kifejtette, a cél továbbra is az, hogy az minél kisebb legyen, bár elismerte, minden bizonnyal több minisztériummal rendelkezik majd a korábban bejelentett tizenötnél. Mint mondta, a kormány személyi összetétele kapcsán is megegyezés született már, részleteket azonban ezzel kapcsolatban nem kívánt közölni, csupán annyit mondott: a jövő hét folyamán kiderülnek a részletek.
A képviselőház alakuló ülésének folytatásáról megtartott pénteki egyeztetést követően Zaharije Trnavčević, az ülés elnöklője bejelentette: tudomása van róla, hogy a parlament elnöki tisztségének betöltésére az új hatalmi koalíció Nebojša Stefanovićot, a Szerb Haladó Párt alelnökét jelöli majd. Hozzátette, értesülései nem hivatalosak. Elmondása szerint a hétvége folyamán a képviselők kézhez kapják a kormányról és minisztériumairól szóló törvényjavaslatokat, melyről már kedden szavazhatnak, miután Ivica Dačić ismerteti a kormányprogramot és a kormány összetételét. Aleksandar Vučić, az SZHP megbízott elnöke is úgy nyilatkozott korábban, hogy az új kormány július 24-e és 26-a között alakulhat meg. A haladók mellett a Szerbiai Szocialista Párt, a Szerbiai Egyesült Régiók, továbbá Sulejman Ugljanin és Rasim Ljajić pártjai vesznek részt annak munkájában – közölte Vučić.
A tegnapi egyeztetésen, mint arról Trnavčević a média képviselőinek beszámolt, minden frakció képviseltette magát.
„NINCS JOGUK ELUTASÍTANI”
Közben Dragan Đilas, a Demokrata Párt elnökhelyettese a párt elnökségéhez intézett levelében arra buzdította Milica Delevićet, a leköszönő kormány integrációs irodájának vezetőjét és Rasim Ljajićot, a DP egyik koalíciós partnerét, foglalkoztatásügyi és szociálpolitikai tárcavezetőt, hogy bátran vegyenek részt az alakulóban lévő új haladó–szocialista kormány munkájában. Mint ismeretes, az SZHP mindkettejüknek felajánlotta az új kormányban való részvétel lehetőségét. A párt elnökségétől Đilas azt kérte, ne gátolja, hanem bátorítsa e két politikust ez irányú döntésének meghozásában. A július 18-i keltezésű levélben Belgrád polgármestere úgy fogalmaz: a DP azért veszítette el a választásokat, mert a polgárok rossznak ítélték az elmúlt négy évben látott munkát, s a párt érdeke most az, hogy mielőbb levonja a megfelelő következtetéseket.
– Bátor lépésnek számítana az, ha ellenzéki pártként a legjobb embereinket adnánk az új kormánynak, hogy továbbra is azt csinálják, amihez a legjobban értenek. Lehet, hogy e munka kevésbé szolgálná a párt érdekeit, de a polgárok érdekeit biztosan ugyanúgy, vagy még az eddiginél is inkább – fogalmazott Đilas.
Véleménye szerint egy ilyen döntést nem az alapján kell meghozni, hogy az kedvez-e a pártnak, hanem az alapján, hogy az jó lenne-e Szerbiára nézve. A felelősségteljes személyeknek, szerinte, nincs joguk arra, hogy politikai okokból elutasítsák az ország vezetésében való részvételt, ha arra vonatkozólag megfelelő, korrekt ajánlatot kaptak.
Levelében arra is kitért, hogy május 6-át követően Szerbia már nem ugyanaz az ország, mint a 2008-ban megtartott választásokat követően. Aláhúzta: a DP nem színlelheti azt, hogy semmilyen felelőssége sincs a rossz választási eredmények miatt, mert ez biztos útja lenne annak, hogy a parlamenti küszöb szintjére süllyedjen. Arra emlékeztetett, hogy a haladók az elmúlt négy év során egyetlen európai törvényt sem támogattak a parlamentben, a demokratáknak viszont szerinte semmiképp sem kéne követniük az efféle gyakorlatot. Feltette a kérdést: vajon valóban a leghelyesebb útnak számít-e a lehetséges és lehetetlen koalíciók ellentétének az útja? Közölte, hogy szerinte a koalíciókat elsősorban emberek és nem pártok hozzák létre, s mindenütt a legnagyobb szakmai tudással rendelkező megoldást kéne keresni, pártpreferenciáktól függetlenül.