2024. július 17., szerda

Poliglottként folklórközegben

Középpontban a szlovák népi kulturális értékek – Második állomásához érkezett a Színes Vajdaság rendezvénysorozat a topolyai tájházban

A szlovák népi kulturális értékek közreadói fellépés közben (Fotó: Szabó Anikó)

A topolyai Művelődési Ház szervezésében július 20-án, a topolyai tájházban az újvidéki Pavel Josef Šafárik Szlovák Művelődési Központ bemutatkozó estjét kísérhette végig a Színes Vajdaság elnevezésű rendezvénysorozat második állomására érkező közönség.

Mint azt korábban jeleztük: a topolyai Művelődési Ház Színes Vajdaság elnevezésű nyári programsorozatának célja, hogy a kultúra egyetlen szegmensén, a népin keresztül, egy-egy önálló est keretei között segít betekintést nyerni a Vajdaságban élő nemzeti közösségek kultúrájába.

– A Színes Vajdaság rendezvénysorozat keretében elsőként a Topolya községben élő nemzeti közösségek sokszínű kultúráját szeretnénk bemutatni, községünk etnikai összetételét ismertetni. A rendezvénysorozat keretében a kultúra egyetlen szegmensén, a népin keresztül, egy-egy önálló est keretében kaphatunk ízelítőt a magyar, szlovák, ruszin és szerb nemzeti közösség népzenei, néptánc- és népdalkincséből. Azért esett a választásunk a kultúra adott szegmensére, hogy a műsorok ne ütközzenek a rendezvénysorozat állandó helyszíne, a topolyai tájház autentikus voltával. Nem titkolt szándékunk az sem, hogy a sorozaton keresztül magára a topolyai tájházra, mint jelentős műemlékre is ráirányítsuk a figyelmet – osztotta meg lapunkkal Csípe Tímea, a Művelődési Ház igazgatója a rendezvénysorozat első állomása alkalmából szervezett magyar esten, amikor a topolyai Kodály Zoltán MMK fellépését élvezhette a közönség.

Többek között Vajdaság első, 1986 óta működő tájháza is felkeltette az érdeklődését az Újvidékről érkező szlovák néptáncegyüttes tagjainak, sőt ötletadóként, követendő példaként is szolgált számukra a több mint százéves hagyománnyal, újvidéki székhellyel rendelkező művelődési központ területére építeni tervezett leendő tájház jellegű, kisebb néprajzi-részleg kialakításához. A fentebb jegyzett tervekről Jan Slavik, a Pavel Josef Šafák Szlovák Művelődési Központ művészeti vezetője, koreográfusa számolt be lapunknak. E szlovák művelődési központ táncegyüttese két évvel ezelőtt szerepelt utoljára topolyai közönség előtt. Ezúttal közülük tizenkét táncos pár és tizenhárom tagú együttes szerzett néptáncos, -zenés és -énekes műsorával maradandó kulturális élményt az érdeklődőknek. Az 1904-ből írásos dokumentumban már említett, 1919-től a ma is használt néven jegyzett szlovák művelődési egyesület, a közelmúlttól központ, művészeti vezetője lapunkkal és topolyai közönségével is megosztotta röviden központjának főbb ismertető jegyeit:

– Folklór-közegben poliglottoknak is nevezhetjük magunkat. A központunk legaktívabb és legnépesebb, főleg középiskolás, egyetemista tagokból álló szakosztálya, a több mint húsz párossal működő néptáncegyüttesünk főleg középiskolás, egyetemista tagokból áll. Elsősorban az Újvidéken tanuló Vajdaság szlováklakta településeiről származó fiatalok közreműködésével működik, de a táncosaink közül többen nem is szlovák nemzetiségűek. Társaságunkban az is szokás, hogy minden fellépő közösségben, akár külföldön is, igyekszünk elsajátítani egy-két új kifejezést az adott közegből. Remélem, a topolyai jelen lévő magyar, szerb, szlovák, ruszin nemzeti közösség tagjaival is közösen fakadhatunk majd dalra a műsor utolsó perceiben – jegyezte meg Slavik.

A jó hangulatú műsoros estet valóban a fellépők és a közönség közös éneke zárta, amelybe természetesen bekapcsolódtak az újvidéki Pavel Josef Šafárik Szlovák Művelődési Központ tagjain kívül a rendezvény másik, Bácsújfaluból érkező díszvendégei: az 1993 óta dr. Juraj Sudi vezette szlovák népi énekkar és a két éve fennálló Zenélő Cimbalom névre keresztelt zenekar tagjai is. A szlovák műsoros estet augusztus 14-én a Zentagunarason működő ruszin Petro Kuzmjak ME bemutatkozása, majd augusztus 31-én a topolyai Vuk Karadžić Szerb Művelődési Központ fellépése követi.